Mobile główną platformą dla online video na świecie

Jeszcze w tym roku urządzenia mobilne staną się główną platformą do oglądania online video, zostawiając w tyle urządzenia stacjonarne – wynika z opublikowanego dziś przez Zenith raportu Online Video Forecasts 2016.

Konsumenci na całym świecie spędzą średnio 19,7 minut dziennie oglądając video na swoich mobilnych urządzeniach (smartfonach i tabletach), a na urządzeniach stacjonarnych (komputerach desktopowych i smart TV) – 16 minut. Oznacza to skokowy wzrost mobile – o 39% w porównaniu z danymi z ubiegłorocznego raportu (14,2 minuty). Oglądalność video na urządzeniach stacjonarnych pozostanie natomiast na podobnym poziomie. 

15 minut dziennie na wideo mobile

Szybki wzrost konsumpcji mobile video jest napędzany rosnącą popularnością urządzeń mobilnych, coraz lepszą jakością ich wyświetlaczy oraz powszechniejszym dostępem do internetu, szczególnie 4G. Według prognoz Zenith, konsumpcja video na urządzeniach mobilnych wzrośnie o 33% w 2017 roku i o 27% w 2018, sięgając 33,4 minuty dziennie. W 2018 roku 64% internetowego video będzie oglądane na urządzeniach mobilnych. Natomiast konsumpcja video na urządzeniach stacjonarnych będzie rosła o 13% w 2017 roku i o 3% w 2018, sięgając 18,7 minuty dziennie.

Według szacunków Zenith, Polacy spędzą w tym roku średnio 15 minut dziennie oglądając online video na urządzeniach mobilnych, a na urządzeniach stacjonarnych – aż 20 minut. W 2017 roku konsumpcja video na urządzeniach mobilnych wzrośnie o 20%, a w 2018 – o 22%, kiedy sięgnie 22 minut dziennie. Czas poświęcany na oglądanie video online na urządzeniach stacjonarnych w 2016 roku spadł o 5% w porównaniu z 2015, ale już w 2017 roku wzrośnie o 10%, a w 2018 – o 23%, sięgając 27 minut dziennie.

Co ciekawe, Polacy wciąż częściej oglądają online video na urządzeniach stacjonarnych. Polski rynek nie odbiega jednak od światowych tendencji – dostępność urządzeń mobilnych i szybkość transferu danych sprawia, że konsumenci mają kontent video stale w zasięgu ręki i coraz chętniej z niego korzystają. Równie chętnie popularność video online wykorzystują reklamodawcy, stosując nowe rozwiązania technologiczne do interakcji z konsumentami oraz do budowania i pogłębienia ich doświadczeń z marką. Przekłada się to na rosnące inwestycje w tę formę reklamy. – W tym i w przyszłym roku wzrosną one o 20% – powiedziała Agata Majecka, General Manager Zenith.

20% wzrost wydatków na reklamę online video 

W 2015 roku reklamodawcy przeznaczyli na reklamę online video 17,5 mld USD, w 2014 – 13,4 mld USD. Według prognoz Zenith, w ciągu 3 najbliższych lat wydatki na reklamę video online będą rosły średnio o 19,8% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 30,1 mld USD. Reklama online video, podobnie jak reklama w mediach społecznościowych, szybko powiększa swój udział kosztem „tradycyjnych” banerów – mniej efektywnych i coraz mniej lubianych przez konsumentów.

W Polsce wydatki na video online rosną szybciej niż na reklamę internetową w ujęciu całościowym. W tym roku wartość reklamy video wzrośnie o 20% w porównaniu do 2015, podczas gdy reklama internetowa ogółem – o 12%. Jeszcze szybciej rośnie wartość wydatków na reklamę video w kanale mobilnym – aż 37% rok do roku. W 2016 roku do kanału mobilnego trafi prawie co piąta złotówka z wydatków na reklamę video. 

Jest to naturalna droga migracji za użytkownikami, którzy coraz więcej czasu spędzają na urządzeniach mobilnych, także w celu konsumpcji treści video. Świadczą o tym chociażby milionowe pobrania aplikacji mobilnych takich jak Ipla czy Player. Online video jest na wielu polach dużo bardziej efektywne niż tradycyjne formy reklamy display. Reklama video jest lepiej widoczna, bardziej angażująca, lepiej zapamiętywana. Jest komplementarna do reklamy telewizyjnej, a w dobie zmniejszającej się widowni telewizyjnej jest często lepszym sposobem dotarcia do niektórych grup celowych. – Nic dziwnego, że reklamodawcy przeznaczają już 15% swoich digitalowych budżetów na reklamę video – wyjaśnia Marta Zielonka, Buying Manager w Zenith.

::

Fot. Fotolia

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF