Granty naukowe pierwszej edycji programu #NestleDlaNauki przyznane. Przedstawiamy innowacyjne projekty dla rolnictwa regeneratywnego

Poznaliśmy laureatów konkursu grantowego pierwszej edycji programu #NestleDlaNauki. Uczestnicy w swoich propozycjach podjęli się zbadania wartości odżywczej roślin uprawianych w systemie rolnictwa regeneratywnego. Rada Programowa jednogłośnie nagrodziła projekty badawcze ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obydwa zwycięskie zespoły otrzymają granty w wysokości 40 000 zł.

Na początku stycznia 2025 roku Nestlé Polska ogłosiło nabór wniosków na granty naukowe. Tematem konkursu była: „Wartość odżywcza roślin uprawianych w systemie rolnictwa regeneratywnego”. Studenci i doktoranci z całej Polski zgłosili 16 wniosków. Przesłane propozycje oceniała Rada Programowa składająca się z przedstawicieli świata nauki, reprezentantów Nestlé Polska, agronomów oraz organizacji wspierających rozwój innowacji w branży spożywczej. W trakcie oceny wniosków brano pod uwagę aspekty takie jak wartość naukowa projektu, jego innowacyjność czy potencjał wdrożeniowy.

Pierwszy grant został przyznany zespołowi ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za projekt pt.: „Badanie jakości i bezpieczeństwa wybranych surowców żywnościowych pochodzących z upraw rolnictwa regeneratywnego”. Rada Programowa doceniła m.in. pionierskie podejście do badań porównawczych dla składników bioaktywnych i parametrów bezpieczeństwa żywności pochodzącej z upraw regeneratywnych. Innowacyjność przedstawionej koncepcji polega na zaproponowaniu metodologii badawczej, pozwalającej na zebranie i rzetelną analizę lokalnych danych.

Drugi nagrodzony projekt został nadesłany przez zespół z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. „Wartość odżywcza pszenicy zwyczajnej i kukurydzy zwyczajnej w systemie rolnictwa regeneratywnego z uwzględnieniem użyźniania gleby frasem owadzim i mikroorganizmami pożytecznymi” to propozycja szczególnie doceniona za holistyczne podejście badawcze i wysoki potencjał wdrożeniowy. Członkowie Rady podkreślili, że wyniki badań mogą znaleźć praktyczne zastosowanie w rolnictwie poprzez opracowanie zaleceń dotyczących nawożenia i stosowania mikroorganizmów wspomagających.

Oba projekty otrzymają dofinansowanie w wysokości 40 000 zł. Dzięki grantom zwycięskie zespoły będą mogły przeprowadzić badania, których wyniki pomogą przeanalizować zależności między wartością odżywczą plonów a ich pozyskiwaniem w ramach systemu upraw regeneratywnych.

Zawsze warto aktywnie poszukiwać możliwości finansowania, ponieważ granty naukowe otwierają drogę do ambitnych projektów i znacząco przyczyniają się do rozwoju nauki. Tak jak w przypadku grantu #NestleDlaNauki, ocena wniosków przez ekspertów z różnych dziedzin prowadzi do wyższej wiarygodności badań, interdyscyplinarności oraz większych szans na praktyczne wdrożenie wyników. Dzięki temu granty nie tylko mają wpływ na naukę, ale także przyczyniają się do rozwoju technologii i społeczeństwa. – powiedziała prof. dr hab. inż. Katarzyna Przybyłowicz, członkini Rady Programowej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Współpraca nauki i przemysłu to nie tylko praktyczne poszukiwania odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania, ale przede wszystkim ogromna wartość dodana tworzenia platform do wymiany wiedzy, mentoringu i kontaktu z ekspertami. Dzięki inicjatywom  takim jak #NestleDlaNauki zbliżają się do siebie teoria z praktyką i dzięki tym mostom powstaje ciekawa przestrzeń, w której mają szansę zaistnieć innowacje. Nagrodzone w pierwszej edycji projekty są świetnym przyczynkiem do budowania bazy naukowej wokół rolnictwa regeneratywnego, wypracowywania metod, weryfikacji danych, i bardzo konkretnie – powiązywania sposobu uprawy roślin z ich wartością odżywczą. I takie podejście do tworzenia bazy naukowych argumentów na rzecz tej właśnie transformacji sektora rolniczego w kontekście budowania jego odporności na zmiany klimatyczne, staje się dalej kanwą merytorycznej dyskusji.  – mówi dr Agata Kruszec, koordynatorka programu #NestleDlaNauki i Menadżerka ds. Zrównoważonego Rozwoju z Nestlé Polska

Program #NestleDlaNauki, zainicjowany przez Nestlé Polska w 2024 roku, ma na celu stworzenie platformy dialogu między biznesem, a nauką oraz wspieranie polskich środowisk naukowych w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań dla sektora rolno-spożywczego. Idea inicjatywy zakłada coroczną organizację IDEATHONU, czyli dwudniowych warsztatów, podczas których studenci opracowują kreatywne rozwiązania dla wybranego zagadnienia. W semestrze letnim natomiast przeprowadzany jest konkurs grantowy skierowany do studentów i doktorantów. Każda edycja realizowana jest w oparciu o zmieniający się temat przewodni. Kolejna odsłona programu zostanie uruchomiona w roku akademickim 2025/2026.

Więcej informacji o programie na stronie: https://www.nestledlanauki.pl/

::

O Nestlé 

Nestlé jest jedną z wiodących firm sektora spożywczego w Polsce, z portfolio blisko 1600 produktów i prawie 70 marek, jest również pracodawcą dla ponad 6 tys. osób zatrudnionych w 8 lokalizacjach. W ciągu ostatnich 30 lat obecności na polskim rynku Nestlé stało się ważnym podmiotem zaangażowanym w rozwój i innowacyjność krajowej gospodarki oraz zaufanym partnerem dla lokalnych społeczności. Firma nieustannie się zmienia, kładąc nacisk na nową ofertę produktową, innowacje i zrównoważony rozwój. Z szacunkiem rozwija znane i lubiane polskie marki, takie jak WINIARY, BOBO FRUT i NAŁĘCZOWIANKA. Polskim konsumentom daje dostęp do uznanych międzynarodowych marek, jak: GERBER, GARDEN GOURMET, NESCAFÉ czy NESPRESSO. W ostatnich latach firma znacząco powiększyła swoje portfolio o suplementy diety, m.in.: VITAL PROTEINS, SOLGAR, co odzwierciedla kierunek jej rozwoju.

Nestlé Polska to firma oparta na wiedzy, troszcząca się o swoich pracowników, którzy mają wpływ i mogą wspólnie zmieniać przyszłość. Swoim pracownikom daje różnorodne możliwości rozwoju kariery w Polsce, jak i zagranicą w ramach jednej organizacji.

Nestlé wyzwala moc jedzenia, by podnosić jakość życia każdego z nas oraz przyszłych pokoleń.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF