Bezpieczeństwo wirtualnego świata

Cyberbezpieczeństwo

Technologia otacza nas z każdej strony, rzadko jednak myślimy jakie niebezpieczeństwa za sobą niesie.

Nad sprawami bezpieczeństwa i zagrożeń debatowali uczestnicy debaty „Cyberbezpieczeństwo w gospodarce” zorganizowanej przez Instytut Jagielloński. Uczestnikami byli zaproszeni eksperci w zakresie nowych technologii, prawa i cyfryzacji.

Przede Wszystkim skupiono się jak cyberprzestępczość może wpłynąć na funkcjonowanie państwa, oraz w jaki sposób Polska powinna bronić się przed skutkami wojny hybrydowej. Zdaniem Józefa Orła (Przewodniczący Rady Cyfryzacji) aktualnie w sferze bezpieczeństwa technologicznego trwa wyścig zbrojeń. Ten, kto szybciej reaguje i się rozwija, ten jest na szczycie wirtualnego świata.
Zwrócono też uwagę na fakt, iż ataki w sferze wirtualnej w ostatnim czasie zdecydowanie się nasilają. Trzeba być gotowym i świadomym tego, że w dzisiejszych czasach wojna o informację trwa ciągle. A spółki skarbu państwa oraz instytucje państwowe są szczególnie narażone.

Poruszone zostały również problemy dotykające społeczeństwo. Ogromne ilości prób kradzieży tożsamości oraz podszywanie się pod znane instytucje dotykają każdego z nas. Ważne jest, aby edukować społeczeństwo o zagrożeniach i rodzajach ataków. Były dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM Robert Kośla wskazuje na cztery szczególnie wrażliwe strefy, dane, aplikacje, tożsamość oraz infrastruktura.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF