Konkurs „Kreator miejsc pracy” rozstrzygnięty
Minister pracy i polityki społecznej przyznał nagrody w konkursie „Kreator miejsc pracy”. Statuetki zostały przyznane firmom, które stworzyły najwięcej nowych miejsc pracy w roku 2013. Oceniane były również warunki, jakie pracownikom tworzy pracodawca. Uroczysta gala odbyła się 24 czerwca w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu „Kreator miejsc pracy” zostali: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Atos IT Services, Toys „R” Us Poland Sp. z o.o., Tomasz Cajdler Tomex oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo. Dodatkowo przyznano wyróżnienia dla Kolei Mazowieckich Sp. z o.o. za szczególny wkład w zatrudnienie osób powyżej pięćdziesiątego roku życia oraz dla „PIWEK” Centrum Obróbki Mechanicznej Mateusz Piwek za zatrudnianie osób poniżej trzydziestego roku życia.
– Dotychczas nagradzano firmy za ich innowacyjność, wyniki finansowe, tempo rozwoju. My chcemy pokazać ludzką twarz prowadzenia biznesu – pokazać, że zapewnianie dobrych warunków pracownikom nie stoi w sprzeczności z rozwojem i dobrymi wynikami firmy – komentuje Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
W kapitule konkursu uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. – Konkurs spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem z ich strony. To pokazuje, że tematyka promocji zatrudnienia jest ważna nie tylko dla pracowników, ale także dla samych pracodawców – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
– Oprócz zwiększania miejsc pracy i pakietu socjalnego, który oferujemy naszym pracownikom dbamy też o młodych. Przyjmujemy na praktyki uczniów z okolicznych szkół. W regionie takim jak Lubelszczyzna każde miejsce pracy liczy się dwukrotnie a nawet trzykrotnie – powiedział Waldemar Bernaciak, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Handlu i Logistyki, firmy Lubelski Węgiel „Bogdanka”.
Jakie były kryteria oceny? Kluczowy był wzrost zatrudnienia w firmie. Punkty można było zdobyć także za przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Brano pod uwagę również rzetelność pracodawców – m.in. to, czy zatrudniają pracowników na umowach o pracę.