Huawei pomaga osobom niewidomym „zobaczyć” emocje

Facing Emotions to najnowszy projekt Huawei, który przesuwa granicę wykorzystania innowacyjnych technologii i wspiera osoby, które nie mogą odbierać świata wszystkimi zmysłami. Aplikacja sprawia, że smartfon skanuje twarz osoby, z którą osoba niewidoma lub niedowidząca rozmawia, identyfikuje jej emocje i przekłada na charakterystyczny dźwięk.

 

– Bycie niewidomą nie powstrzymało mnie przed wyprawą w Himalaje, ale mój problem polega na tym, że nie jestem w stanie widzieć ludzkich emocji – mówi bohaterka filmu promującego projekt Facing Emotions, 25-letnia Marijana, mieszkanka Sztokholmu, która straciła wzrok w dzieciństwie. Twórcy aplikacji wyszli z założenia, że ograniczanie barier doświadczanych przez osoby niewidzące i niewidome w interakcjach międzyludzkich powinno być tak samo istotne, jak działania podejmowane na rzecz likwidacji  barier architektonicznych czy komunikacyjnych.

Aplikacja Facing Emotions sprawia, że obiektyw znajdujący się na tylnej ściance smartfona skanuje twarz osoby, z którą rozmawia osoba niewidoma i identyfikuje mimikę twarzy. Sztuczna inteligencja wbudowana w procesor Kirin 980 w smartfonie Mate 20 Pro przetwarza zidentyfikowane emocje na określony dźwięk słyszalny w telefonie (lub w słuchawce, którą nosi osoba niewidoma). Odbywa się to w czasie rzeczywistym i w trybie offline – bez połączenia z siecią. Aplikacja rozpoznaje siedem uniwersalnych emocji: zdziwienie, smutek, radość, strach, niesmak, pogardę i złość. Każda emocja ma przypisany określony, charakterystyczny dźwięk.

Facing Emotions to projekt, dzięki któremu chcemy przesunąć granicę wykorzystania telefonów w codziennym życiu i wesprzeć osoby niepełnosprawne. Dzieję się to dzięki kreatywnej pracy wielu ludzi z różnych dziedzin, m. in. muzyków, designerów, a także dzięki ogromnemu wsparciu osób niewidomych i Polskiego Związku Niewidomych – mówi Dorota Haller, dyrektorka marketingu, komunikacji i digitalu w Huawei Consumer Business Group Polska.

Rozwiązanie stworzone we współpracy z osobami niewidomymi

Aplikacja Facing Emotions została stworzona przy ścisłej współpracy z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, dzięki temu na każdym etapie prac, uwzględniono ich szczególne potrzeby.

Dla osób niewidomych ważne jest korzystanie z aplikacji bez użycia rąk, ponieważ jedną rękę mogą mieć zajętą np. trzymając białą laskę. Firma Huawei podjęła współpracę z Janem Kochańskim – polskim projektantem, który opracował specjalny uchwyt przeznaczony do aplikacji Facing Emotions.  Również dźwięki przypisane do każdej z emocji zostały starannie dobrane – niewidomy kompozytor Tomasz Bilecki odpowiadał za skomponowanie intuicyjnych i łatwo rozpoznawalnych dźwięków wykorzystywanych przez aplikację.

Dostępność aplikacji

Aplikacja jest dostępna w Huawei AppGallery i Google Play i działa na smartfonie Huawei Mate 20 Pro, który wyposażony jest w podwójny chipset obsługujący sztuczną inteligencję.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF