Konto osobiste – wygoda i bezpieczeństwo w jednym

Każdy, kto korzysta z karty kredytowej, posiada konto w banku. Dzięki niemu może dokonywać wielu operacji, nie tylko płacenia przy pomocy niewielkiego plastiku. Transakcje internetowe i mobilne czy obsługa konta przeznaczoną do tego aplikacją to tylko kilka z zalet, które wiążą się z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak znaleźć najlepsze konto bankowe?

Konto bankowe to najpopularniejsze narzędzie w wachlarzu usług instytucji finansowych. Posiada je praktycznie każdy, kto chociaż raz próbował załatwić coś w banku. Rachunek umożliwia załatwienie spraw nie tylko w placówce – to ogromne ułatwienie i przyspieszenie przeprowadzania wielu procesów finansowych.

Większość rozliczeń można wykonać przez internet, nie czekając w długiej kolejce i chodząc z odliczoną gotówką. To także większe bezpieczeństwo – transakcje są specjalnie szyfrowane, a jeśli doszłoby do kradzieży lub oszustwa, bank bardzo szybko blokuje środki na rachunku, aby nie wpadły w niepowołane ręce.

Dodatkowo często raz wybrane konto staje się elementem domowych finansów na długie lata. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć wybór i zrobić to z pomocą użytecznych narzędzi. Pomocny może być ranking kont za darmo na SMART Bankier, w którym zostały zebrane aktualnie dostępne oferty na rynku.

Uplasowanie się poszczególnych promocji na liście zależało od kilku czynników:

  • wysokość opłat za prowadzenie konta;
  • wysokość opłat za korzystanie z karty kredytowej;
  • wysokość prowizji bankomatowej;
  • wysokość opłat bonusowych.

Na ich podstawie program wybiera najkorzystniejsze oferty dla klienta. Na liście widać je w przejrzysty sposób na osobnych kafelkach. Poza informacjami o kosztach poszczególnych opcji związanych z posiadaniem rachunku umieszczone są tam także takie informacje jak:

  • nazwa i logo banku;
  • nazwa promocji.

Jeśli jedna z ofert przykuje uwagę klienta, może on w bardzo łatwy sposób przejść na jej stronę. Wystarczy kliknąć przycisk „Dalej” umieszczony przy każdej propozycji.

Ranking pozwala oszczędzić czas i skupić uwagę na najkorzystniejszych promocjach, co zdecydowanie przyspiesza proces poszukiwań i ogranicza ilość możliwości do wyboru 

Dla kogo konto osobiste?

Konto osobiste przeznaczone jest dla klientów indywidualnych i osób fizycznych. Obecnie można je założyć w każdym wieku – nawet dzieci mogą liczyć na otwarcie własnego rachunku. Przy pomocy pełnomocnika, który zakłada konto (zazwyczaj jest nim rodzic lub opiekun), osoby w wieku 13-18 lat po raz pierwszy są w stanie zobaczyć, na czym polega bankowość i zarządzanie ROR-em.

Ze względów prawnych osoby nieletnie nie mogą wykonywać niektórych operacji bankowych, dlatego takie konta mają pewne ograniczenia. Dziecko np. nie może zaciągnąć kredytu lub otworzyć lokaty.

Operacje związane z dokonywaniem płatności, przelewami czy wypłatą gotówki są w pełni dostępne – to też okazja do tego, aby mały człowiek w bezpiecznych i sprzyjających warunkach mógł zetknąć się z bankowością, a także różnymi sposobami posługiwania się gotówką. Co ważne, rodzic ma kontrolę nad tym, ile pieniędzy i gdzie wydaje je dziecko.

Kolejnymi ofertami przygotowanymi dla klientów w konkretnej grupie wiekowej są konta dla młodych. By móc je założyć, trzeba mieć 18-26 lat. Rachunek zazwyczaj umożliwia młodym dorosłym wykonywanie pierwszych kroków w zarządzaniu własnymi finansami. Nie ma żadnych ograniczeń, pozwala na wykonywanie wszystkich operacji, a dodatkowo, aby nie obciążać studenckiego budżetu, jego prowadzenie jest w pełni darmowe.

Wśród specjalnych ofert kont osobistych można znaleźć propozycje rachunków dla seniorów. Zazwyczaj, żeby przystąpić do programu, wymagany jest minimalny wiek ok. 60 lat. Rachunki bankowe dla emerytów to wspaniałe rozwiązanie, które ułatwia życie. Dzięki niemu mogą w bezpieczny i szybki sposób otrzymywać swoją emeryturę lub rentę, a także dokonywać wszystkich niezbędnych płatności bez czekania w kolejkach do urzędu.

Czy można mieć więcej niż jedno konto w banku?

Banki nie kontrolują, ile ma się kont osobistych, dlatego każdy klient może posiadać ich dowolną ilość. Warto zadać sobie pytanie, po co ma być ich więcej. Zazwyczaj przy pomocy jednego rachunku da się poradzić sobie z całością swoich finansów, jednak dodatkowe konto w tym przypadku stanie się np. rachunkiem wspólnym (w związku lub rodzinie).

Zapasowy rachunek pełni funkcję zapasowego na wypadek np. awarii. Dodatkowo rozdzielnie funduszy między różne rachunki może być ich zabezpieczeniem. Ponadto pozwala to na posiadanie więcej niż jednej karty płatniczej, a także dostęp do większej ilości funkcji i usług (np. w dwóch różnych bankach).

Należy jednak pamiętać, że większa ilość kont wiąże się z rzadszym używaniem każdego z nich, a co za tym idzie z pojawieniem się kosztów prowadzenia rachunków.

Zazwyczaj opłaty związane z ROR-em podawane są w widełkach np. 0-6 zł za korzystanie z karty płatniczej. Brak opłat wiąże się z tym, że narzędzie jest odpowiednio często używane. Gdy spada częstotliwość transakcji, pojawiają się koszty. Przy kilku kontach obsługuje się więcej kart, a rozdzielnie płatności na wszystkie z nich może być trudne i ostatecznie doprowadzić do ponoszenia dodatkowych, zupełnie zbędnych kosztów.

Otwarcie konta bankowego – przebieg procesu

Samo otwarcie rachunku w banku to bardzo prosty i szybki proces. W chwili, gdy wybierze się ostateczną ofertę, należy złożyć odpowiedni wniosek. Zazwyczaj można to zrobić przez internet lub wybrać się do oddziału placówki.

W formularzu należy uzupełnić podstawowe dane takie jak:

  • imię i nazwisko;
  • dane adresowe i korespondencyjne;
  • obywatelstwo;
  • numer PESEL;
  • numer telefonu;
  • adres e-mail;
  • seria i numer dowodu osobistego.

Kolejny krok to potwierdzanie tożsamości. Da się to zrobić przy pomocy przelewu kontrolnego (jeśli ma się konto w innym banku), selfie z dowodem lub wizycie w placówce.

Na koniec pozostaje zatwierdzić umowę. Ją również można podpisać bez wychodzenia z domu lub umówić się na spotkanie z pracownikiem instytucji finansowej.

Rafał Pantula