...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Platforma najmu elektroniki Plenti otwiera się na współpracę z innymi przedsiębiorcami

Program PlentiPartners to nowa oferta dla przedsiębiorców, którą wprowadza Plenti – lider rynku w dziedzinie najmu elektroniki użytkowej. Dzięki uczestnictwu w programie można zarabiać na wynajmie smartfonów, laptopów, konsoli do gier i innych urządzeń na platformie Plenti. Z tego tytułu partnerzy mogą liczyć na stałe wynagrodzenie w wysokości nawet 16,8 proc. rocznie.

 

Plenti to platforma technologiczna, która umożliwia korzystanie z elektroniki użytkowej w modelu subskrypcyjnym. Klienci mogą wynająć urządzania na okres od miesiąca do jednego roku. Największą popularnością cieszą się flagowe modele smartfonów, laptopy oraz akcesoria do rozrywki, jak konsole do gier czy okulary VR.

Firma działa na rynku od pięciu lat i ma już ponad 150 tys. użytkowników. Ich liczba szybko rośnie i do końca roku może przekroczyć próg 200 tys. użytkowników. W odpowiedzi na rosnący popyt, Plenti otwiera się na współpracę z innymi przedsiębiorcami. W tym celu uruchomiło program partnerski PlentiPartners.

– Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy chcą mieć dostęp do elektroniki bez kupowania jej na własność. Ten trend jest szczególnie widoczny wśród młodszych konsumentów, którzy preferują elastyczny dostęp do pożądanych urządzeń i chcą z nich korzystać wtedy, kiedy faktycznie mają taką potrzebę. To nowy, szybko rosnący i wciąż niezagospodarowany w pełni rynek. By wykorzystać jego potencjał postanowiliśmy stworzyć program PlentiPartners i otworzyć naszą platformę najmu
na innych przedsiębiorców – mówi Wojciech Rokosz, prezes Plenti.

Program PlentiPartners jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy są aktywnymi płatnikami podatku VAT. Po przystąpieniu do niego kupują oni – za pośrednictwem Plenti – urządzenia na wynajem. Następnie Plenti dzierżawi od nich elektronikę, która trafia do puli, dostępnej dla klientów platformy. W ramach umowy dzierżawy Plenti wypłaca partnerom stałe wynagrodzenie z tytułu czynszu.

W zależności od warunków współpracy z partnerem wysokość wynagrodzenia wynosi rocznie od 12% (dla umowy na 24 miesiące) do maksymalnie 16,8% (dla umowy na 36 miesięcy). Przez cały okres dzierżawy sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti. Platforma odpowiada także za wszystkie operacje związane z obsługą wynajmu. Po zakończeniu umowy Plenti odkupuje urządzenia od partnera.

– Pięć lat doświadczenia w rozwoju usługi najmu elektroniki pozwoliło nam zdobyć głęboką wiedzę o potrzebach i zachowaniach klientów. Dzięki temu oferujemy tyl te urządzenia, które cieszą się ich zainteresowaniem. Średnio wynajmujemy sprzęt pięć razy w okresie jego dostępności na naszej platformie. Taka częstotliwość pozwala nie tylko na szybkie pokrycie kosztów zakupu, ale także generuje atrakcyjne marże, którymi chcemy dzielić się z partnerami programu PlentiPartners – mówi Wojciech Rokosz.

Według danych Plenti, średni okres wynajmu elektroniki przez klientów wynosi cztery miesiące. Jego długość zależy jednak od kategorii sprzętu. Na krótki okres – najczęściej miesiąca – klienci wynajmują urządzenia do domowej rozrywki (np. konsole do gier, okulary VR, projektory) lub sprzęt związany
z wakacyjnymi wyjazdami (kamery sportowe, drony czy rowery elektryczne).

Na drugim końcu skali są flagowe modele smartfonów najpopularniejszych marek czy laptopy biznesowe, wynajmowane na okres 12 miesięcy. Z tej usługi najczęściej korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą i firmy, dla których terminowy najem elektroniki jest interesującą alternatywą wobec jej zakupu lub leasingu.

Startowi PlentiPartners towarzyszy uruchomienie nowej platformy internetowej dla partnerów, dzięki której w automatyczny sposób mogą oni do programu. Jest to druga wersja serwisu dla współpracujących z Plenti przedsiębiorców. Pierwsza została uruchomiona w drugiej połowie 2022 roku, kiedy rozpoczął się pilotaż programu. Jego efektem jest pozyskanie kilkudziesięciu partnerów.

Plenti działa na polskim rynku pięciu lat. Przez ten czas platforma najmu pozyskała inwestorów – funduszy VC i osób prywatnych – ponad 30 mln zł. W ostatniej rundzie, która została ogłoszona w lutym tego roku, do firmy popłynęło 23,5 mln zł (5 mln euro). Rundzie przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Finansowanie zapewnił też NIF, aniołowie biznesu, w tym Piotr Biało (CFO i współzałożyciel Docplanner) i Kuba Filipowski (współzałożyciel Netguru) oraz dotychczasowi inwestorzy, którzy wspierają Plenti od rundy pre-seed, m.in. AIP Seed, twórcy grupy Blix oraz założyciele Allegro.

::

Dodatkowych informacji udziela:
Mariusz Gawrychowski
InnerValue
m.gawrychowski@innervalue.pl
tel.: 501 520 598

Krzysztof Majdan
InnerValue
k.majdan@innervalue.pl
tel.: 783 518 158

Grzegorz Kiszluk