...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Obniżki płac błędem księgowym

nowy lad pit-2

Nowy Ład w pierwszych dniach nowego roku spowodował sporo zamieszania z płacami w wielu branżach. Rząd tłumaczy skąd zawirowania, a eksperci wskazują rozwiązanie.

Wraz z wprowadzeniem Nowego Ładu Polacy doczekali się podniesienia kwoty wolnej od podatku. Wszystkich ta informacja powinna ucieszyć, mimo iż odpowiada ona za zamieszanie z zaniżonymi płacami wielu osób. Jak tłumaczy Ministerstwo Finansów wynika to z podwyższenia zaliczki na podatek. Z około 43 złotych do 425.

Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł

Ministerstwo Finansów

Z pomocą przychodzą doradcy podatkowi, którzy wskazują na rozwiązanie problemu. Jeżeli spełnia się wymogi prawne, wystarczy dostarczyć swojemu pracodawcy formularz PIT-2. Dzięki temu pensja powinna wrócić do poprzednich wartości.

Należy pamiętać, że PIT-2 nie przysługuje wszystkim. Przez to pracownicy pobierający emeryturę, przedsiębiorcy i wieloetatowcy nie będą mieli możliwości uniknięcia podwyższonych zaliczek.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF