Liczy się zmiana! Kultura innowacji w prowadzeniu dialogu z klientami
Bankomania – portal edukacji finansowej doceniany przez czytelników i branże. Sto lat śmiałych decyzji – przeszłość i przyszłość, śmiałe decyzje i przełomowe dokonania. PKO NOW! – zwinna komunikacja wewnętrzna Transformacji Cyfrowej. To przykłady innowacyjnego łączenia dialogu i najnowszych technologii.
Przedstawiamy przykłady projektów PKO Banku Polskiego, które prezentują interesujące podejście do komunikacji z klientami i pracownikami.
Bankomania.pl – o finansach w lekkiej i przystępnej formie
To jeden z niewielu portali edukacji finansowej – ma formę poradnika na temat nowości w świecie bankowości, codziennych finansów i zarządzania wydatkami. Przystępne, praktyczne i angażujące treści przedstawiane są lekkim i zrozumiałym językiem, jako życiowe przykłady zastosowania opisywanych rozwiązań oraz odwołania do bieżących wydarzeń czy sytuacji związanych z bankowością.
Na portalu poruszane są tematy bliskie życiu internautów, takie jak zakup mieszkania, przeprowadzenie remontu, planowanie wakacji czy inwestowania. Dzięki Bankomanii czytelnik zdobywa wiedzę i może podejmować świadome decyzje finansowe – o wzięciu kredytu, zainwestowaniu w fundusz inwestycyjny czy otwarciu konta walutowego.
Do współtworzenia treści Bank zaprasza ekspertów z dziedziny gospodarowania finansami, oszczędzania oraz nowych technologii, artykuły zawierają też wypowiedzi realnych użytkowników produktów bankowych i klientów Banku.
Obecnie, Bankomania w swojej nowej odsłonie jest jeszcze bardziej czytelna i łatwiejsza w odbiorze, wykorzystująca innowacyjne rozwiązania user experience. Nowy layout jest intuicyjny i angażujący, dzięki czemu trafia w potrzeby nieustannie ewoluujących użytkowników, którzy oczekują coraz szybszego znajdywania odpowiedzi na nurtujące ich pytania i sprawnego eksplorowania interesujących ich kierunków.
Strona „100 lat śmiałych decyzji PKO BP” – graficzna podróż przez stulecie
Portal powstał z okazji jubileuszu setnej rocznicy powstania Banku. Przedstawione zostały w nim działalność i rozwój PKO Banku Polskiego na przestrzeni stu lat – od momentu podpisania dekretu założycielskiego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, aż do najbardziej współczesnych, innowacyjnych projektów doby cyfryzacji. Dopełnieniem serwisu w świecie off-line jest drukowany album. Strona jest twórczym rozwinięciem drukowanej odsłony – cenne treści są równie ważne, jak wartość artystyczna formy portalu. Efektem jest prezentacja historii Banku w wyjątkowy i nieszablonowy sposób.
Portal w formie interaktywnej osi czasu prezentuje zdarzenia, fakty, osoby, miejsca, przedsięwzięcia i decyzje składające się na historię stulecia wielu śmiałych i bezprecedensowych decyzji Banku. Projekt oddaje ducha tej śmiałości i odzwierciedla ją oryginalnym językiem graficznym. Design serwisu przełamuje standardowe myślenie o zasadach projektowania korporacyjnego – wchodzi w dialog z klasyką projektowania i omija utarte schematy. Nagina reguły, żeby podkreślić znaczenie odważnych decyzji Banku w ciągu stu lat jego działalności.
Oryginalne środki wyrazu graficznego, czerpiące z estetyki cyfrowej, multiplikowanie zdjęć czy zniekształcenia typografii to nawiązanie do wszechobecnej cyfryzacji komunikacji. Wzbogacony o archiwalne fotografie, reprodukcje historycznych banknotów i dokumentów, ciekawostki z życia społecznego, emancypacji kobiet, a także sztuki, wzornictwa, urbanistyki, architektury jest wyjątkową podróżą przez stulecie historii naszego kraju.
Jubileuszowi „Stu lat śmiałych decyzji” towarzyszą również inne inicjatywy, takie jak jubileuszowy spot, czy cykl krótkich filmów z udziałem Patricka Neya, w których w ciekawy sposób prezentowane są najważniejsze decyzje Banku – od historycznych już, jak stworzenie słynnego logotypu autorstwa Karola Śliwki, po najnowsze, związane z dynamicznym rozwojem aplikacji iKO i nowymi technologiami.
„PKO NOW! Nowa Organizacja i Współpraca” – Transformacja Cyfrowa
To projekt komunikacji wewnętrznej związany z wdrożeniem przez PKO Bank Polski Transformacji Cyfrowej, zmianą kultury organizacyjnej i wprowadzeniem w Nowy Model Pracy, oparty o zwinne metody zarządzania projektami. W ramach działań edukacyjnych Bank organizuje szkolenia, warsztaty, meet-upy zewnętrzne i wewnętrzne, Akademię Zwinności oraz Dni Otwarte Transformacji Cyfrowej. Dzięki temu – mimo dużej dynamiki zmiany i znacznego zakresu objęcia pracowników Nowym Modelem Pracy w krótkim czasie – są oni przychylnie nastawieni do nowej kultury organizacyjnej.
PKO Bank Polski od prawie dwóch lat stosuje metodyki zwinne, realizując projekty Transformacji Cyfrowej. W Nowym Modelu Pracy funkcjonuje już 14 zwinnych Formacji, które sprawnie dostarczają innowacyjne produkty.
Przedsięwzięcia te są doceniane nie tylko przez czytelników czy pracowników Banku, ale i ekspertów z dziedziny custom publishing w ramach Konkursu Biuletynów Firmowych Agape 2019 – najstarszego i najważniejszego konkursu tego typu w Polsce. Bank nagrodzono pierwszym miejscem w następujących kategoriach dla publikacji elektronicznych:
- Biuletyn zewnętrzny – portal „Bankomania”,
- Wideo dla klientów – „Sztuka to wartość”,
- Projekt jednorazowy korporacyjny – „Portal 100 lat śmiałych decyzji PKO BP”,
- Projekt content marketingowy dla pracowników – „PKO NOW! Nowa Organizacja i Współpraca”.
Zwycięskie projekty pokazują zarazem konsekwencję i wytrwałość w realizacji stałych, wieloletnich programów (jak portal Bankomania.pl prowadzony od 2013 roku), jak i pomysłowość w kontekście okolicznościowych projektów (jak jubileuszowy Portal „100 lat śmiałych decyzji PKO BP”), a także odwagę i profesjonalizm w działaniach z zakresu komunikacji wewnętrznej („PKO NOW! Nowa Organizacja i Współpraca”).