...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

17. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku – trwają zgłoszenia

Do 14 czerwca br. można zgłaszać się do udziału w polskiej edycji międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Laureaci zostaną wyróżnieni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Spośród nich wybrany będzie zdobywca głównego tytułu Przedsiębiorca Roku 2019. Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo. Udział w konkursie jest bezpłatny. EY jest Partnerem Rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych w Biznesie.

Jedyny taki konkurs

W konkursie EY Przedsiębiorca Roku już po raz 17. zostaną wyróżnieni najlepsi polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie. Polska edycja jest częścią międzynarodowego programu EY Entrepreneur Of The Year, który funkcjonuje obecnie w blisko 60 państwach.

– EY Przedsiębiorca Roku to jedyny międzynarodowy konkurs, w którym polscy przedsiębiorcy mogą się zmierzyć z twórcami firm z całego świata, stając w szranki o tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie, w danym roku. Nie konkurują wielkością firmy, skalą działalności i przychodem, choć to oczywiście równie ważne. Konkurs wyróżnia człowieka, który stoi za pomysłem na biznes, którego pasja i zaangażowanie zaprowadziły do miejsca, w którym dziś może powiedzieć z dumą „jestem przedsiębiorcą”. Drogi do sukcesu są różne, tak jak różne są polskie firmy i przedsiębiorcy, którzy za nimi stoją. Wśród finalistów konkursu mieliśmy już zarówno młodych przedsiębiorców z pasją, jak i doświadczone w biznesie osobowości reprezentujące branże technologiczne, spożywcze, usługowe, czy nawet spółdzielnie. Firmy działające na rynku polskim, ale też i takie, dla których pierwszym rynkiem jest dziś zagranica. To 17. edycja konkursu i bardzo nas cieszy, że co roku zgłasza się do konkursu coraz więcej liderów firm. Szukamy tych, którzy chcą podzielić się swoją pasją, być przykładem i inspiracją dla innych. –  mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Co roku zwycięzca krajowej edycji reprezentuje Polskę na światowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo. Tytuł Przedsiębiorcy Roku jest dobrze rozpoznawalny na całym świecie, co czyni go niepowtarzalnym certyfikatem jakości. Kryteria oceny kandydatów są takie same we wszystkich krajach i dają przedsiębiorcom równe szanse w rywalizacji o zwycięstwo w światowym finale

– Do świata biznesu w Polsce wchodzi nowe pokolenie ludzi młodych ambitnych, twardo stąpających po ziemi. Pokolenie, które żyje zmianami powodowanymi przez nowoczesne technologie i które inicjuje te zmiany. Filip Granek, prezes firmy XTPL, przedstawiciel tego pokolenia wygrał zeszłoroczny konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Mam nadzieję, że zachęci to także młode przedsiębiorczynie i młodych przedsiębiorców do udziału w tegorocznej edycji. – mówi Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku.

Trzy kategorie

W konkursie mogą wziąć udział twórcy, współtwórcy lub sukcesorzy, którzy poprzez swoje produkty, usługi czy zastosowane rozwiązania są wiodącymi podmiotami w Polsce i ambasadorami naszego kraju na rynkach zagranicznych. W konkursie są trzy kategorie: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca jednej z kategorii otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku.

Do kategorii Produkcja i Usługi mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zarządzający firmami produkcyjnymi lub usługowymi, funkcjonującymi od przynajmniej pięciu lat, których przychody ze sprzedaży przekraczają 20 mln zł. Kategoria Nowe Technologie / Innowacyjność przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których firmy specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach lub w obszarach, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wyprzedzić inne firmy na danym rynku. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą działać na polskim rynku przynajmniej dwa lata, a ich przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. Natomiast w kategorii Nowy Biznes mogą startować twórcy młodych firm, które działają od dwóch do pięciu lat.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny.

Niezależne jury polskiej edycji do tej pory wyłoniło już łącznie 202 finalistów konkursu. Pracownicy EY spotykają się ze wszystkimi kandydatami i prowadzą z nimi pogłębiony wywiad na temat historii powstania i funkcjonowania ich firm oraz wizji ich rozwoju, tak, by przedstawić jury możliwie najbardziej szczegółowe, rzetelne i obiektywne informacje. W ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu w cały program zaangażowanych było 130 pracowników EY, którzy poświęcili łącznie około 300 godzin na spotkania z kandydatami. Weryfikacja danych w nadesłanych aplikacjach zajęła organizatorom ponad 200 godzin.

Jury oceni kandydatów wg takich kryteriów jak przedsiębiorczość, strategia firmy i jej wyniki finansowe, innowacyjność, działalność międzynarodowa. Przyjrzy się również czynnikom pozaekonomicznym, do których należą m.in. relacje przedsiębiorcy z pracownikami czy zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Rozstrzygnięcie 17. edycji konkursu nastąpi w listopadzie br. podczas uroczystej Gali Finałowej.

W skład Jury wchodzą wybitne osobistości polskiego biznesu oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

 • Jerzy Koźmiński, Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Paweł Buszman, Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland
 • Filip Granek, Przedsiębiorca Roku 2018, Prezes Zarządu XTPL S.A.
 • Marcin Grzymkowski, Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl
 • Marcin Iwiński, Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt
 • Adam Krzanowski, Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl
 • Piotr Krupa, Przedsiębiorca Roku 2017, Prezes KRUK S.A.
 • Krzysztof Pawiński, Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • Jacek Siwicki, Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający i Założyciel Experior Venture Fund
 • Andrzej Wiśniowski, Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku byli Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu), Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI), Adam Krzanowski, Prezes Grupy Nowy Styl, prof. Paweł Buszman (American Heart of Poland), Marcin Grzymkowski (eobuwie.pl), Piotr Krupa (KRUK S.A.), Filip Granek (XTPL S.A.).

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, TVN24 BiS.

 

Partner Gali Finałowej: Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

 

Więcej informacji na stronie: www.przedsiebiorcaroku.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF