...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wirtualna Polska inwestuje w e-podróżnik.pl

Wirtualna Polska Holding S.A. stała się mniejszościowym akcjonariuszem spółki Teroplan S.A., właściciela serwisu e-podróżnik.pl. e-podróżnik.pl to największa polska platforma ułatwiająca planowanie podróży oraz zakup online biletów autobusowych i kolejowych. Za 13% akcji w spółce, WP zapłaciła 7,7 mln złotych.

Serwis e-podróżnik.pl oferuje możliwość zakupu biletów u ponad 400 przewoźników krajowych i międzynarodowych, na połączenia autobusowe, jak i kolejowe. Serwis ułatwia codzienne podróżowanie, udostępniając największy w Polsce rozkład jazdy, obejmujący ponad 1200 przewoźników. Z e-podróżnik.pl co miesiąc korzysta ponad 3 mln pasażerów.

– Konsekwentnie realizujemy strategie budowy silnych e-commerce’ów w Grupie WP. Inwestycja w e-podróżnik.pl, niekwestionowanego lidera w sprzedaży biletów autobusowych online, wspiera również realizację misji GWP, czyli pomagania Polakom w podejmowaniu codziennych decyzji, również zakupowych mówi Grzegorz Kruk, wiceprezes Wirtualna Polska Holding S.A. ds. e-commerce.

Wirtualna Polska odkupiła 10% akcji będących w posiadaniu Giza Polish Ventures – funduszu venture capital wspieranego kapitałowo przez Krajowy Fundusz Kapitałowy SA z grupy kapitałowej PFR – oraz objęła 3% akcji Teroplan S.A. w ramach nowej emisji. Większość akcji spółki Teroplan S.A. w dalszym ciągu pozostaje w posiadaniu założycieli spółki. Środki pozyskane z nowej emisji akcji, spółka zainwestuje w rozwój platformy w Polsce i za granicą.

Chcemy przyciągać kolejnych przewoźników i partnerów. Każdy z nich może współpracować z nami na kilku poziomach. Pomagamy w odpowiednim zarządzaniu sprzedażą biletów i w optymalizacji przychodów, poprzez dynamiczną kalkulację cen, uzależnioną od popytu. Cieszymy się, że dzięki inwestycji WP będziemy mogli dalej rozwijać nasze usługi, korzystając z know-how lidera branży e-commerce w Polsce – mówi Andrzej Soroczyński, Prezes Zarządu Teroplan S.A.

Teroplan S.A. jest firmą, która wprowadza wiele innowacji technologicznych dla branży transportu pasażerskiego. Realizuje m.in. system, który zautomatyzuje procesy planowania tras i cen oraz procesy zarządzania pojazdami. Projekt wpisuje się w najnowsze światowe trendy zastosowania technologii sztucznej inteligencji, w procesach zarządzania i wykorzystania informacji zawartych w zbiorach big data.

Strony umowy określiły uprawnienia WP, dotyczące zasad przeprowadzania możliwej transakcji, obejmującej sprzedaż pakietu kontrolnego akcji Teroplan S.A. w przyszłości i zasad udziału WP w takim procesie. Spółce Teroplan S.A. i funduszowi GPV I FIZAN (Giza Polish Ventures) doradzali: CC Group, jako doradca transakcyjny oraz Kancelaria Chabasiewicz Kowalska i Partnerzy z Krakowa, jako doradca prawny.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF