Rozwiązuj problemy w firmie dzięki dedykowanym szkoleniom zamkniętym
„Możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji” to stały punkt większości ogłoszeń o pracę. Pracodawcy nie zadają sobie już pytania: „Czy szkolić zespół?”, zamiast tego wolą spytać: „Jakie szkolenia będą najlepsze?”. Na odpowiedź rynku nie trzeba było długo czekać, stąd niezwykle bogata oferta szkoleniowa, dostępna praktycznie w każdej branży. Co jednak zrobić, jeśli szkolenia „ofertowe” nie trafiają w potrzeby Twoich pracowników? Możesz zdecydować się na dedykowane szkolenie zamknięte.
Rozwiązuj problemy w firmie dzięki dedykowanym szkoleniom zamkniętym
„Możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji” to stały punkt większości ogłoszeń o pracę. Pracodawcy nie zadają sobie już pytania: „Czy szkolić zespół?”, zamiast tego wolą spytać: „Jakie szkolenia będą najlepsze?”. Na odpowiedź rynku nie trzeba było długo czekać, stąd niezwykle bogata oferta szkoleniowa, dostępna praktycznie w każdej branży. Co jednak zrobić, jeśli szkolenia „ofertowe” nie trafiają w potrzeby Twoich pracowników? Możesz zdecydować się na dedykowane szkolenie zamknięte.
Czym się różnią szkolenia zamknięte od szkoleń otwartych?
Ze szkoleń otwartych – jak sama nazwa wskazuje – mogą skorzystać wszyscy, którzy się na nie zapiszą. Na pewno pojawią się na nich osoby reprezentujące konkurencyjne firmy, więc wysłanie swoich pracowników na takie kursy to dobre posunięcie. Jednak na szkoleniach otwartych tylko lista uczestników rzeczywiście jest „otwarta”. Pozostałe elementy, czyli termin i miejsce, program szkolenia oraz szkoleniowiec, ustala organizator. Pracodawca, który chce wysłać pracowników na takie warsztaty, musi więc pójść na pewne ustępstwa, licząc się z tym, że nie będzie miał wpływu na formę ćwiczeń, sposób podnoszenia kwalifikacji czy agendę.
Organizacja szkolenia zamkniętego wygląda zupełnie inaczej. To Ty ustalasz dokładnie program, a także czas, miejsce, długość trwania czy formę (np. hybrydową). Zazwyczaj masz również możliwość wybrania osoby, która będzie prowadzić szkolenie dedykowane, jednocześnie wskazując na:
- problem, który ma rozwiązać szkolenie,
- liczbę uczestników (ze wskazaniem na konkretne stanowiska, np. szkolić możesz wyłącznie kadrę zarządzającą),
- branżę (w przypadku szkoleń otwartych zwykle są one szyte dla różnych branż),
- formę — w przypadku szkolenia zamkniętego mogą to być dedykowane warsztaty lub forma tradycyjnego wykładu,
- umiejętności, które warto budować.
Czy warto skorzystać ze szkolenia zamkniętego?
To prawda, że szkolenia wewnętrzne są droższe niż otwarte, ale:
- program szkoleń zamkniętych krojony na miarę – konkurencja nie będzie mogła z niego skorzystać, a zagadnienia zostaną omówione pod kątem całej organizacji, Twoich problemów i Twoich pracowników. Agenda nastawiona jest na zrozumienie potrzeb, dzięki czemu może odpowiadać na potrzeby kultury organizacyjnej oraz konkretnych wartości, wyznawanych przez zespół,
- oszczędność na delegowaniu i zakwaterowaniu pracowników (w siedzibie klienta vs. na drugim krańcu Polski).
Ponadto nie musisz iść na żadne kompromisy w kwestii swoich oczekiwań ani unikać poruszania na forum ważnych dla Ciebie zagadnień. Dobrze pokazują to poniższe przykłady.
Jakie zagadnienia mogą być poruszone na szkoleniach zamkniętych?
Załóżmy, że w Twojej branży w negocjacjach z klientami często pojawiają się te same, trudne kwestie. Rozwiązanie ich pozwoliłoby Twojej firmie zawierać dużo więcej intratnych kontraktów, ale nie uśmiecha Ci się „wypracowywanie” tych rozwiązań z uważnie słuchającą konkurencją, prawda? Nie chcesz podawać na tacy metod negocjacyjnych, które mogłyby stać się unikalnym know-how Twojej firmy.
Na szkoleniu zamkniętym od Vademecum, pod okiem wykwalifikowanego szkoleniowca, Twoi pracownicy nauczą się prowadzenia określonego rodzaju negocjacji, a nie negocjacji w sensie ogólnym. Dodatkowo może się okazać, że praca nad tą konkretną kwestią nie wymaga organizowania dwudniowego szkolenia z negocjacji z mnóstwem pobocznych tematów – wystarczy jeden dzień i kilka zagadnień. A to dla Ciebie i Twojego zespołu oszczędność czasu (i pieniędzy).
Co jeszcze? Twoja firma kupiła do zakładu maszynę, która stanęła na hali i stała się częścią linii produkcyjnej. Sam sprzęt działa bez zarzutu, ale pracownicy nie do końca radzą sobie z płynnym przechodzeniem do następnego etapu produkcji. Zauważasz, że bardzo przydałoby się szkolenie z obsługi maszyny w takiej właśnie konfiguracji, a do tego musiałbyś objąć nim wszystkich pracowników hali. W takiej sytuacji szkolenie zamknięte jest po prostu niezbędne i sprawdzi się dużo lepiej niż ogólne szkolenia otwarte, które mogłyby dotyczyć innego sprzętu.
W czym jeszcze pomoc mogą szkolenia dedykowane?
Oczywiście szkolenia zamknięte mogą obejmować dużo więcej spraw, które przyczynią się do rozwiązania różnych problemów w Twojej firmie:
- kompetencje miękkie (np. komunikacja, feedbackowanie, rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie zasobami ludzkimi) przydadzą się absolutnie każdemu, zwłaszcza menadżerom, kierownikom produkcji i handlowcom,
- zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, rozwijaniem odporności na stres i work-life balance ograniczą ryzyko wypalenia zawodowego (i kosztów L4),
- kursy językowe, dzięki którym uczestnicy szkolenia poprawią relacje z klientami zagranicznymi.
Chcesz poznać inne zalety szkoleń dedykowanych? Firmą, która spełni powyższe wymagania i wykaże się dużą elastycznością, jest wspomniane już Vademecum, które dostosowuje się do wymagań klienta, jednocześnie dzieląc się swoimi pomysłami i doświadczeniem. Indywidualne podejście owocuje merytorycznymi, skrojonymi na wymiar szkoleniami wewnętrznymi, które doskonale wpisują się w ramy potrzeb firmy. Sprawdź ofertę szkoleń zamkniętych Vademecum już teraz!