Francis Fukuyama, mówca Impact’25, doktorem honoris causa UAM

16 maja 2025 r. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uhonorował profesora Francisa Fukuyamę – wybitnego amerykańskiego politologa, filozofa i ekonomistę – tytułem doktora honoris causa. Uroczystość odbyła się w reprezentacyjnej Sali Lubrańskiego w Collegium Minus.

“Przyjęcie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest dla mnie zaszczytem najwyższej rangi. Fakt, że wyróżnienie to zostało mi przyznane właśnie w Polsce, ma dla mnie szczególne znaczenie, gdyż kraj ten odegrał znaczącą rolę w kształtowaniu mojego życia oraz światopoglądu” – powiedział profesor Fukuyama nawiązując do swojego eseju „Koniec historii” opublikowanego w 1989 r., który był próbą zinterpretowania końca zimnej wojny i przyniósł mu światową sławę.

Tego samego dnia, kilka godzin po odebraniu wyróżnienia, prof. Fukuyama wygłosił wykład dla studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. pt. „Czy będzie koniec historii?”.

Francis Fukuyama przyjechał do Poznania z okazji Impact’25, dziesiątej, jubileuszowej edycji wydarzenia. Wczoraj, 15 maja na Impact profesor wziął udział w rozmowie z dziennikarką “Le Monde” Sylvie Kauffmann pt. “Powrót historii: o liberalizmie i demokracji w niespokojnych czasach” oraz w debacie pt. “Zmieniający się świat: jak reagować lokalnie na globalne zmiany”.

Kim jest Francis Fukuyama?

Francis Fukuyama to wybitny amerykański politolog, filozof i ekonomista, profesor Uniwersytetu Stanforda, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli politycznych naszych czasów. Światową sławę przyniósł mu esej „Koniec historii” opublikowany w 1989 roku, a następnie rozwinięty w książce „Koniec historii i ostatni człowiek” (1992), w której postawił tezę o ostatecznym zwycięstwie liberalnej demokracji jako modelu ustrojowego po zakończeniu zimnej wojny. Jego prace dotyczą fundamentów nowoczesnego państwa, porządku globalnego, tożsamości politycznej i kondycji demokracji. Regularnie komentuje kluczowe procesy geopolityczne i zmiany społeczne, m.in. kryzys demokracji liberalnej, populizm czy rolę technologii we współczesnym świecie. Autor wielu wpływowych książek, m.in. „Ład polityczny i polityczny regres” czy „Tożsamość”. Ceniony wykładowca i doradca polityczny na arenie międzynarodowej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF