...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Od czego zależy wysokość składki OC?

Od czego zależy wysokość składki OC

OC pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego warunki są uregulowane ustawą i jednakowe dla wszystkich firm ubezpieczeniowych. W związku z tym, że każdy zakład ubezpieczeń może dowolnie kształtować wysokość składek za polisy, przed wykupieniem OC warto dowiedzieć się, od czego zależy ich poziom.

Informacje o właścicielu i współwłaścicielu

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe starają się pozyskać takich klientów, którzy będą płacić składki, lecz nie będą powodować szkód, z których będą wypłacane odszkodowania. Wysokość składek z tytułu ubezpieczenia OC będzie więc uzależniona od poziomu ryzyka oszacowanego przez zakłady ubezpieczeń. Przy szacowaniu ryzyka bierze się pod uwagę takie parametry jak:

  • wiek właściciela i współwłaściciela,
  • okres posiadania prawa jazdy,
  • lata bezszkodowej jazdy,
  • miejsce zamieszkania.

Badania statystyczne pokazują, że najwięcej szkód powodują młodzi i niedoświadczeni kierowcy, a także osoby, które ukończyły 65 lat. Większa szkodowość osób młodych jest zwykle spowodowana brawurą oraz brakiem umiejętności. W przypadku seniorów przyczyną jest słabnący refleks, problemy ze zdrowiem oraz nadmierna pewność siebie.

Informacje o zawartych polisach oraz popełnionych szkodach są gromadzone w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, do którego mają dostęp firmy ubezpieczeniowe. Podczas kalkulacji składki system weryfikuje klienta, uwzględniając jego wiek, miejsce zamieszkania oraz historię ubezpieczenia. Na tej podstawie przyznawane są zniżki lub zwyżki, wpływające na ostateczną cenę polisy.

Rodzaj ubezpieczanego pojazdu

Wysokość składki OC jest także uzależniona od rodzaju ubezpieczanego pojazdu. Jeszcze kilka lat temu parametrem decydującym o cenie polisy była pojemność silnika. Zakładano, że dużym samochodem można rozwinąć większą prędkość, więc ryzyko wystąpienia szkody jest wyższe. Dlatego też za auta z mniejszą pojemnością płacono mniej, a za pojazdy z dużymi silnikami więcej. Obecnie sytuacja uległa zmianie, a ilość parametrów branych pod uwagę wzrosła. Podczas kalkulacji składki uwzględnia się również:

  • markę,
  • wiek pojazdu,
  • moc,
  • przebieg,
  • rodzaj paliwa.

Obecnie coraz więcej firm ubezpieczeniowych ustala wyższe składki dla samochodów z mniejszą pojemnością, uznając, że auta te poruszając się po mieście, częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych. Ceny polis są zwykle wyższe dla starszych aut, modeli z dużą mocą silnika oraz zasilanych gazem LPG.

W związku z tym, że każdy zakład ubezpieczeń samodzielnie szacuje poziom ryzyka dla poszczególnych grup klientów, wysokość składek może być bardzo zróżnicowana. Dlatego też przed zawarciem ubezpieczenia warto porównać ceny polis w poszczególnych firmach. Najwygodniej i najszybciej zrobić to, korzystając z internetowych porównywarek. Przejrzysty ranking OC pozwala w kilka minut sprawdzić, który zakład ubezpieczeń ma najlepszą ofertę. W związku z tym, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia jest uregulowany ustawowo i taki sam we wszystkich firmach, większość klientów wykupujących polisy OC wybiera te najtańsze.

Zniżki za dodatkowy produkt

W związku z tym, że podstawowym kryterium wyboru ubezpieczenia OC pojazdu jest cena, firmy ubezpieczeniowe starają się utrzymywać klientów, oferując im dodatkowe zniżki w przypadku wykupieniu innych produktów ubezpieczeniowych. Klienci mogą więc liczyć na niższe składki ubezpieczenia OC, jeśli dodatkowo wybiorą AC, NW, Assistance lub ubezpieczenie szyb. Zniżki przyznawane są także za zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia domu lub mieszkania, firmy lub wykupienie polisy na życie.

Ten sposób postępowania ma na celu zachęcić klientów do korzystania w sposób kompleksowy z oferty jednego zakładu ubezpieczeń. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe premiują lojalność. Część z nich oferuje niższe składki za OC osobom, które po raz pierwszy wykupują polisę, a wyższe wieloletnim klientom. Duża ilość zmiennych wpływających na ceny polis OC sprawia, że przed podpisaniem umowy warto porównać poszczególne warianty i wybrać ten najkorzystniejszy.


Źródło: Compero

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF