...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Krótki poradnik, jak uzyskać zwolnienie lekarskie online

Dzięki cyfryzacji w Polsce można bez problemu uzyskać zwolnienia lekarskie online. Bez wychodzenia z domu, bez stania w kolejce. Dokument jest automatycznie przesyłany do ZUS oraz pracodawcy. Jak to działa w praktyce?

 

Konsultacja lekarska online – na czym to polega?

Specjalistyczną poradę lekarską można dziś uzyskać w formie szybkiej i wygodnej wizyty online. Wizyta lekarska online odbywa się w niezwłoczny i łatwy sposób. Jak przygotować się do tego typu konsultacji? Najlepiej wybrać spokojne i ciche miejsce, w którym można swobodnie rozmawiać z lekarzem. Potrzebny będzie dokument z numerem PESEL w celu dokonania przez specjalistę weryfikacji. Przed wizytą warto spisać wszystkie objawy, listę przyjmowanych leków, przebytych schorzeń i ostatnie wyniki badań. W trakcie konsultacji, jeśli okaże się to konieczne, otrzymasz poradę, skierowanie, e-receptę, a także zwolnienie lekarskie online.

Zwolnienie lekarskie online – jak je otrzymać?

Obecnie zwolnienie lekarskie można otrzymać podczas wizyty z lekarzem online. Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej są wystawiane w Polsce od 2018 roku i automatycznie wysyłane są zarówno do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i pracodawcy chorego.

Lekarz podczas wizyty online może wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4, zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Lekarz musi jednak uznać wystawienie dokumentu za zasadne. Zwolnienia elektroniczne są automatycznie wysyłanie do ZUS-u i pracodawcy. Lekarz ma prawo wystawić e-zwolnienie nawet jeśli fizycznie nie widzi pacjenta. Wystarczy teleporada lub e-wizyta. Do wystawienia zwolnienia lekarskiego konieczny jest opis objawów i wskazanie aktualnego stanu zdrowia. Według prawa lekarz musi mieć ważne powody do tego, aby wypisać zwolnienie lekarskie i uzasadnić swoją decyzję. Najważniejsze, aby przekazać lekarzowi wszystkie niezbędne informacje. Należy odpowiednio przygotować się do teleporady – mieć dowód osobisty, listę przyjmowanych leków i wyniki ostatnio przeprowadzonych badań. Zwolnienie lekarskie online może również otrzymać rodzic na dziecko.

Zwolnienie lekarskie online a kontrole ZUS

Zwolnienie lekarskie wystawiane podczas e-wizyty podlega pod takie samo prawo, jak dokumenty wystawiane podczas fizycznej wizyty w placówce medycznej. Dotyczy to również kontroli pracowników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeśli tylko organ ten zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości. Właśnie przez wzmożone kontrole ze strony ZUS-u lekarze są zobowiązani do dokładnego wywiadu lekarskiego i wystawiania L4 zgodnie z prawem. Kontrola z ZUS-u jest zazwyczaj dokonywana w imieniu instytucji przez lekarza orzecznika. Obowiązkiem pacjenta jest nie tylko poddanie się badaniu przez lekarza orzecznika, ale również udostępnienie jemu całej wymaganej dokumentacji medycznej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF