...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Facebook Shops, czyli o tym jak na naszych oczach powstał największy sklep na świecie

Facebook Shops

Pandemia koronawirusa zaskoczyła wszystkich przedsiębiorców i spowodowała niemałe zamieszanie. Z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się założyciele małych i średnich firm, powstało wiele innowacyjnych rozwiązań wspomagających ich dalszą działalność. Czym jest Facebook Shops i w jaki sposób działa?

Na początek – liczby. I to duże! Facebook ma już ponad 2,4 miliarda użytkowników na świecie, z czego 1,6 miliarda korzysta z niego codziennie. Z kolei 70% dorosłej populacji ziemi posiada konto bankowe, co oznacza, w ogromnym uproszczeniu, że na największej platformie społecznościowej znajduje się minimum 1,7 miliarda osób, które można nazwać potencjalnymi klientami. Czego? Setek tysięcy sklepów online, które właśnie otwierają się na Facebooku!

Facebook
źródło: Newsletter Specjalny Publicis Groupe

Facebook Shops to rozwiązanie, które zastępuje powstały w 2017 roku Marketplace. Panel ten pozwalał dodawać drobne ogłoszenia i z racji swoich ograniczeń, mógł zagrozić co najwyżej OLX oraz sekcji ogłoszeń drobnych w gazetach. Jednak jego następca to już inna kategoria wagowa. Po pierwsze, pozwala on stworzyć w pełni funkcjonalny sklep internetowy i to za darmo. Dodawanie produktów ma być łatwe, zaś personalizacja kart produktowych pozwoli je odpowiednio wyeksponować przy niewielkim wysiłku. Po drugie, Shops wykorzysta np. Messengera do tego, by potencjalny klient mógł skontaktować się ze sklepem, np. zadając pytanie o dostępność danej oferty. Po trzecie, w niedalekiej przyszłości będzie istniała możliwość finalizacji zamówienia bez potrzeby wychodzenia ze środowiska Facebooka (póki co, ta opcja ma działać tylko w USA i bazować na podobnej mechanice jak Instagram Checkout). Po czwarte, znając Facebooka, sklepy dostaną bogaty zestaw danych do pogłębionej analityki, insightów oraz poprawy efektywności prowadzonych działań. Również tych reklamowych, bo po szóste – szeroka paleta możliwości reklamowych Facebooka aż się prosi o to, by wykorzystać je w walce o uwagę nowych klientów. Po siódme pamiętajmy o skali – to dosłownie okno wystawowe na handlową ulicę po której, każdego dnia, spacerują miliardy potencjalnych klientów.

Wszystko brzmi ciekawie i obiecująco, szczególnie że moment launchu nie jest przypadkowy – Facebook Shops to odpowiedź na problemy średnich i małych firm, które mocno poturbował COVID-19 oraz tych wszystkich, którzy po doświadczeniu lockdownu, doszli do wniosku, że biznes, duży czy mały, powinien postawić na omnichannel i mocno stać na dwóch nogach. Tak na wszelki wypadek.


Źródło: Newsletter Specjalny Publicis Groupe www.CMOInsider.pl

Autor: Sebastian Szade, dyrektor ds. strategii i innowacji w Starcom

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF