Jakich surowców może zabraknąć

węgiel

Po zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie zachodnie władze zagroziły Rosji kolejnymi sankcjami. Tym samym odpowiedział Putin. To może być duży cios dla Unii Europejskiej, ponieważ Rosja przoduje w produkcji i wydobyciu wielu niezbędnych surowców.

Przede wszystkim już od dawna mówi się o dużych podwyżkach cen gazu oraz ropy. Rosja w obydwu przypadkach jest liderem wśród dostawców tych surowców do Unii Europejskiej. Według raportu PGNiG import gazu ze wschodu stanowił w Polsce aż 67% w ubiegłym kwartale. Zaś w przypadku ropy ich zbiory stanowią aż 25% wszystkich dostaw na teren Unii Europejskiej.

Rosja jest również największym dostawcą węgla do Europy. Oznaczać to może podwyżkę surowca na rynku. Podobnie w przypadku stali i żelaza. Głównym dostawcą tych surowców jest Turcja, jednak Rosja jest na drugim miejscu. W 2021 roku kraje Unii Europejskiej wykupiły aż 4,51 mld ton. Kraj ze wschodu uplasował się również na 3 miejscu przy wydobywaniu złota.

Kontrolowana przez Rosję Alrosa jest największym dostawcą diamentów. Stanowią aż 30% globalnego rynku. Rosyjska firma Nornicklu jest także liderem w produkcji niklu (7% światowej produkcji) oraz palladu (40%) i platyny (10%).

 

Adam Daniluk