...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Blockchain, czy to narzędzie nowej ery?

Paulina Woźniak blockchain

Czy blockchain to tylko kryptowaluty i czy ta technologia jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo? Blockchain to niezniszczalna, cyfrowa księga transakcji gospodarczych, którą można zaprogramować do rejestrowania nie tylko transakcji finansowych, ale praktycznie wszystkiego, co ma wartość. Strażnik wartości Powyższy fragment to słowa Alexa Tapscotta, jednego z autorów książki “Blockchain Revolution” i zarazem jeden z […]

Czy blockchain to tylko kryptowaluty i czy ta technologia jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo?

Blockchain to niezniszczalna, cyfrowa księga transakcji gospodarczych, którą można zaprogramować do rejestrowania nie tylko transakcji finansowych, ale praktycznie wszystkiego, co ma wartość.

Strażnik wartości

Powyższy fragment to słowa Alexa Tapscotta, jednego z autorów książki “Blockchain Revolution” i zarazem jeden z moich ulubionych cytatów, dotyczących blockchaina. Dlaczego? Bo w najprostszy sposób wyjaśnia, na czym polega fenomen tej technologii. Rozwijając pojęcie blockchaina można powiedzieć, że jest to łańcuch bloków, czyli rozproszony rejestr danych (transakcji), które jako wpisy następują po sobie, tworząc kolejne bloki. Rejestr danych może być współdzielony przez wiele zaufanych stron. Właśnie z tego względu blockchain jest przedstawiany jako swoista dokumentacja wartości materialnych i niematerialnych. To, co jest w nim naprawdę unikatowe, to fakt, że technologia ta jest zdecentralizowana i łączy w sobie kryptografię oraz znakowanie czasem. To właśnie te czynniki razem sprawiają, że jest to system odporny na manipulacje, a co za tym idzie, niesie ze sobą prawdziwie przełomowe rozwiązania m.in. w bankowości, medycynie czy energetyce. Właśnie dzięki tej technologii mamy szansę odmienić oblicze zarówno cyfrowego, jak i analogicznego świata oraz tego, jak na siebie oddziałują. Jako businesswoman silnie związana z branżą technologiczną wierzę, że blockchain coraz bardziej będzie wpływał na otaczającą nas rzeczywistość.

Kryptowaluty to nie wszystko

Wielu z nas utożsamia technologię blockchain z kryptowalutami. Nie ma w tym nic złego – zespół mojej firmy również stoi za stworzeniem kryptowaluty a firma, dla której ją zrobiliśmy, nieustannie rozwija jej ogromny potencjał. Wykorzystanie technologii blockchain sięga jednak znacznie dalej. Pierwszy przykład, jaki podam jest związany z łańcuchem dostaw i dotyczy firmy Walmart. Przedsiębiorstwo, będące jednym z liderów światowego
handlu detalicznego, nawiązało współpracę z firmą IBM, wykorzystując blockchaina do znakowania pewnych produktów. Uczestnicy sieci, będący częścią łańcucha dostaw, czyli hodowcy, producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy mogą zarejestrować w publicznym rejestrze wszelkie istotne informacje. Dzięki temu można szybciej zareagować w przypadku, gdy pewna partia produktów będzie musiała zostać wycofana ze sprzedaży np. w wyniku skażenia. Dzięki blockchainowej platformie, którą stworzył IBM, firma jest w stanie
błyskawicznie odtworzyć całą ścieżkę produktu oraz prześledzić transakcje, co pozwala na szybsze wycofanie produktu ze sklepów. Polecam bardzo ciekawe case study na ten temat. W obliczu pandemii, jakiej obecnie doświadczamy, może okazać się, że zastosowanie blockchaina będzie miało w przyszłości jeszcze większy potencjał. W mojej opinii po walce z koronawirusem obudzimy się w zupełnie innym świecie. W świecie, który będzie wymagał od nas nowego podejścia do rozmaitych kwestii.

Luksus bezpieczeństwa

Słowem kluczem jeśli chodzi o blockchain jest bez wątpienia bezpieczeństwo. Informacje zawarte w łańcuchach bloków stanowią trwały i chronologiczny zapis w sieci, który jest odporny na zmiany. To oznacza również rewolucję w dziedzinie zawierania umów – tzw. smart contracts, mogą niedługo zastąpić tradycyjne umowy prawne. Posługując się inteligentnymi kontraktami o tej samej mocy sprawczej, będzie można zapisać informację na przykład o zakupionym mieszkaniu. To spora rewolucja. Jak łatwo się domyślić, nowy sposób rejestrowania podobnych informacji znacznie ograniczy wszelkie formalności a samą transakcję, czyli zapis w sieci, uczyni niemal nietykalną. Z dnia na dzień widać, jak potencjał blockchaina rośnie w siłę. Jest to technologia która wciąż ewoluuje i pozwala przedsiębiorstwom na optymalizację coraz większej liczby procesów, a nam, użytkownikom, na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. W dobie nadużyć z wykorzystaniem danych wrażliwych, potrzeba zadbania o ochronę mienia i tożsamości jest priorytetem. To właśnie blockchain mógłby wyjść naprzeciw takim oczekiwaniom – jest to w końcu najbezpieczniejszy dostępny system. Nie dziwi mnie, że na arenie międzynarodowej słychać coraz więcej głosów, mówiących o tym, że blockchain przestał być technologią, a stał się strategią. Nie mogę się doczekać aż – na szeroką skalę – skorzysta z tego również Polska.


Paulina Woźniak, businesswoman, CEO firmy technologicznej Coders House

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF