Rząd oniża podatek na wydobycie polskiej miedzi i srebra
Rząd postanowił tymczasowo obniżyć podatek od wydobycia miedzi i srebra o 30 procent, aby zapewnić konkurencyjność polskiego kruszcu na globalnym rynku metali.
Jak informuje rząd, obniżka podatku będzie miała bezpośredni wpływ na budżet państwa. Na tej sytuacji skorzysta krajowy gigant górniczy KGHM, który po zapowiedzi zanotował znaczący wzrost kursów akcji na GPW. W czwartek 27 stycznia kurs akcji spółki wzrósł o ponad 3 procent. Jest to największy wzrost indeksu WIG20 spośród wszystkich spółek branżowych.
Niższy podatek na srebro i miedź
Wprowadzenie niniejszego podatku ma zapewnić konkurencyjność polskiej miedzi i srebra na światowym rynku. Co więcej, proponowane obniżenie ma również obniżyć aktualne stawki kruszcu (miedź, srebro o 30 %).
Obowiązujący wymiar podatku, przy aktualnych cenach miedzi na rynkach światowych. Ogranicza możliwości rozwojowe podatników i zdolność do konkurowania na globalnym rynku metali.
Oficjalny komunikat rządu
Niestety jak wskazuje rząd, ubytek tych dochodów budżetu państwa szacuje się na ok. 726 mln zł. Niższy podatek zakłada, że dochody, które zostaną osiągnięte z tytułu niższego podatku, osiągnie pułap złożony w ustawie budżetowej na 2022 rok.
Podatek na kopalnie
W 2021 roku, a dokładnie w ciągu jego 3 kwartałów największa spółka wydobywcza w Polsce zapłaciła podatek od wydobycia kopalni w wysokości 2,5 mld złotych. Rządowi eksperci wskazują, że spółka osiągnęła obiecujące wyniki niż rok wcześniej. KGHM zapłacił wtedy 1,1 mld złotych. Przedstawione zmiany i różnice podatkowe są efektem wzrostu cen miedzi na globalnym runku.
Z kolei obniżenie zapowiedzianego podatku, jest formą opodatkowania wydobycia polskich kopalni: miedzi, srebra. W przypadku tych surowców podatek odliczanym jest cyklicznie (co miesiąc). Wszystkie obliczenia opierają się na notowaniach giełdowych metali oraz kursu amerykańskiej waluty (USD) do polskiego złotego.
Czym jest KGHM?
Inaczej Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi to jedna z największych spółek Skarbu Państwa. Co więcej, jest jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie i szóstym producentem miedzi elektrolitycznej na globalnym rynku (około 500–550 tys. ton) oraz pierwszym co do wielkości wytwórcą srebra na świecie (około 1260 ton srebra rafinowanego).
KGHM jest również jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, wchodzi w skład indeksów WIG20 i WIG30. Znalazła się w grupie wybranych 31 spółek, które utworzyły debiutujący 19 listopada 2009 roku na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Respect Index. Spółki te uzyskały najwyższą klasę ratingową – zostały liderami rankingu.