Kolor kawy – poznaj odcienie palenia i walory smakowe!
Palenie kawy jest jednym z końcowych etapów jej produkcji. Można je uznać za znak firmowy danej marki, ponieważ prażenie decyduje o jakości i kolorze końcowego napoju. Palenie odpowiada za kształtowanie smaku i aromatu kawy, ponieważ z prażenia powstaje kilka związków, które decydują o jej właściwościach. Jakie mogą być odcienie palenia kawy? Sprawdź!
Jaki kolor mają owoce kawy?
Wpływ koloru na profil kawowy zaczyna się już w momencie zbioru. Dzieje się tak, ponieważ to kolor owocu będzie decydował o stopniu dojrzewania, który jest jednym z najważniejszych elementów w rozwoju kawy najwyższej jakości. Na wielu plantacjach podstawową zasadą jest rozpoczęcie zbiorów we właściwym czasie, gdy na kawowcach jest więcej dojrzałych owoców. Zbiór niedojrzałych ziaren źle wpłynąłby na smak i jakość przygotowywanego napoju. Dlatego też brak starannej selekcji w zbiorze owoców i mieszanka ziaren zielonych z dojrzałymi daje napój mniej aksamitny, o dużej zawartości goryczki i bardzo cierpki.
Kolory dojrzałych ziaren różnią się w zależności od odmiany. Mogą być na przykład zielone, niebieskawozielone, żółte lub brązowe. Jednym ze sposobów oceny jakości selekcji dojrzałych owoców dokonywanej podczas zbiorów jest właśnie obserwacja koloru partii kawy. Wiele rozbieżnych tonów wskazuje na obecność mieszanin z różnych partii, roczników, odmian i czasów dojrzewania. Oznacza to, że wykazują wady procesu produkcyjnego, które mogą negatywnie wpłynąć na smak kawy. Dlatego warto sięgać po produktu ze sprawdzonych źródeł, takich jak Nespresso, gdzie dużą wagę przykłada się już do etapu selekcji ziaren na plantacji.
Jak przebiega proces palenia kawy?
Proces palenia kawy może trwać od siedmiu do dwudziestu minut. W jego trakcie można zmieniać temperaturę (od 180°C do 240°C), której poddawane są ziarna, w zależności od pożądanego stopnia wypalenia. Jednak przed rozpoczęciem całego procesu, palona jest niewielka próbka w celu poznania profilu kawy i dobrania odpowiedniego stopnia wypalenia, by wydobyć pożądane właściwości ziaren.
Następnie surowe ziarenka umieszcza się w dużym lejku na górze pieca, w małych ilościach dla większej dokładności wypalenia. Zwyczajowo dla uzyskania najlepszej jakości kawy jednorazowo wypala się od trzech do dziesięciu kilogramów. Piec ma panel, który wskazuje wewnętrzną temperaturę bębna, powietrza i ziaren. Początkowo bęben schładza się, podczas gdy ziarna zaczynają pochłaniać ciepło, średnio co 10°C na minutę. Każda minuta jest monitorowana, aż do osiągnięcia pożądanego punktu prażenia. Cały proces składa się z trzech głównych faz:
- pirolizy: ziarna tracą masę i wilgoć;
- karmelizacji: ziarenka muszą mieć temperaturę od 170°C do 190°C, by uzyskać słodycz poprzez karmelizowanie cukrów i olejków eterycznych kawy;
- wykańczania: tutaj pracuje się nad kwasowością napoju, bo im szybciej kawa zostanie wyjęta z palarni, tym bardziej kwaśny będzie miała smak.
Jakie są odcienie palenia kawy i jak wpływają na jej smak?
Smak przygotowanej kawy jest ściśle związany ze stopniem wypalenia ziaren. Sprawdź więc główne rodzaje prażenia i dowiedz się, jak wpływają na walory smakowe napoju.
Palenie jasne
Trwa około 7 minut, kiedy to ziarna są pod wpływem intensywnego ciepła. Zapewnia łagodniejszą goryczkę i zachowuje aromatyczne olejki. Lekkie palenie wydobywa z ziaren nutę cytrynowej kwasowości. Powstały napój jest aksamitny, niekwaśny, o bardzo łagodnym aromacie. Według niektórych ekspertów lekkie palenie jest idealne w do przygotowywania kawy espresso.
Palenie średnie
Trwa od 9 do 11 minut i w tym czasie kawa odnajduje swój punkt równowagi: kwasowość, słodycz, goryczkę i idealne body. Intensywna karmelizacja cukrów oraz rozkład naturalnych kwasów powodują, że ziarno redukuje olejki eteryczne, intensywną kwasowość, aromaty i smaki.
To właśnie te zrównoważone aspekty sprawiają, że średnie palenie jest zwykle ulubieńcem baristów. Wykorzystując ekspres do kawy i odpowiednio dobraną średnio paloną kawę można stworzyć napój o przyjemnym profilu. Łagodny, nieagresywny, który można spożywać bez cukru lub innych słodzików, ponieważ wypełnia usta wyraźnymi smakami i pozostawia na podniebieniu posmak naturalnej słodyczy.
Palenie ciemne
Czas prażenia ziaren przekracza tu 15 minut. W tym okresie zaczynają ciemnieć, mogą nawet otrzymać odcień węgla drzewnego. Należy kontrolować ten proces, by zatrzymać go przed spaleniem ziaren. Rezultatem ciemnego palenia jest mocna lub bardzo mocna kawa o wysokiej goryczce i niskiej kwasowości, której smak czasami przypomina gorzką czekoladę.
Jaki poziom palenia wybrać?
Wszystko zależy od tego, czy Twoje kubki smakowe wolą napój słabszy, czy mocniejszy, kwaśny czy gorzki itd. Jeśli wolisz bardziej naturalną kawę z obecnością cytrusowego smaku, możesz wybrać paloną na jasno. Jeśli jesteś przyzwyczajony do prawdziwie mocnej kawy, gorzkiej i pozbawionej kwasowości, palona na ciemno z pewnością lepiej przypadnie Ci do gustu.
Jeśli jednak boisz się smaku kawy prażonej na jasno lub ciemno, najlepszym wyjściem jest zamówienie ziaren wypalonych w średnim stopniu. W takim napoju docenisz bardziej zbalansowane smaki.