...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak pracują milenialsi?

Jak pracują milenialsi?

Millenialsi, czyli osoby urodzone w latach 80. i 90. XX wieku nazywani są również pokoleniem Y. To oni rewolucjonizują rynek pracy. Szacuje się, że do 2025 roku będą stanowić 75% wszystkich zatrudnionych. Jak pracują i czego oczekują od miejsca pracy?

Kim są milenialsi?

Milenialsi to młodzi ludzie, wychowani w epoce globalizacji. Znają kilka języków, świetnie czują się w środowisku nowych technologii i internetu, chętnie korzystają z mediów cyfrowych. Są elastyczni i łatwo zmieniają branże. Mają dobre wykształcenie, stawiają na własny rozwój i liczy się dla nich work-life balance. Z badań Deloitte wynika, że 44% milenialsów chce zmienić pracę w ciągu najbliższych dwóch lat. Dlaczego? Za główny powód podają: brak awansu, nadgodziny, niesprzyjającą kulturę organizacji, małą elastyczność pracy.

Pokolenie Y wpływa znacząco na rynek pracy. Pracodawca już nie tylko ma zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie, ale także pakiet benefitów, wysoką kulturę organizacji i dobrą atmosferę w pracy. Nie może też zapominać o misji i wizji firmy, która powinna opierać się na dbaniu o środowisko lub przyszłość ludzkość.

Marta Kamińska z Solutions.Rent

Czego oczekują milenialsi?

Igreki znacząco różnią się od innych pokoleń. Mają własne wyobrażenie o  ścieżce kariery i miejscu pracy. Nie odpowiadają im sztywne godziny etatu, długie dojazdy czy dystans między pracownikami, a przełożonymi. Cenią partnerskie relacje, transparentność i otwartość w komunikacji. Dla nich najważniejsza jest wolność i elastyczność.

Jak chcą pracować milenialsi?

Pokolenie Y nie chce spędzać 40 godzin tygodniowo przy biurku. Tradycyjne środowisko pracy i stałe miejsce wykonywania obowiązków nie jest dla nich. Dlatego większośc z nich wybiera coworking. Szczególnie, jeśli jest zlokalizowany w centrum miasta. Ważna jest dla nich przestrzeń kreatywna i twórcza. Cenią nowoczesny design.

Młodzi ludzie chcą pracować w biurze, która pozwala się skupić, ale i daje możliwość pozyskiwania nowych kontaktów. Połączenie otwartych przestrzeni wspólnych i wydzielonych budek telefonicznych, sal konferencyjnych czy minibiur umożliwia im swobodny styl pracy. 

Ważną częścią biura dla milenialsów jest strefa relaksu. Chillout room, czy pokój gier, wspólna jadalnia i kuchnia to must have w biurze dostosowanym do potrzeb Igreków. Odprężenie da również strefa zieleni w coworkingu. 

Pokolenie Y uważa, że nowoczesna firma to taka, która ma opracowaną strategię CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Powinna angażować się w działania np. na rzecz globalnego ocieplenia, czystego powietrza w mieście czy wsparcia lokalnych dostawców. Sami milenialsi chętnie uczestniczą w akcjach społecznych, przekazują pieniądze na organizacje charytatywne czy podpisują petycje społeczne. 

Milenialsi to pokolenie wielkich ambicji i świadome swojej wartości. Igreki chcą, żeby ich firma miała podobne priorytety, co oni sami. To właśnie dla idei mogą zaangażować się w 100%, bo według nich najważniejsze to widzieć w pracy sens. 


Autor: Solutions.Rent 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF