...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

NASA przedstawia przełomowe zdjęcia kosmosu

NASA przedstawiła pierwsze ujęcie kosmosu zrobione przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Według badaczy jest ono przełomowe i rozpoczyna nowy rozdział w eksploracji kosmosu.

Pierwsze zdjęcie w pełnym kolorze zostało pokazane w poniedziałek, nieco po godzinie 23. Zaprezentowane zostały podczas meetingu w Białym Domu przy obecności prezydenta USA Joe Bidena, oraz wiceprezydenta Kamali Harrisa. Zdjęcie przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723.

Kosmiczny teleskop swoją misję rozpoczął 21 grudnia 2021 roku. Urządzenie dzięki zamieszczonej technologii Near-Infrared Camera (NIRCam) przygotowało zdjęcie w ciągu 12 godzin. Takiej prędkości i głębi nie osiągał nawet teleskop Hubble’a, który potrzebowałby nawet kilkunastu dni na przetworzenie obrazu. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został zaprojektowany przez naukowców Europejskiej i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej, a celem jego jest pomoc przy badaniu galaktyk znajdujących się poza Ukladem Słonecznym. To najnowszy teleskop, który jest jednocześnie następcą teleskopu Hubble’a, który do teraz był głównym narzędziem używanym przez NASA.

porównanie obrazu teleskopu Hubble’a i teleskopu Webba, źródło: Space.com

 

Zdjęcie przedstawia obraz galaktyk sprzed 4,5 mld lat, co oznacza, że dokładnie tyle musiało trwać dotarcie światła do teleskopu. NASA informuje, że niedługo rozpocznie analizę znajdujących się na fotografii obiektów. Następna zdjęcie ma zostać ujawnione już dzisiaj, o godz. 16:30 czasu polskiego.

Więcej nt. osiągnięć teleskopu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej NASA: https://www.nasa.gov/webbfirstimages

Adam Daniluk