Od czego zależy efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych?

Ilość prądu, jaką mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne, zależy od wielu czynników takich jak pogoda czy ustawienie instalacji względem kierunków świata. To jednak niejedyne czynniki, które mają wpływ na ich pracę. W poniższym artykule wyjaśniamy, od czego zależy ich efektywność.

 

Co wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych?

Efektywność fotowoltaiki, czyli innymi słowy jej wydajność, określa, ile prądu ze słońca mogą wyprodukować panele fotowoltaiczne. Wartość ta nigdy nie jest stała, ponieważ zależy od szeregu czynników.

Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od samych paneli słonecznych. Różni producenci ogniw fotowoltaicznych stosują odmienną technologię, co przekłada się na ilość produkowanego prądu, jak również na zróżnicowaną odporność na czynniki atmosferyczne oraz trwałość paneli. Dlatego, gdy planujesz inwestycję w fotowoltaikę, zanim dokonasz zakupu, sprawdź dokładnie specyfikację paneli u różnych dostawców.

Podczas weryfikacji parametrów zwróć szczególną uwagę na temperaturowy współczynnik mocy, czyli w skrócie PMPP wyrażany w procentach na stopień Celsjusza. Jest on istotny, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury spada sprawność paneli fotowoltaicznych. PMPP określa spadek mocy instalacji przy wzroście temperatury paneli o jeden stopień Celsjusza. Wobec tego im niższy jest ten wskaźnik, tym lepiej.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na efektywność fotowoltaiki, jest jakość pozostałych elementów instalacji, począwszy od falownika, a kończąc na konstrukcji. Źle zaprojektowana i zamontowana instalacja również nie będzie pracować wydajnie. Zanim zatrudnisz monterów, zweryfikuj opinie o nich, aby móc wybrać tych najlepszych.

Następnym, nie mniej istotnym czynnikiem, który ma wpływ na wydajność paneli słonecznych, jest ich kąt nachylenia oraz orientacja względem kierunków świata. Wartości te należy uwzględnić już na etapie projektowania. Sprawdź więc dokładnie, jakie masz możliwości montażowe zanim zaczniesz dobierać moc instalacji. Pamiętaj, że efektywność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest największa przy nachyleniu dachu między 30 a 40 stopni i orientacji na południe. Nie zapomnij także, że ilość produkowanego prądu zależy też od pory roku i jest niska w najkrótszych dniach roku. Dzieje się tak z uwagi na długość dnia, częste zachmurzenie czy zalegający na panelach śnieg.

Na efektywność fotowoltaiki wpływa także zacienienie, które może mieć wiele źródeł. Najczęściej są to drzewa, budynki lub ich elementy. Jeżeli więc planujesz instalację, sprawdź dokładnie, czy nic nie będzie jej przesłaniać i zmniejszać jej wydajności. Jeżeli tak, to poszukaj innego dogodnego miejsca lub zminimalizuj czynniki powodujące zacienienie. Możesz również zainwestować w optymalizator mocy.

Na wydajność instalacji wpływają także zanieczyszczenia zalegające na panelach: pyłki, liście niesione z wiatrem, ptasie odchody czy śnieg. Po zamontowaniu instalacji nie zapominaj o jej regularnym czyszczeniu.

Zbyt wysokie napięcie w sieci energetycznej negatywnie wypływa na efektywność paneli fotowoltaicznych. Przy wartości 253 V falownik wyłącza się, a co za tym idzie – instalacja przestaje produkować prąd. Aby uniknąć tego problemu, zminimalizuj ilość energii elektrycznej oddawanej do sieci poprzez zwiększenie zużycia produkowanego prądu, czyli autokonsumpcję.

Wiesz już, jakie czynniki wpływają na efektywność paneli fotowoltaicznych i co wziąć pod uwagę podczas jej projektowania i montażu. Pamiętaj o regularnym dbaniu o instalację, by mogła pracować wydajnie przez długie lata.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF