Polskie łaziki wygrywają zawody w USA

0 1 629

Polacy po raz kolejny wygrali University Rover Challenge – prestiżowy konkurs robotów organizowany przez The Mars Society w USA. Tym razem zwyciężył zespół z Politechniki Białostockiej, który skonstruował łazika marsjańskiego Hyperion. Studenci z Polski zajęli pierwsze miejsce, zdobywając 493 na 500 możliwych punktów. Na drugim miejscu znalazła się drużyna z Politechniki Wrocławskiej z robotem Scorpio 3.

Zawody URC organizowane są zwykle na przełomie maja i czerwca. Odbywają się na pustyni w stanie Utah w USA, w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej – Mars Desert Research Station. 

Uczestnicy konkursu mają za zadanie zbudować pojazd, który będzie poruszał się w trudnym terenie i wykonywał prace podobne do tych realizowanych np. na Marsie.  Chodzi tu o zadania naukowe związane z geologią oraz występowaniem życia. Są też zadania konstrukcyjne, np. dotyczące konserwacji urządzeń.

Punktowane są między innymi: zdolność do wykonania zadań konkursowych przez robota, jego bezawaryjność oraz możliwie niski koszt.

50 haslo 1

Hyperion łazik marsjański

Źródło: 

https://www.facebook.com/projekt.hyperion

http://urc.marssociety.org

Polecamy także: “Polskie łaziki marsjańskie jadą na zawody do USA”

Komentarze
Ładowanie...