...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

2021 rokiem rekordów na rynku sztuki

galeria sztuki

2021 rok przyniósł na rynku sztuki serię rekordów. Mimo pandemii, odnotowano transakcje wielomilionowej wartości, wynika z Raportu Kolekcjonerskiego OneBid.

Rekordowy rok na rynku sztuki

Najdroższe dzieło malarskie w 2021 r. to wylicytowany do 11,2 mln zł obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego, natomiast najcenniejszą pracą przestrzenną okazała się wyceniona na 11,3 mln zł grupa 83 rzeźb „Bambini” autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Jak wynika z raportu OneBid, aukcyjny obrót w 2021 r. był bliski podwojenia wartości z poprzedniego roku, natomiast względem 2019 wzrósł aż o 157 proc. Kolekcjonerzy wylicytowali o ponad połowę więcej dzieł sztuki dawnej i o 65 proc. więcej sztuki współczesnej, wzrosła również średnia wartość pracy na aukcjach sztuki młodej.

Sztuką młodą zwyczajowo określa się twórczość niewypromowanych jeszcze autorów, której ceny wywoławcze nie przekraczają najczęściej 1 tys. zł. Jak podaje OneBid, przeciętna cena takiego dzieła w 2021 r. wyniosła 1300 zł, co oznacza, że względem ubiegłego roku podniosła się o 6 proc., natomiast wobec poziomów z 2019 i 2018 r., wzrosła kolejno 15 proc. i 34 proc. Ponad dwie trzecie prac sprzedanych na aukcjach sztuki młodej nabyto ponadto drogą licytacji online, co eksperci wskazują jako jeden z najważniejszych trendów zarówno mijającego, jak i nadchodzącego roku.

Jakie były trendy roku 2021?

Jak można przeczytać w raporcie, pod względem tendencji rok 2021 należał do symbolizmu Młodej Polski oraz pejzaży rodem ze snu, a czasem i koszmaru, określanych jako magiczny realizm. Spośród czternastu dzieł sztuki dawnej wycenionych w tym roku powyżej 1 mln zł, aż pięć opuściło pracownię Jacka Malczewskiego – w tym datowana na 1922 r. „Prządka” sprzedana w Agrze-Art za kwotę 6,72 mln zł.

W tabeli rekordów sztuki współczesnej prym wiodła natomiast nierzadko przerażająca twórczość Zdzisława Beksińskiego, niekwestionowanego mistrza malarskiego warsztatu, którego dzieła oglądać można było w tym roku podczas dwóch monograficznych wystaw w stolicy. Najdroższą pracą Beksińskiego – również wylicytowaną podczas aukcji internetowej – jest datowany na lata 1985-1990 obraz „KR”, sprzedany w grudniu powyżej 1,64 mln zł. Upodobanie do stylistyki przyrównywanej dzisiaj do świata gier komputerowych obserwowano na rynku sztuki w wielu kategoriach, niezależnie od cenowych progów.

wykres 2 sztuka

Licytowanie jak twittowanie

Mimo że tradycyjne kolekcjonerstwo kojarzyć mogłoby się z wieloma godzinami spędzonymi na spacerach po galeriach, w rzeczywistości inwestowanie na rynku sztuki coraz częściej odbywa się bez wychodzenia z domu.
– Wysokiej jakości zdjęcia w internetowych katalogach, licytacje w czasie rzeczywistym, a nawet dostępne wizualizacje wybranego obiektu w różnych wnętrzach umożliwiły kolekcjonerom nawet najcenniejszych obiektów włączenie się do rynku całkowicie online. Odchodząc na moment od aukcji dzieł sztuki, warto spojrzeć na inne segmenty – 88 proc. transakcji na rynku książek antykwarycznych i starych druków zawarto w 2021 r. online, podobnie odbyło się 99 proc. sprzedaży numizmatów czy 80 proc. coraz popularniejszych militariów – komentuje Jarogniew Muszyński, właściciel platformy OneBid.

wykres 1 sztuka

Łącznie w okresie dwóch lat, w których świat zmagał się z pandemią, sprzedano – według danych OneBid – ponad 30 tys. płócien, rysunków i grafik o łącznej wartości blisko 273 mln zł. Połowę wylicytowano online.


źródło: OneBid

Adam Daniluk