Meble do łazienki. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łazienka to miejsce, w którym wszystkie sprzęty muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymagania. Wszechobecna w tym pomieszczeniu wilgoć, w połączeniu z wysokimi temperaturami oraz narażeniem na kontakt z różnymi kosmetykami oraz środkami czystości, może sprawić, że meble szybko stracą swój wygląd, a w skrajnych przypadkach nawet funkcjonalność. By tego uniknąć, należy wybierać meble łazienkowe wysokiej jakości i, co najważniejsze, przystosowane do użytkowania w tych trudnych warunkach.
- Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?
- Z jakich materiałów wykonane są meble łazienkowe?
- Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli łazienkowych?
- Jak zabezpieczać meble łazienkowe przed wilgocią?
Ich znalezienie na szczęście nie powinno stanowić dużego problemu. Na rynku znajdziemy szeroki wybór mebli łazienkowym, dzięki którym nie tylko urządzimy to pomieszczenie według nawet najodważniejszych wizji, ale też zatroszczymy się o to, by wszystkie sprzęty były odporne na wilgoć i inne niekorzystne czynniki wszechobecne w łazience. Co jednak warto wiedzieć przed wyborem mebli do łazienki? Jakie ich rodzaje dostępne są w sklepach? Które materiały stosowane do ich produkcji sprawdzają się najlepiej? I, co najważniejsze, jak prawidłowo się o nie zatroszczyć? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Jakie są rodzaje mebli łazienkowych?
Meble łazienkowe dostępne są w różnych wersjach. Jeśli chodzi o ich budowę i sposób montażu, wyróżnić należy przede wszystkim trzy podstawowe rodzaje:
- meble łazienkowe podwieszane: mogą być montowane na większej wysokości (na przykład nad wanną lub umywalką – zwłaszcza jeśli posiadają lustrzane fronty) lub kilkanaście centymetrów nad podłogą. W drugim przypadku okazują się doskonałą alternatywą dla stojących, w pełni zabudowanych mebli. Nie tylko wyróżniają się ciekawym wyglądem, ale też zdecydowanie ułatwiają utrzymanie czystości w tych newralgicznych miejscach;
- meble do łazienki na nóżkach: jeśli chodzi o łatwość czyszczenia znajdujących się pod nimi powierzchni, tylko nieznacznie ustępują meblom podwieszanym. Mogą wyglądać naprawdę efektownie, a mnogość dostępnych w sklepie Castorama wzorów pozwala z łatwością dopasować je zarówno do łazienek utrzymanych w klasycznym stylu, jak i tych zaaranżowanych na nowoczesną modłę;
- meble łazienkowe zabudowane: nowoczesne projekty tego typu doskonale prezentują się w łazienkach urządzonych w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Ich wadą jest jednak utrudnione czyszczenie znajdujących się pod nimi powierzchni. By nie dopuścić do rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów, warto – o ile oczywiście jest to możliwe – regularnie odsuwać się je w celu mycia.
Poza tym meble łazienkowe podzielić można również ze względu na typ konstrukcji. Tu najważniejsze są:
- szafki wiszące: mogą służyć zarówno do przechowywania dużych przedmiotów (na przykład ręczników), jak i drobnych przyborów higienicznych czy kosmetyków (mowa zwłaszcza o szafkach wieszanych nad umywalką, wyposażonych w lustro);
- szafki pod umywalkę: nie tylko zapewniają przestrzeń do przechowywania dużych, niezbyt estetycznych przedmiotów (np. papieru toaletowego czy środków czystości), ale też maskują syfon;
- słupki: są eleganckie, łatwo je wkomponować nawet w wystrój małych łazienek i oferują sporo miejsca do przechowywania.
Z jakich materiałów wykonane są meble łazienkowe?
Bardzo ważną cechą mebli łazienkowych jest ich wodoodporność i wytrzymałość. Ta w ogromnej mierze jest uzależniona od tego, z jakiego materiału wykonano dany mebel. Dlatego do ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim:
- drewno: dobrze zabezpieczone drewno sprawdza się w kontakcie z wilgocią naprawdę dobrze. Pod tym względem najlepiej wypadają gatunki egzotyczne, takie jak merbau, teak, jatobe, iroko czy wenge, które dzięki wysokiej zawartości naturalnych olejów nie wymagają nawet impregnowania, a poza tym wyróżniają się niezwykłymi walorami wizualnymi;
- płyta meblowa: znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku tanich modeli;
- metal: stosowany najczęściej jako dodatek lub materiał do produkcji akcesoriów takich jak wieszaki;
- tworzywa sztuczne: produkowane są z niego zwykle najtańsze meble łazienkowe. Wprawdzie dobrze radzą sobie z wilgocią, ale są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i często nie wyglądają zbyt dobrze.
Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli łazienkowych?
Poza wspomnianymi już czynnikami – a więc materiałem oraz konstrukcją – wybierając meble łazienkowe warto zwrócić uwagę również na:
- wielkość oraz sposób otwierania – te cechy najważniejsze okażą się dla właścicieli niewielkich łazienek, których w naszym kraju wciąż jest sporo;
- wygląd: projekt szafek i słupek powinien być dopasowany do naszej wizji lub istniejących już elementów wystroju łazienki.
Jak zabezpieczać meble łazienkowe przed wilgocią?
Nawet najbardziej wytrzymały materiał w kontakcie z wysokim poziomem wilgoci mogą utracić właściwości. By do tego nie dopuścić, należy prawidłowo zatroszczyć się o nasze meble. W tym celu powinniśmy często je wycierać i nie dopuścić do dużego zawilgocenia. Warto również wyposażyć w pochłaniać wilgoci. Meble krajowych gatunków drewna wymagać też będą regularnej impregnacji lub uzupełniania ubytków w lakierze na bieżąco.
Źródło: Castorama