Pożyczka gotówkowa a urząd skarbowy – co musisz wiedzieć?
Brak zdolności kredytowej czy negatywne wpisy w BIK zmniejszają Twoje szanse na otrzymanie pożyczki gotówkowej w banku, dlatego nic dziwnego, że rozważasz pożyczkę np. od kogoś z rodziny lub przyjaciół. Sprawdź, czy będziesz zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych i dowiedz się, w jakich sytuacjach musisz odprowadzać opłaty do urzędu skarbowego.
Pożyczka gotówkowa – najważniejsze informacje
Pożyczka gotówkowa to dobry sposób na realizację prywatnych planów – uzyskane środki możesz przeznaczyć na dowolny cel np. związany z wakacyjnym wyjazdem czy naprawą auta. Wysokość kwoty z łatwością dostosujesz do własnych potrzeb, a płatność rozłożysz na wygodne raty. Podczas przeglądania ofert bankowych zwróć uwagę także na usługi dodatkowe, dzięki którym m.in. ubezpieczysz pożyczkę na wypadek utraty pracy czy poważnego zachorowania.
Warto wiedzieć:
Jeżeli nie masz czasu na wizytę w banku, wypróbuj pożyczkę gotówkową przez internet – dzięki specjalnym kalkulatorom pożyczkowym z łatwością ustalisz m.in. okres spłaty zobowiązania czy wysokość comiesięcznych należności.
Czy podczas korzystania z produktów bankowych, jesteś zobowiązany do odprowadzenia opłat do urzędu skarbowego? W przypadku wsparcia finansowego udzielonego przez bank nie musisz rozliczać się z fiskusem – podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) lub podatek dochodowy dotyczy przede wszystkim prywatnych umów pożyczkowych. Decydując się na pożyczkę gotówkową w PKO Banku Polskim, nie jesteś zobowiązany do uiszczania dodatkowych należności, a uzyskane środki możesz w całości przeznaczyć na dowolny cel.
Pożyczka gotówkowa a urząd skarbowy
Kiedy należy odprowadzić podatek od pożyczki? Przede wszystkim w sytuacji, gdy pożyczasz pieniądze od dalekiego członka rodziny, przyjaciela czy nieznajomego – jako pożyczkobiorca jesteś zobowiązany do uregulowania PCC w wysokości 0,5% udzielonej kwoty. Jednak ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych dopuszcza kilka wyjątków. Aby pożyczka była zwolniona z PCC, musi spełnić dwa istotne warunki:
- pożyczkodawcą jest osoba z I grupy podatkowej (np. małżonek, rodzeństwo lub rodzice);
- w ciągu ostatnich 5 lat pożyczona kwota nie przekroczyła 9 637 złotych.
Aby umowa pożyczkowa była zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, powinna być zgłoszona do urzędu skarbowego za pośrednictwem deklaracji PCC-3 w przeciągu 14 dni od zaistnienia obowiązku podatkowego. Dzięki temu unikniesz kary finansowej, która może wynieść 20% podstawy opodatkowania.
Co w przypadku podatku dochodowego – kiedy jesteś zobowiązany do złożenia dokumentów w urzędzie skarbowym? Jeżeli udzieliłeś komuś pożyczki prywatnej i równocześnie naliczasz odsetki od przekazanej kwoty, wtedy musisz dodatkowo rozliczyć się z fiskusem – opodatkowaniu podlega uzyskana suma środków z tytułu przekazanego wsparcia finansowego.
Pożyczka gotówkowa przez internet a PCC
Pamiętaj, że jeżeli bank udzieli Ci pożyczki gotówkowej mimo braku zdolności kredytowej, nie masz obowiązku odprowadzania podatku od czynności cywilnoprawnych do urzędu skarbowego. PCC dotyczy prywatnych umów pożyczkowych, a nie produktów bankowych.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia finansowego, ale nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów związanych z urzędem skarbowym, postaw na pożyczkę gotówkową PKO BP. Niezbędne środki możesz otrzymać nawet w 24 godziny, a okres spłaty dostosujesz do własnych potrzeb – z oferty mogą skorzystać zarówno nowi, jak i dotychczasowi Klienci banku.