...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Dell Technologies wraz z i2b2 tranSMART Foundation tworzą „cyfrowe bliźniaki”, by leczyć przewlekły zespół COVID

Big data

Dell Technologies (NYSE:DELL) pomaga Fundacji i2b2 tranSMART, organizacji badawczej non-profit, zbierać ogromne ilości anonimowych danych pacjentów z całego świata w celu stworzenia wirtualnych modeli z wirusem COVID-19. Tzw. cyfrowe bliźniaki pomogą leczyć skutki przewlekłego zespołu COVID.

Dzięki nowoczesnej infrastrukturze firmy Dell Technologies społeczność i2b2 tranSMART będzie wykorzystywać anonimowe dane pacjentów do tworzenia cyfrowych bliźniaków. Następnie naukowcy będą mogli przeprowadzić miliony zindywidualizowanych symulacji leczenia na cyfrowych bliźniakach, aby określić najlepszą możliwą opcję terapii dla pacjentów, w oparciu o ich uwarunkowania genetyczne i historię choroby.

Aby to umożliwić, potrzebne są odpowiednie zasoby obliczeniowe, zdolności w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz zaawansowana pamięć masowa do generowania wspomnianych cyfrowych bliźniaków. W tym celu Dell Technologies stworzyła tzw. enklawę danych, bezpieczną sieć do przechowywania danych składającą się z systemów pamięci masowej Dell EMC PowerEdge, PowerStore i PowerScale, a także usług integracji od VMware WorkSpace One i Boomi. W enklawie danych naukowcy gromadzą, przechowują i analizują dane rozproszone po różnych systemach monitorowania i elektronicznych kartach zdrowia, a w przyszłości będą mieli możliwość aktualizowania cyfrowych bliźniaków, uwzględniając dane kliniczne zbierane w czasie rzeczywistym przez respiratory i kardiomonitory.

Ten projekt jest doskonałym przykładem współdziałania globalnej społeczności badawczej i technologicznej, która łączy siły, by wspierać osoby cierpiące na schorzenia, których jeszcze dobrze nie poznaliśmy. W ramach współpracy z Fundacją i2b2 tranSMART wykorzystamy naszą wiedzę i technologie do budowania cyfrowych bliźniaków, udostępniania danych oraz przeprowadzania symulacji i analiz. Uzyskana w ten sposób wiedza pozwoli nam lepiej zrozumieć i leczyć pacjentów z przewlekłym zespołem COVID.

Jeremy Ford, wiceprezes ds. innowacji społecznych i dotacji w Dell Technologies

Początkowo naukowcy wykorzystają enklawę danych do przeprowadzenia testów, symulacji i analiz 70 000 pacjentów, które zostaną udostępnione 4CE Consortium, międzynarodowej koalicji ponad 200 szpitali i ośrodków badawczych włączając partnerów z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Singapuru, Hiszpanii, Brazylii, Indii oraz Wielkiej Brytanii. Działania te mogą docelowo objąć dane dla nawet dwóch milionów cyfrowych bliźniaków w ciągu najbliższych czterech lat.

Zrozumieć i leczyć przewlekły zespół COVID

Szacuje się, że u 1 na 20 osób, która przeszła COVID-19, mogą wystąpić długotrwałe objawy tej choroby, w tym silne zmęczenie, mgła mózgowa, bóle głowy, arytmia serca, gorączka i duszności. Osoby z powikłaniami po COVID-19 cierpią na przewlekły zespół COVID, zwany też zespołem pocovidowym [z j. ang.: Post-Acute Sequelae of SARS-CoV-2 (PASC)]. Wciąż niewiele wiadomo na temat tego, dlaczego u niektórych choroba utrzymuje się mimo wyeliminowania wirusa z organizmu, ani na temat długofalowych skutków choroby.
Aby dowiedzieć się więcej, National Institutes of Health ogłosił niedawno pierwszy etap czteroletniej, wartej miliard dolarów inicjatywy wspierającej badania nad zespołem pocovidowym.

Badania nad tym schorzeniem wymagają kolosalnych ilości danych o pacjentach. Współpracując bezpośrednio z 4CE Consortium, Fundacja i2b2 tranSMART wspiera proces zbierania danych z sieci ponad 200 instytucji na całym świecie. Aby chronić prywatność pacjentów, wszystkie dane są anonimizowane zanim zostaną przekazane do Konsorcjum 4CE.

Na tym etapie pracownicy służby zdrowia dokonują naprawdę przełomowych odkryć, opracowując i oceniając skuteczność terapii COVID-19. Nowa platforma oparta na AI pomoże im wykorzystać ogromną ilość nowych wyników badań, aby zapewnić lepszą opiekę i precyzyjne terapie dla pacjentów. Tworząc cyfrowe bliźniaki, przenosimy badania kliniczne na zupełnie nowy poziom.

dr Shawn Murphy, członek zarządu i2b2 tranSMART Foundation


Źródło: Dell

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF