Do konsoli telewizor czy monitor?

monitor czy telewizor do konsoli

Gdy mamy już na stanie konsolę PS czy Xbox, do grania w ulubione gry będziemy potrzebować jeszcze urządzenia generującego dobrej jakości obraz.

I tutaj pojawia się ważne pytanie: co lepsze do konsoli – telewizor czy monitor? Postaramy się udzielić na nie odpowiedzi.

Co do konsoli: telewizor czy monitor?

Jeszcze kilka lat temu wybór monitora lub telewizora do gier był ściśle związany z platformą, z której korzystaliśmy. Gracze komputerowi stawiali na monitory, natomiast użytkownicy konsol automatycznie wybierali telewizory. Obecnie technologia poszła do przodu i nie jest łatwo zdecydować co wybrać do konsoli: telewizor czy monitor. Oba rozwiązania mogą okazać się odpowiednie w obu sytuacjach – nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby gracz na PC zamiast z monitora korzystał z telewizora. Wiele zależy jednak od rodzaju gry i typu gracza.

monitor do konsoli

 

Do konsoli telewizor czy monitor?

Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego urządzenia odtwarzającego obraz, powinniśmy porównać ich parametry, które wpływają na jakość wirtualnej rozgrywki. Wtedy łatwiej podejmiemy decyzję odnośnie do zakupu telewizora lub monitora.

Input Lag

Ten parametr ma duże znaczenie w grach, w których liczy się szybkość i precyzja. Input Lag określa bowiem, jak szybko po wydaniu danej komendy, efekt będzie widoczny na ekranie. Wartości podawane są w milisekundach – za dobry wynik uznaje się ok. 20 milisekund. Natomiast powyżej 50 milisekund opóźnienia w grach będą już bardzo widoczne. Zarówno telewizory, jak i monitory pod tym względem spisują się bardzo dobrze – najlepsze modele mają Input Lag na poziomie 10 lub kilkunastu milisekund.

Rozdzielczość ekranu

W tym przypadku nie ma dużej filozofii – im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Obecnie w telewizorach najwyższa jest rozdzielczość 4K, czyli 3840 x 2160 pikseli. Jest ona idealnie dopasowana do nowoczesnych konsol.

rozdzielczosc 4k

Jeśli chodzi natomiast o monitory, to najwięcej na rynku jest modeli Full HD lub 2K. Monitory 4K występują znacznie rzadziej, co nie znaczy, że nie można ich kupić. Należy jednak pamiętać, że monitory są duże mniejsze niż telewizory i taka duża rozdzielczość nie jest po prostu potrzebna. Poza tym wśród monitorów, które naturalnie pracują z kartami graficznymi komputerów, często można spotkać modele o tzw. szerokim ekranie, gdzie proporcje obrazu wynoszą 21:9. Zapewnia to szersze spektrum patrzenia i lepsze odwzorowanie realizmu gry. Jeśli chodzi o rodzaj matrycy w monitorze, to nie jest ona już tak ważna, ponieważ parametry, które wcześniej zarezerwowane były dla jednej matrycy, teraz spokojnie znajdziemy w pozostałych typach.

Częstotliwość odświeżania

To kolejny ważny parametr, który informuje, ile razy na sekundę matryca potrafi zmienić wyświetlany obraz. Częstotliwość odświeżania mieszona jest w Hertzach. Im większą częstotliwość odświeżania, tym obraz jest ostrzejszy i występuje mniej efektów smużenia. Jeśli chodzi o telewizory, to najczęściej występują matryce 60 lub 120 Hertzowe – te drugie reprezentują już wyższy segment rynku.

A ile Hz ma monitor? Większość dostępnych na rynku modeli ma od 60 do 75 Hz – takie wartości sprawdzą się jednak w przypadku monitorów biurowych. Natomiast dobry monitor gamingowy zazwyczaj ma nie mniejszą częstotliwość odświeżania, niż 144 Hz. Można również spotkać monitory, w których częstotliwość sięga 164 Hz, a nawet 240 Hz. W szybkich grach takich monitor będzie nieoceniony.

komputer gamingowy

HDR

HDR to skrót od angielskiego wyrażenia „High Dynamic Range”, co dosłownie oznacza szeroki zakres dynamiki. Mówiąc w uproszczeniu, HDR sprawia, że znacznie bardziej widoczna jest różnica między najjaśniejszymi a najciemniejszymi punktami na ekranie. Większość dostępnych na rynku telewizorów ma tryby HDR, czego nie można powiedzieć o monitorach.

Czy monitor może być telewizorem?

Współczesne monitory pod względem parametrów nawet dorównują telewizorom. Jeśli tylko mają wbudowany tuner DVB-T, czyli taki, który pozwala na odbiór telewizji cyfrowej, z powodzeniem mogą zastąpić telewizor do oglądania różnych programów, filmów czy seriali. Takie monitory mają wejścia HDMI, VGA i USB, można je również zamontować na ścianie. Należy jednak pamiętać, że monitory nie mają tak dużych ekranów, jak telewizory. Dlatego monitor jako telewizor sprawdzi się jedynie w małym mieszkaniu, w którym jest ograniczona ilość miejsca.

Konsola do telewizora – podłączenie

Dla osób, które zdecydują się podłączyć konsolę do telewizora, przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak to zrobić.

  • Podłączamy przewód HDMI do gniazda OUT w konsoli.
  • Następnie drugą wtyczkę kabla podłączamy do wejścia HDMI w telewizorze.
  • Zasilacz podłączamy do złącza AC Adapter lub AC IN w systemie gier.
  • Wtyczkę przewodu zasilającego wpinamy do gniazdka i gotowe.

Podłączenie konsoli do gier to telewizora nie jest skomplikowane i zazwyczaj wygląda podobnie w przypadku konsol różnych marek.

Jak podłączyć konsolę do monitora?

Jeśli jednak zdecydujemy się podłączyć konsolę do monitora, najprostszym sposobem będzie użycie kabla HDMI. Wystarczy jedną wtyczkę kabla włożyć do konsoli, a drugą do uruchomionego monitora. Oba sprzęty powinny bez problemu nawiązać połączenie – wówczas wystarczy tylko dostosować odpowiednią rozdzielczość i jasność ekranu oraz inne ustawienia.

Jeżeli mamy monitor starszego typu, który nie ma wejścia HDMI, konieczne będzie dokupienie przejściówki DVI/HDMI. Należy jednak pamiętać, że DVI nie przesyła dźwięku, więc będziemy musieli dodatkowo podłączyć do konsoli słuchawki lub głośniki.

kontroler do konsoli


Źródło: maxelektro.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF