Czy tabletka dzień po może nie zadziałać? Odpowiadamy.

O skuteczności, jaką tabletka „dzień po” wykazuje w przypadku zapobiegania nieplanowanemu poczęciu, wiele mówi się w mediach. Antykoncepcja ratunkowa przyjęta na czas może nie dopuścić do ciąży, jednak czy zdarzają się przypadki, że pigułka „po” nie zadziała? Kiedy jest to najbardziej prawdopodobne i jakie objawy powinny być alarmujące?

Czym są i jak działają tabletki „dzień po”?

Tzw. tabletka „dzień po stosunku” to antykoncepcja ratunkowa, czyli stosowana w sporadycznych sytuacjach o wysokim ryzyku zajścia w nieplanowaną ciążę. Są to pigułki hormonalne z octanem uliprystalu bądź lewonorgestrelem, których działanie polega na opóźnianiu bądź hamowaniu owulacji. Jest to poniekąd „gra na czas” – jeśli tabletka opóźni uwolnienie komórki jajowej, plemniki znajdujące się w drogach rodnych kobiety nie będą mogły na czas jej zapłodnić. Pigułka „po” nie ma jednak działania wczesnoporonnego, co oznacza, że jej połknięcie w przypadku ciąży już istniejącej nie spowoduje poronienia.

Tabletki „jeden dzień po” – recepta online

Biorąc pod uwagę to, jak działają tabletki „dzień po” oraz kiedy skuteczność ich działania jest największa, problematyczne mogą być trudności z rejestracją do lekarzy, które w Polsce nie są rzadkością. Tabletki „jeden dzień po” może jednak przepisać nie tylko lekarz w czasie konsultacji stacjonarnej, ale również ten, który przeprowadza konsultacje przez telefon czy Internet, a takie usługi oferuje wiele placówek medycznych. Tabletka „dzień po” szybko może być pacjentce przepisana między innymi po konsultacjach zdalnych za pośrednictwem strony NaszaRecepta. Zanim jednak pacjentce zostanie wystawiona e-recepta, lekarz musi sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna w danym przypadku – może to zrobić poprzez analizę formularza medycznego, o którego uzupełnienie poproszona będzie kobieta.

By wystawić pacjentce e-receptę na jakikolwiek lek, w tym również na antykoncepcję awaryjną, należy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do jego stosowania. Jest to bardzo ważne, ponieważ rzutuje na bezpieczeństwo przyjęcia (czy też przyjmowania) leku przez daną osobę. Przed wystawieniem e-recepty na tabletkę „po” lekarz zatem będzie musiał poznać stan zdrowia pacjentki i jej historię medyczną, by ocenić, czy w jej przypadku zażycie pigułki ratunkowej nie będzie wiązało się z ryzykiem zdrowotnym.

Czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać?

Antykoncepcja ratunkowa ceniona jest za stosunkowo wysoką skuteczność działania, zwłaszcza jeśli pigułkę „po” przyjmie się w bardzo krótkim czasie od ryzykownego współżycia. Niestety skuteczność ta nie jest 100%, co oznacza, że odpowiedź na pytanie „czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać” jest twierdząca. Im później pacjentka połknie pigułkę „po”, czyli im więcej czasu minie od ryzykownego współżycia do przyjęcia antykoncepcji ratunkowej, tym gorzej, jeśli chodzi o jej skuteczność działania. Pigułka „po” może nie zadziałać w sposób pożądany, jeżeli dojdzie do owulacji przed jej przyjęciem. Nie będzie również skuteczna, jeżeli ciąża już ma miejsce, co oznacza, że jej działanie nie przyczynia się do usunięcia ciąży już istniejącej.

W tym miejscu należy podkreślić, że niektóre skutki uboczne tabletek „po” do złudzenia przypominają objawy wczesnej ciąży. To między innymi nudności i wymioty, tkliwość piersi, bóle głowy i podbrzusza, a także opóźnienie okresu. Ze względu na to, że żadna pigułka „po” nie daje 100% gwarancji, że do ciąży nie dojdzie, zaleca się wykonanie kontrolnego testu ciążowego, zwłaszcza jeśli miesiączka opóźni się u pacjentki o więcej niż 5 dni.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF