...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Glukoza w moczu – co oznacza i kiedy występuje?

Obecność glukozy w moczu (tzw. cukromocz) jest wynikiem nieprawidłowym i może wskazywać na cukrzycę. Dopuszczalne jest stężenie niskie, które odnotowuje się w ciąży lub podczas przyjmowania niektórych leków. Glukoza w moczu może być również skutkiem nadużywania alkoholu. Jakie mogą być inne przyczyny wystąpienia glukozy w moczu?

Glukoza w moczu – dopuszczalne normy

Glukoza jest cukrem prostym i jednym z podstawowych źródeł energii. To paliwo biologiczne jest niezbędne do utrzymania podstawowych procesów życiowych. Jej głównym źródłem są świeże i suszone owoce oraz warzywa. Dostarczana organizmowi glukoza jest w całości absorbowana i magazynowana w wątrobie i w mięśniach. U zdrowej osoby poziom glukozy we krwi wynosi 70–99 mg/dl. Poziom związku określany jest w rutynowym badaniu krwi. W moczu norma obecności cukru wynosi 0, a każde odstępstwo od tego wyniku wskazuje na nieprawidłowości zachodzące w organizmie lub zaburzenia wchłaniania glukozy w nerkach.

Co oznacza obecność glukozy w moczu?

Do obecności glukozy w moczu dochodzi na skutek przekroczenia zdolności nerek do przefiltrowania tego składnika. Jeśli cukier został wykryty w rutynowym badaniu moczu, oznacza to, że jego poziom we krwi przekracza 180 mg/dl. Wynik taki najczęściej wskazuje na cukrzycę lub niewłaściwe leczenie choroby. Powtórne badanie należy przeprowadzić, jeżeli wynik przekracza 120 mg/dl. Glukoza w niewielkich ilościach może zostać wykryta u kobiet w ciąży, co z reguły nie jest powodem do niepokoju. Jedynie znaczne przekroczenie normy sugeruje cukrzycę ciążową.

Wskazuje się również na inne przyczyny obecności glukozy w moczu, m.in. na:

  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • dietę z przewagą węglowodanów,
  • choroby wątroby,
  • choroby nadnerczy,
  • zaburzenia funkcjonowania przysadki mózgowej,
  • intensywny i długotrwały stres.

Diagnostyka glukozy w moczu

Wykrycie glukozy możliwe jest podczas rutynowego badania ogólnego moczu. Ocenie podlegają: barwa, ciężar, pH i składniki niepożądane (kryształy, bakterie, białko, leukocyty, erytrocyty i glukoza). W przypadku wykrycia obecności niewielkiego stężenia glukozy w moczu zalecane jest powtórzenie badania z uwzględnieniem odpowiedniego przygotowania. Jeśli powtórne badanie ponownie wykaże obecność cukru w moczu, należy wykonać morfologię krwi w celu sprawdzenia stężenia glukozy w surowicy.

Jak należy się przygotować do badania moczu?

Mocz do badania powinien być oddany do sterylnego pojemnika. Przed pobraniem próbki należy oczyścić miejsca intymne wodą z mydłem. Umieszczony w pojemniku mocz powinien pochodzić z porannego i środkowego strumienia, a próbka musi zostać oddana do laboratorium najpóźniej 2 godziny po pobraniu. Minimum 8 godzin przed pobraniem moczu nie należy spożywać pokarmów, które mogą wpłynąć na zmianę zabarwienia cieczy. Natomiast dobę przed badaniem nie powinno się pić alkoholu.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF