...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

6 prostych sposobów na drastyczne zwiększenie bezpieczeństwa w Google Chrome

Jeśli jesteś jedną z wielu osób, które używają Chrome jako swojej domyślnej przeglądarki, warto podjąć kroki by zapewnić jej dodatkowe bezpieczeństwo. To może ci pomóc w świecie, w którym hakerzy zawsze szukają haseł i z łatwością podszywają się pod strony internetowe, by wyglądały jak prawdziwe.

Google ma wiele narzędzi wybudowanych w Chrome, które mogą pomóc w tej ochronie. Od bezpiecznego przeglądania po szyfrowanie haseł i nie tylko – mamy dla ciebie sześć prostych sposobów na zdecydowane zwiększenie bezpieczeństwa w Google Chrome

Zmień ustawienia bezpieczeństwa przeglądania

Nasza pierwsza wskazówka jest domyślnie włączona, ale można ją dostosować w celu zwiększenia bezpieczeństwa. Kliknij Trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, wybierz Ustawienia, a następnie Prywatność i Bezpieczeństwo, a potem Bezpieczeństwo. Znajdziesz tam sekcje Bezpieczne Przeglądanie.

W tej sekcji należy wybrać opcję Wzmocniona Ochrona. Prawdopodobnie domyślnie włączona jest Ochrona Standardowa, ale przełączenie jej na rozszerzoną może zapewnić ci lepszą ochronę przed niebezpiecznymi witrynami, plikami do pobrania i rozszerzeniami. Chrome będzie cię nawet ostrzegać o naruszeniach haseł, pamiętaj, że Chrome może wysyłać twoje adresy URL do Bezpiecznego Przeglądania, by sprawdzić je pod kątem zagrożeń. Dane te zostaną tymczasowo powiązane z twoim kontem Google.

Zaszyfruj swoje hasła zapisane z twoim kontem Google

Kolejna wskazówka ma do czynienia z szyfrowaniem. Wchodząc do Ustawień Chrome, kliknij na opcję Ty i Google na górze ekranu. Będziesz musiał się zalogować do Konta Google.

Pod Synchronizuj wybierz Opcje Szyfrowania. Znajdź opcję “Zaszyfruj Synchronizowane Hasła Na Twoim Koncie Google”. Ta opcja zapisze twoje hasła na serwerach Google, za ich własnymi metodami szyfrowania. Powoduje to, że o wiele trudniej hakerowi jest dostać się do twoich haseł, ponieważ będą one szyfrowane podczas podróży, jednakże jest mała szansa, że Google może być w stanie je odczytać.

Jednakże, możesz także wybrać drugą opcję, która też zwiększy bezpieczeństwo. Wykorzystując hasło synchronizacji, możesz skorzystać z szyfrowania bez możliwości odczytania haseł przez Google, ponieważ tylko ty masz klucz, aby zobaczyć hasła. Oznacza to szyfrowanie po dwóch stronach, twojej i wyjściowej.

Problem jest taki, że drugi sposób komplikuje synchronizację. Będziesz musiał wprowadzić swoje hasło za każdym razem, gdy chcesz dodać nowe hasło, także na urządzeniach z którymi jesteś zsynchronizowany. Twoja strona główna nie będzie pokazywała sugestii zależnie od stron, na które wchodzisz, nie będziesz mógł sprawdzić hasła online lub wykorzystać funkcji Smart Lock dla haseł. Historia także nie będzie synchronizowana.

Korzystaj z premium VPN

Kiedy ludzie słyszą termin “wirtualna sieć prywatna”, często sądzą, że jest to coś zbyt zaawansowanego technologiczne dla przeciętnego użytkownika i nie ma powodu, dla którego mieliby korzystać z VPN. Ale to nie jest prawda, VPN może przynieść korzyści zarówno dużym firmom, ale także osobom indywidualnym. Podróżowanie i korzystanie z publicznego Wi-Fi, przekazywanie poufnych informacji, a nawet przeglądanie opcji rozrywkowych na Netflixie to czynności, które można wykonywać bezpieczniej, korzystając z VPN podczas surfowania w internecie.

Programy VPN chronią twoje informacje, maskując adres IP twojego urządzenia, szyfrując twoje dane i kierując je przez bezpieczne sieci do serwerów w odległych krajach, a nawet w innych państwach. W ten sposób ukrywa twoją tożsamość online, zapewniając bezpieczne i anonimowe przeglądanie internetu.

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie online i ochronie twoich danych podczas korzystania z internetu, możesz pobrać VPN dla Chrome który pomoże ci znacznie zwiększyć twoja prywatność online.

Wyłącz FLoC

Pewnie słyszałeś już o FLoC. Ta kontrowersyjna funkcja Chrome zasadniczo przegląda historię przeglądania użytkownika, aby sprawdzić do jakiej dużej grupy osób, czyli “kohorty”, najbardziej podobna jest ostatnia aktywność użytkownika. Ma ona służyć reklamodawcom do wybierania reklam dla tej grupy jako alternatywa dla plików cookie, ale niektórzy obawiają się, że może być wykorzystywana do zbierania większej ilości danych o użytkowniku lub przekształcić Google w monopolistę kontrolującego sposób, w jaki reklamodawcy mogą kierować reklamy do użytkowników.

Wobec sprzeciwu wobec FLoC, Google uruchomił nową Prywatną Piaskownicę, którą można odwiedzić, by wyłączyć tę funkcję. Wystarczy wejść w Ustawienia Chrome’a, przejść do Prywatność i Bezpieczeństwo, a następnie kliknąć łącze do Piaskownicy Prywatności. Stamtąd możesz przełączyć przełącznik, aby wyłączyć testy Piaskownicy, a także FLoC.

Zawsze korzystaj z HTTPS

Na piątym miejscu naszej listy znajduje się prosta sztuczka, dzięki której możesz mieć pewność, że wchodzisz tylko na bezpieczne strony. Wiele witryn korzystało z protokołu HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Brzmi to fajnie, ale HTTP może pozostawić otwarte żądanie wyświetlenia witryny w przeglądarce w postaci zwykłego tekstu. W rezultacie każdy haker, który może monitorować połączenie, może odczytać to żądanie. Jest to ryzykowne w przypadkach, gdy użytkownik wprowadza hasło lub numer karty kredytowej. Protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocole Secure) rozwiązuje ten problem, szyfrując żądania i odpowiedzi HTTP jako losowe znaki, co utrudnia monitorowanie

W Google Chrome należy się upewnić, że przeglądarka jest ustawiona tak, by zawsze używała HTTPS. Jeśli odwiedzisz stronę HTTP, otrzymasz ostrzeżenie, że nie jest ona bezpieczna. W tym celu kliknij sekcję Prywatność i Bezpieczeństwo w Ustawieniach i poszukaj opcji Zawsze Używaj Bezpiecznego Połączenia

Uważaj na rozszerzenia

Rozszerzenia są świetnym dodatkiem do Chrome, ponieważ pomagają poprawiać pisownię i gramatykę, blokować reklamy i nie tylko. Nie wszystkie rozszerzenia są jednak dobre. Jeśli nie jesteś ostrożny, rozszerzenia mogą przechwycić twoją przeglądarkę lub prywatne informacje, a nawet cię szpiegować. Dobrą praktyką jest upewnienie się, że rozszerzenia, które dodajesz pochodzą wyłącznie z zaufanych źródeł.

Aby zarządzać rozszerzeniami w Chrome, na pasku adresu wpisz chrome://extensions/. Tam kliknij w przycisk Szczegóły, aby zobaczyć szczegóły i uprawnienia każdego rozszerzenia, a także wrócić do listy w Chrome Web Store. Możesz nawet usunąć niezaufane rozszerzenia.


Źródło: surfshark.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF