...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Elektryczne auta dostawcze od FSE zrealizowane w ramach programu INNOmoto gotowe do komercjalizacji

elektryczne samochody dostawcze FSO

Zakończony został projekt, w ramach którego opracowano trzy elektryczne samochody dostawcze do 3,5t. Pojazdy z napędem elektrycznym, ładowaniem automatycznym i panelami fotowoltaicznymi zostały zaprojektowane przez Spółkę FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych z Bielska-Białej w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w programie Inteligentny Rozwój.

Dostawcze samochody elektryczne niedługo wyjadą na Polskie drogi?

FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o. to spółka z Bielska-Białej, którą założył Thomas Hajek – menedżer związany z branżą motoryzacyjną od ponad 25 lat, w tym z sektorem e-mobility od 10 lat. Dyrektor Fiat Professional, Maserati, Mazda Motor Europe, Wielton SA, odpowiedzialny m.in. za stworzenie sieci dealerów Fiat Group w Polsce.

Od ponad 7 lat FSE we współpracy z podwykonawcami prowadzi działalność badawczo-rozwojową w obszarze pojazdów elektrycznych. Efektem prac inżynierów są trzy w pełni elektryczne, lekkie samochody dostawcze w klasie do 3,5 tony.

Nasze pojazdy są technologicznie gotowe do startu. Przed nami ich promocja i przygotowanie produkcji seryjnej.

Thomas Hajek, Prezes Zarządu FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o.

Jazda w trybie EKO

Według KPMG, dla prawie połowy respondentów wsparcie finansowe na zakup aut elektrycznych będzie znaczącym bodźcem do jego nabycia. 5 listopada 2020 r. ministrowie Energii i Rozwoju podpisali rozporządzenie w sprawie dopłat dla osób fizycznych do zakupu pojazdów napędzanych paliwem alternatywnym, w tym także aut elektrycznych. Poinformowano również, że bliskie ukończenia są akty wykonawcze dotyczące dopłat dla przedsiębiorców.

Branżą przodującą w zakupach aut elektrycznych są firmy carsharingowe. Widzimy zielone światło dla rozwoju ekologicznych pojazdów dla logistyki. Uważam, że nasz FSE M otworzy drzwi dla tego segmentu. Fundusz Niskoemisyjnego Transportu jest dla nas dużą szansą na prężny skok w komercjalizacji projektu.

Thomas Hajek

https://youtu.be/apL2UHTLBG0

Pojazdy FSE S, M, L to początek drogi

Gamę elektrycznych samochodów dostawczych FSE stanowią modele FSE S, FSE M i FSE L. Dzięki tej ofercie FSE będzie w stanie zaoferować ponad 10 wersji o ładowności od 200 kg do ponad 1000 kg i pojemności załadunkowej od 1 m3 do 15 m3.

Prawdziwe wyzwania w rozwoju pojazdów e-mobilnych dotyczą złożonego obszaru elementów elektronicznych i elektrycznych, płynnej i wydajnej komunikacji oraz przepływu energii między nimi, a także ich inteligentnej integracji z mechaniczną platformą pojazdu. Pojazdy stworzyliśmy w oparciu o konstrukcję istniejącej już platformy zgodnie z wymaganiami przyszłych klientów, bazując na podstawie przeprowadzonych badań marketingowych. Dzięki temu montaż samochodu był szybszy i bardziej efektywny, niż gdyby auto było projektowane zupełnie od nowa. W przyszłości zamierzamy pracować nad konstrukcjami dostawczaków, obejmującymi nie tylko e-mobilność, ale także autorską platformę mechaniczną.

Thomas Hajek

Rozwój FSE był początkowo finansowany ze środków prywatnych, z kapitałem inwestorów polskich, niemieckich i hiszpańskich. Projekt uzyskał następnie dotację z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 4,5 mln zł w ramach sztandarowego programu INNOMOTO.

Planujemy otwarcie kolejnych rund inwestycyjnych dla większych i instytucjonalnych inwestorów, które umożliwią nam uruchomienie fabryki w Polsce i masowej produkcji. Jeśli sytuacja na rynku finansowym będzie obiecująca, planujemy ubiegać się o wprowadzenie akcji FSE do obrotu na warszawskim parkiecie. Łącznie wartość finansowania naszego projektu szacujemy jeszcze na 25-30 mln zł.

Piotr Kowalski, Wiceprezes Zarządu FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych Sp. z o.o.

pojazd elektryczny widoczny z lotu ptaka
Źródło: FSE Fabryka Samochodów Elektrycznych

Współpraca z inwestorem europejskim

Dużym osiągnięciem Spółki jest nawiązanie współpracy z cenionym europejskim podmiotem EIT Urban Mobility European Institute of Innovation & Technology, który równocześnie objął udziały w firmie. Współpraca z EIT daje spółce FSE dostęp do międzynarodowej sieci partnerów i wprowadzenia rozwiązań dla dostaw ostatniej mili w zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, FSE zyskała możliwość bezpośredniej kooperacji z przedstawicielami europejskich miast i instytucji- mówi Rafał Olejnik, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu. Firma równocześnie prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi dealerami i dystrybutorami na terenie Polski i Niemiec. Zostały podpisane listy intencyjne na zakup elektrycznych pojazdów FSE, m.in. z największą wypożyczalnią samochodów SIXT Poland.


Źródło: informacja prasowa FSE

 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF