...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2019. Laureaci konkursu Great Place to Work®

Great Place to Work® ogłosił listę laureatów konkursu „Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2019”. Tegoroczne grono zwycięzców jest wyjątkowo liczne – wyróżnionych zostało aż 29 firm. W kategorii firm zatrudniających do 50 osób na pierwszym miejscu znalazł się polski oddział firmy American Express Services Europe Limited. W najliczniej reprezentowanej kategorii firm średnich, zatrudniających poniżej 500 osób, zwyciężyła firma Prisjakt Poland, a najlepszym z najlepszych wśród firm dużych – powyżej 500 pracowników, okazało się Cisco Poland. W tym roku po raz pierwszy głównej liście laureatów towarzyszył ranking Najlepszych Miejsc Pracy dla Milenialsów. Najwyższe notowania wśród pracowników urodzonych po 1980 r. uzyskał polski oddział firmy Chatham Financial Europe Ltd.

Tegoroczna, już jedenasta, edycja konkursu Great Place to Work® jest wyjątkowa z kilku powodów. Przede wszystkim prestiżowy tytuł Najlepszego Miejsca Pracy Polska 2019 udało się uzyskać rekordowej liczbie organizacji, bo jest ich aż 29. Co więcej, 11 z nich to debiuty na Liście. Pozostałych 18 laureatów to firmy, które już gościły na Liście w poprzednich edycjach. To optymistyczna przesłanka na przyszłość – mówi Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place to Work® w Polsce. Coraz większej liczbie pracodawców udaje się z powodzeniem wprowadzać w życie politykę, której podstawą jest szacunek i wzajemne zaufanie w firmie. O skuteczności laureatów w trafianiu do serc pracowników niech świadczy fakt, że średnio 80% osób zatrudnionych w nagrodzonych w tym roku firmach jest gotowych potwierdzić, że ich firmy to „wspaniałe miejsca pracy”. Dla porównania, tylko 43% osób zapytanych przez nas w odrębnym ogólnopolskim sondażu potwierdziło, że ich firmy są „wspaniałe”.

W tym roku po raz pierwszy laureaci konkursu zostali wyłonieni spośród firm, które na wcześniejszym etapie uzyskały certyfikat Great Place to Work®. Aby przekroczyć próg certyfikacyjny firma musi mieć jednoznacznie pozytywne notowania u pracowników: odsetek pozytywnych odpowiedzi w ankiecie pracowniczej Trust Index© musi wynosić co najmniej 65%. Każda certyfikowana przez Great Place to Work® firma jest automatycznie uwzględniana w konkursie na Najlepsze Miejsce Pracy. Ale aby zakwalifikować się na Listę, wskaźnik musi być jeszcze wyższy. Dodatkowo na końcową ocenę i ostateczny ranking wpływa ewaluacja przedstawionych przez firmę praktyk HR. Warto zaznaczyć, że pod każdą szerokością geograficzną w rankingach Great Place to Work® opinia pracowników ma zawsze kluczowe znaczenie (stanowi 2/3 finalnej oceny).

Nieco odmienny niż w latach poprzednich jest także rozkład branż, spośród których wywodzą się laureaci. W tegorocznych badaniach udział wzięło 80 organizacji. Najliczniej reprezentowaną branżą jest IT (24%), drugie miejsce należy do sektora usług profesjonalnych (16%). Natomiast zeszłoroczni liderzy branżowi, firmy produkcyjne i handlowe, w tym roku zajęli odpowiednio trzecie (13%) i czwarte (11%) miejsce. Ich udział w „torcie branżowym” jest co najmniej dwukrotnie niższy, niż miało to miejsce uprzednio. Piąte miejsce należy do firm z sektora usług finansowych (10%), które co prawda zachowały tę samą pozycję jak rok temu, ale ich reprezentacja w badaniu jest wyraźnie w trendzie wzrostowym.

Nazwa organizacji Branża
Kategoria firm zatrudniających poniżej 50 osób
1 American Express Services Europe Limited Sp. z o.o. Oddział w Polsce Usługi finansowe i ubezpieczenia
2 SIX Global Services Usługi profesjonalne
Kategoria firm zatrudniających poniżej 500 osób
1 Prisjakt Poland Media – serwisy internetowe on-line
2 Microsoft Sp. z o.o. Technologie informatyczne
3 SAS Institute Sp. z o.o. Technologie informatyczne
4 Schibsted Tech Polska Technologie informatyczne
5 Amgen w Polsce Biotechnologia i przemysł farmaceutyczny
6 DKV Euro Service Polska Sp. z o.o. Usługi profesjonalne
7 Chatham Financial Europe Ltd. Sp. z o.o. Oddział w Polsce Usługi finansowe i ubezpieczenia
8 Cadence Design Systems Usługi przemysłowe
9 GROHE Poland Usługi profesjonalne
10 Ramirent S.A. Usługi – budownictwo
11 Firestone Industrial Products Poland Produkcja
12 Adecco Poland Usługi profesjonalne
13 Metropolitan Investment S.A Budownictwo, infrastruktura i nieruchomości
14 Volkswagen Financial Services w Polsce Usługi finansowe i ubezpieczenia
15 VFS Usługi Finansowe Polska Usługi finansowe i ubezpieczenia
16 Amway Business Centre Europe Sp. z o.o. Usługi profesjonalne
Kategoria firm zatrudniających powyżej 500 osób
1 Cisco Poland Technologie informatyczne
2 Sii Polska Technologie informatyczne
3 Akamai Technologies Poland Technologie informatyczne
4 Objectivity Technologie informatyczne
5 Ochnik S.A. Handel detaliczny
6 3M Service Center EMEA Usługi profesjonalne
7 EY Polska Usługi profesjonalne
8 GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. Ochrona zdrowia
9 McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o. Usługi profesjonalne
10 Link4 TU S.A. Usługi finansowe i ubezpieczenia
11 DOZ S.A. Ochrona zdrowia

 

Podczas Gali konkursu Great Place to Work® zadebiutował także nowy ranking: „Najlepsze Miejsca Pracy dla Milenialsów”. Z grona laureatów głównego rankingu tym tytułem wyróżnionych zostało 10 firm. To pracodawcy szczególnie doceniani przez osoby urodzone po 1980 roku, uchodzące za znacznie bardziej wymagające niż poprzednie pokolenia pracowników. Laureaci reprezentują zróżnicowane branże, a liderem tego zestawienia jest firma Chatham Financial Europe Ltd., należąca do sektora finansowego. Nie zmienia to faktu, że najliczniejsze w rankingu są firmy technologiczne (co druga wśród nich). W tej branży od lat trwa walka o talenty. A młodych utalentowanych pracowników łatwiej przyciągnąć i zatrzymać w firmie, która oprócz godnej płacy ma do zaoferowania przyjazną atmosferę i zdrowe relacje, sprzyjające zaangażowaniu i innowacyjności.

Najlepsze Miejsca Pracy dla Milenialsów

Nazwa organizacji Branża
1 Chatham Financial Europe Ltd. Sp. z o.o. Oddział w Polsce Usługi finansowe i ubezpieczenia
2 Cisco Poland Technologie informatyczne
3 SIX Global Services Usługi profesjonalne
4 Sii Polska Technologie informatyczne
5 Ochnik S.A. Handel detaliczny
6 Schibsted Tech Polska Technologie informatyczne
7 Akamai Technologies Poland Technologie informatyczne
8 Ramirent S.A. Usługi – budownictwo
9 Objectivity Technologie informatyczne
10 GE Medical Systems Polska Sp. z o.o. Ochrona zdrowia

 

Wzorem roku poprzedniego podczas Gali przyznano dodatkowe wyróżnienia. Kolejnych 16 laureatów konkursu Great Place to Work® otrzymało tytuł Rzecznika Standardu Etyki. To tytuł przyznawany przez Partnera Strategicznego Gali Great Place to Work® – Global Compact Network Poland, organizacjom, które chcą budować trwałą przewagę konkurencyjną w oparciu o transparentne zasady biznesowe, wiarygodność i wzajemną odpowiedzialność. Wraz z 22 laureatami konkursu już wyróżnionymi tym tytułem w zeszłym roku tegoroczni Rzecznicy Standardu Etyki dołączyli do grona firm spełniających Standardy Programu Etycznego, dokumentu opracowanego w 2015 r. przez Global Compact Network Poland w oparciu o wytyczne ONZ.

Konkurs Great Place to Work® nie jest konkursem łatwym – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef zespołu Culture Audit© w Great Place to Work® w Polsce. Metodologia jest w pełni obiektywna i stanowi światowy standard, a kwestią najważniejszą niezmiennie jest to, czy firmie udaje się z sukcesem zbudować u siebie kulturę opartą na zaufaniu. To niełatwa sztuka. I przy tym wszystkim, a może dzięki temu, wyróżnione organizacje wciąż zaskakują nas świeżym spojrzeniem na swoich ludzi, biznes i rynek.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF