...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Nowe badania TikToka pokazują, że marketerzy muszą na nowo zdefiniować swoją strategię reklamową [BADANIE]

strategie marketingowe

Marketerzy przez wiele lat postrzegali demografię jako kluczowy parametr przy podejmowaniu decyzji o strategii reklamowej w mediach społecznościowych. Nowe badania przeprowadzone przez TikToka podważają tę koncepcję i mogą zmienić sposób, w jaki marketerzy starają się dotrzeć do konsumentów na platformach. Według badań, marketerzy powinni mniej skupiać się na wieku użytkowników mediów społecznościowych, a bardziej na ich sposobie myślenia na różnych platformach.

Badanie wyodrębniło główne postawy użytkowników platformy, wyróżniające je od innych społeczności – jest to Generacja T. Użytkowników TikToka łączą cztery główne sposoby myślenia, opierające się na chęci rozrywki, przynależności, otuchy i odkrywania. Badanie przeprowadzone wspólnie z Clear Strategy udowadnia również, że użytkownicy TikToka są szczęśliwsi, a także bardziej zaangażowani w treści reklamowe niż użytkownicy innych platform.

  • Wyniki badań wskazują kluczowe sposoby myślenia konsumentów, które są ponadpokoleniowe i pokazują nowy sposób definiowania odbiorców.
  • Wśród użytkowników TikToka dominują cztery podstawowe sposoby myślenia związane z chęcią rozrywki, przynależności, otuchy i odkrywania.
  • Użytkownicy TikToka to zamożna grupa odbiorców, która jest już zaangażowana w relacje z markami i jest bardziej otwarta na reklamę niż użytkownicy innych platform.

Celem badania było sprawdzenie, dlaczego i w jaki sposób użytkownicy angażują się w określone platformy. Badanie odzwierciedla zupełnie nowe podejście do strategii marketingowych, bazując na sposobach myślenia, które są międzypokoleniowe. TikTok niedawno osiągnął 100 milionów aktywnych użytkowników w Europie i staje się jedną z najbardziej wpływowych kulturowo i komercyjnie platform na świecie. Tym samym TikTok zyskuje wielopokoleniową atrakcyjność dla odbiorców na całym świecie, budując nową Generację T(ikToka).

Branża marketingowa od dawna postrzega rok urodzenia danej osoby jako jej cechę definiującą. W rzeczywistości jednak przypisujemy im różnego rodzaju cechy i zachowania, które mogą dotyczyć każdego. W TikTok wierzymy, że sposób myślenia ma większe znaczenie niż wiek. Błędem jest traktowanie pokoleń jako odrębnych grup o bardzo różnych cechach, ponieważ na TikToku mentalność odbiorców jest ponadpokoleniowa.

Stuart Flint, Head of Europe, Global Business Solutions w TikTok

TikTok infografika

Chęć rozrywki, przynależności, otuchy i odkrywania

Użytkownicy TikToka wpisują się w kilka sposobów myślenia, jednak najbardziej powszechne są cztery podejścia.

Rozrywka Chęć zabawy i śmiechu, są otwarci na różne rodzaje treści; jeśli zobaczą coś interesującego, podzielą się tym z innymi.
Użytkownicy TikToka są bardziej skłonni do myślenia w kategoriach rozrywki niż użytkownicy jakiejkolwiek innej platformy.21% TikTok | 14% Snapchat | 12% Instagram | 18%YouTube
Przynależność Chęć dzielenia się z innymi i bycia częścią społeczności; są pozytywni i otwarci.
Użytkownicy TikToka mają silną potrzebę przynależności.
13% TikTok | 14% Snapchat | 9% Instagram | 5%  YouTube83% osób z chęcią przynależności prawdopodobnie zareaguje na treści marki na TikToku (średnia to 59%).
Otucha Chęć wyłączenia się na chwilę; poszukują radosnych, relaksujących, satysfakcjonujących treści.
Poszukiwanie otuchy jest również powszechne na TikToku.20% TikTok | 8% Snapchat  | 15% Instagram | 24% YouTube
Odkrywanie Chęć odkrywania czegoś nowego, interesującego lub śledzenia najnowszych informacji.

Nastawienie na odkrywanie jest również widoczne na TikToku.
8%  TikTok | 5%  Snapchat | 7% Instagram |  9% YouTube

Użytkownicy TikToka są szczęśliwi

60% użytkowników TikToka odczuwa pozytywne emocje podczas korzystania z platformy. TikTok sprawia, że użytkownicy czują się bardziej radośni, w porównaniu z innymi platformami. TikTok jest również postrzegany za miejsce autentyczności, pozytywności i inkluzywności. 43% użytkowników twierdzi, że TikTok jest miejscem, w którym każdy jest mile widziany, 38% twierdzi, że jest to pozytywna platforma.

Z badań wynika, że TikTok jest miejscem rozrywki, a użytkownicy TikToka są bardziej otwarci na reklamę niż użytkownicy innych platform. Oznacza to, że jest to idealna platforma dla marketerów, którzy chcą dotrzeć do swoich odbiorców w autentyczny, kreatywny i angażujący sposób.

Stuart Flint, Head of Europe, Global Business Solutions w TikTok

Użytkownicy TikToka lubią kupować i są otwarci na reklamę

Użytkownicy TikToka są bardziej otwarci na reklamy niż użytkownicy innych platform. 72% z nich nie ma nic przeciwko oglądaniu treści od marek czy firm w mediach społecznościowych, 67% czuje się bliżej marek, które są obecne w mediach społecznościowych, z których korzystają, a 63% lubi reklamy i je ogląda zamiast zmienić kanał, przewinąć obok lub kliknąć dalej. Dodatkowo użytkownicy TikToka pamiętają treści marek, które widzieli na platformie. 54% użytkowników TikTok pamięta, że widziało jakiekolwiek treści sponsorowane, w porównaniu z Instagramem (47%), YouTube (43%) i Snapchatem (43%).

Użytkownicy TikToka są również mniej wrażliwi na cenę – 64% jest w stanie zapłacić więcej za jakościowe produkty a 52% często kupuje droższe produkty marek, które uważają za etyczne. Ponadto użytkownicy TikToka mają większe predyspozycje do zakupów. 72% twierdzi, że kupowanie rzeczy pomaga im się zrelaksować, a 55% lubi być pierwszymi, którzy mają najnowsze produkty.


Źródło: Tik Tok

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF