...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Studenci poddali analizie PKN ORLEN

PKN ORLEN został przeanalizowany pod względem finansowym przez studentów z Polski oraz krajów bałtyckich. Walczyli oni o tytuł najlepszej drużyny w trakcie lokalnego finału renomowanego konkursu CFA Institute Research Challenge, który odbył się 1 marca 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W lokalnym finale konkursu wzięło udział siedem zespołów wyłonionych z grona 33 drużyn biorących udział w polskiej edycji konkursu, których raporty prezentujące wycenę PKN ORLEN zostały najlepiej ocenione przez grono profesjonalistów związanych z rynkami kapitałowymi. W trakcie finału studenci prezentowali swoje rekomendacje dla akcji PKN ORLEN.

Dwie najlepsze uczelnie z Polski, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, który zajął miejsce pierwsze oraz Szkoła Główna Handlowa, która zajęła drugie miejsce, będą reprezentowały CFA Society Poland w dniach 10–11 kwietnia 2019 r. w Zurychu w ramach europejskiego finału CFA Institute Research Challenge. Globalny finał konkursu zaplanowano na 25 kwietnia 2019 r. w Nowym Jorku. Na trzy pierwsze drużyny polskiego finału czekały stypendia CFA. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć również na staże w firmach partnerskich polskiej edycji konkursu: PKN ORLEN, Deloitte i BGK. Ponadto zwycięska drużyna z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu będzie miała możliwość uczestniczyć w międzynarodowej konferencji organizowanej przez CFA Institute.

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy filar edukacyjny programu dla akcjonariuszy ORLEN W PORTFELU. W ten sposób chcemy poszerzyć wiedzę Polaków na temat funkcjonowania rynku kapitałowego. Studenci biorący udział w tegorocznej edycji konkursu mieli sposobność, aby w formie zdrowej rywalizacji wcielić się w rolę analityków giełdowych i przygotować raport oraz wycenę naszej spółki – powiedziała Iwona Waksmundzka, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Relacji Inwestorskich.

CFA Institute Research Challenge to międzynarodowy konkurs adresowany do adeptów analizy finansowej. W Polsce organizowany jest już po raz dziesiąty przez CFA Society Poland.  W tym roku w polskiej edycji konkursu udział wzięły aż 33 zespoły reprezentujące 24 najlepsze ośrodki akademickie w Polsce  i w regionie krajów bałtyckich.  W pierwszym etapie konkursu 170 studentów, obywateli m.in. Polski, Litwy, Australii, Wietnamu czy Laosu, z ponad dwudziestu polskich, litewskich i łotewskich uczelni, zapoznało się z działalnością i wynikami PKN ORLEN w trakcie spotkania z przedstawicielami Koncernu. Następnie każda drużyna licząca od 3 do 5 osób pod opieką mentora  z uczelni i opiekuna z biznesu przeprowadzała analizę finansową spółki, którą przedstawiła w konkursowym raporcie. W kolejnym etapie był on oceniany przez profesjonalistów finansowych i przedstawiony ekspertom z branży.

Konkurs CFA Institute Research Challenge pomaga zdobyć umiejętności analizy i wyceny spółek, lecz także doskonalić techniki autoprezentacji i przedstawiania wyników swojej pracy. W konkursie biorą udział przede wszystkim studenci z uniwersytetów ekonomicznych, ale także innych uczelni, jak politechniki, gdzie prowadzone są kierunki z obszaru finansów.

Nowoczesny gracz na rynku paliw i energetyki, największa firma w EŚW notowana w światowych zestawieniach Platts TOP250 czy Thompson Reuters TOP100. Dysponuje zintegrowanymi aktywami zdolnymi do przerobu ponad 35 mln ton ropy rocznie, a sprzedaż detaliczna prowadzi poprzez największą w regionie EŚW sieć blisko 2800 stacji paliw. PKN ORLEN jest również największym przemysłowym producentem energii elektrycznej o mocach na poziomie 1,9 GWe, zaś w obszarze wydobycia dysponuje własną bazą zasobów ropy i gazu (2P) w Polsce i Kanadzie, które na koniec 2017 r. wyniosły 153 mln boe.

PKN ORLEN