Nanoseen Polski sposób na wodę pitną
Według WHO (światowa organizacja zdrowia) do 2025 roku nawet połowa światowej populacji będzie dotknięta niedostatkiem wody pitnej.
Z tego powodu wielu naukowców i startupów poszukuje sposobu na rozwiązanie tego problemu. Rozwiązanie jednego z Polskich startupów wydaje się rewolucyjne.
Nanoseen, bo tak nazywa się nanotechnologiczny startup pracujący nad nanomembraną NanoseenX wierzy, że ich rozwiązanie może zapewnić wszystkim ludziom na świecie dostęp do wody pitnej.
Ich pierwszym produktem są mobilne urządzenia o wyglądzie i kształcie rury wypełnione membranami filtrującymi. Dzięki dostosowaniu kształtu i rozmiaru pozwalają one na oczyszczenie wody z soli, wirusów, bakterii, nanoplastiku, metali ciężkich i lekkich. Cały proces odbywa się wyłącznie dzięki sile grawitacji. Dzięki temu oczyszczanie wody nie produkuje dwutlenku węgla, ani nie zużywa energii.
Na ten moment mniejsza wersja urządzenia jest w stanie oczyścić do czterystu litrów wody, a docelowo ma być to aż cztery tysiące.
Jeszcze jedną nieocenioną zaletą urządzenia jest jego stosunkowo niski koszt i szybkość działania. W skali oczyszczania 500 mln litrów wody dziennie dzisiejsze metody oznaczają koszty na poziomie około biliona dolarów, rozwiązanie Nanoseen to jedynie 40 milionów dolarów. A sam proces oczyszczania trwa zaledwie kilka minut.