...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Praca zdalna. Standardowe podejście do bezpieczeństwa to za mało

cyberataki

Od kilku miesięcy słyszymy o wzmożonej działalności hakerów wykorzystujących to, że wiele osób przeniosło swoją aktywność zawodową do własnych domów. Słabo zabezpieczony sprzęt, niepotrzebne dostępy do danych firmowych, współdzielenie komputerów z bliskimi czy w końcu zwykła nieostrożność mogą wyrządzić przedsiębiorstwom ogromne szkody. Czy da się im zapobiec? Pomogą technologie, zewnętrzni doradcy oraz szkolenia pracowników.

Dzisiejszy biznes opiera się na informacji. I to ona jest najcenniejsza dla cyberprzestępców. Nic zatem dziwnego, że szukają wszelkich dróg, aby zdobyć jak najwięcej danych – handlowych czy finansowych. W czasach pracy zdalnej łatwy dostęp do informacji to także podstawa efektywnego działania przedsiębiorstw.

Brak dostępu do danych w dobie COVID-19 w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie organizacji. Z drugiej stronu utrata danych może wpłynąć na jej renomę, wizerunek czy całkowicie pozbawić możliwości działania – świadczenia usług lub realizacji sprzedaży. Weźmy niedawny dosyć głośny przypadek jednej z firm kosmetycznych, którą utraciła całkowicie płynność produkcyjną, logistyczną oraz sprzedażową, ponieważ do zagadnienia bezpieczeństwa nie podeszła globalnie, całościowo i kompleksowo. Mały błąd może kosztować wiele. Także w kontekście realnych kar finansowych za naruszenia RODO.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Firmy muszą tak zorganizować swoją działalność, aby z jednej strony pracownicy mogli bez problemów łączyć się z firmowymi bazami, a z drugiej – hakerzy nie mieli szans wykraść cennych informacji. Jak to zrobić?

Po pierwsze: sprawdź, co masz

Nową organizację pracy firmy należy rozpocząć od inwentaryzacji danych i zasobów. Najważniejsze jest to, aby jednoznacznie określić i sklasyfikować dane, jakimi firma dysponuje, przypisać je do odpowiednich grup i nadać im stopień poufności. Następnie należy ustalić, kto do tak skatalogowanych informacji powinien mieć dostęp, oraz sprawdzić, czy w firmie nie ma pracowników, którym niepotrzebnie nadano dostępy do niektórych baz. Jeśli tak jest, trzeba odebrać możliwość wglądu do danych osobom, które w rzeczywistości nie potrzebują tego do pracy. Im mniej źródeł dostępu do wrażliwych informacji, tym mniej potencjalnych miejsc ataków na infrastrukturę firmową.

Po drugie: postaw na technologie

Nie da się jednoznacznie wskazać najlepszego rozwiązania, które pozwoli na sprawną i bezpieczną pracę zdalną. Technik działania, technologii i sposobów jest wiele. Ważne jest to, aby podejść do takiego zadania racjonalnie, mając na uwadze posiadaną infrastrukturę, systemy oraz zasoby. Najczęściej wykorzystywaną technologią jest tunel VPN.

VPN – w powszechnym rozumieniu – to aplikacja na stacji roboczej służąca do bezpiecznego łączenia się do sieci. Rynek pokazuje jednak, że coraz większa rzesza firm wyposaża swoich pracowników w zdalne urządzenia, np. bezprzewodowe punkty dostępowe, pozwalające na dostęp do krytycznych obszarów firmy. Jak zabezpieczyć takie sprzęty?

Na pewno warto skonsultować się z integratorem, firmą doradczą lub konsultantem, by zamiast inwestować w nowe kosztowne bramy, firewalle lub koncentratory VPN, móc wykorzystać posiadaną infrastrukturę, kontroler sieci bezprzewodowej lub maszynę wirtualną, kupując np. tylko licencje.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Jeśli firma zdecyduje się na VPN-y, musi pamiętać o odpowiednich algorytmach szyfrowania i długości klucza, bo to one mają gigantyczny wpływ na to, jak szybko dane zabezpieczenie może zostać złamane.

Prawdą jest, że każde zabezpieczenie w odpowiednich warunkach, da się przejść, złamać lub obejść. Dlatego tak ważną rzeczą – poza odpowiednim przygotowaniem zasobów, sposobów dostępu, mechanizmów zabezpieczeń – jest monitorowanie i reagowanie na zdarzenia. Każdy alarm, znikające pliki, dziwne maile lub nawet telefony z pytaniem, jakiego antywirusa używacie, powinny być impulsem do chociaż podstawowej analizy ewentualnego wpływu na przyszłe działanie i nieustanne edukowanie wszystkich pracowników.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Bliskim ideału rozwiązaniem do pracy zdalnej jest sesja zdalnego pulpitu z firmowego komputera wyposażonego w Endpoint Protection, logowanie domenowe lub podwójne uwierzytelnienie, zastosowanie antywirusa, ochrony DNS i połączenie poprzez VPN zestawiany na dedykowanym urządzeniu.

Po trzecie: pamiętaj o słabościach

Wszystkie te zabezpieczenia będą jednak niewystarczające, jeśli pracownik udostępni swój komputer osobie niepowołanej. Dlatego polityki bezpieczeństwa stosowane w firmach powinny zakazywać pracy na prywatnych urządzeniach.

Takie sprzęty mają zazwyczaj wielu użytkowników, a tym samym są wykorzystywane do różnych działań. W swoim dorobku widziałem przypadki wycieku danych spowodowane niefrasobliwością pracowników udostępniających komputer dziecku, by mogło obejrzeć film lub zagrać w grę online. Jeśli dodatkowo taki komputer nie ma podstawowych mechanizmów antywirusowych, korzystanie z portali o miernej reputacji w obszarze malware i innych zagrożeń staje się prostą drogą do utraty firmowych danych.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Innym potencjalnym zagrożeniem może być prywatna lub otwarta sieć WLAN. W tym przypadku sprawdzi się poprawne zastosowanie VPN-a na komputerze służbowym. Nawet jeśli użytkownik ustawi słabe hasło, podsłuchanie takiej sesji będzie praktycznie niemożliwe. Dodatkowo aplikacje na firmowym sprzęcie – takie jak popularne na rynku pakiety typu Internet Security z antywirusem i regułami zgodnymi z polityką firmy – wystarczą do wyeliminowania wielu zagrożeń.

Co jeśli firma nie jest w stanie zapewnić służbowych komputerów wszystkim pracownikom zdalnym?

W miarę bezpiecznie z dowolnego, prywatnego komputera da się korzystać tylko wtedy, gdy zastosujemy dobrze sprofilowany VPN i zdalny pulpit. W takiej sytuacji dane są przechowywane oraz przetwarzane jedynie w firmie, a użytkownik widzi obraz sesji na serwerze. Oczywiście wciąż zagrożeniem pozostaje wyciek hasła lub nieautoryzowany dostęp do niego. Przechowywanie go w pękach kluczy przeglądarki czy repozytorium w MacOS nie jest dużym problemem, jeśli mamy szyfrowany dysk. Zgoła odmiennie wygląda to w przypadku MS Windows. Jeśli użytkownik sam świadomie nie uruchomi chociaż BitLockera, który dostępny jest w wersjach OS powyżej Home, to przy fizycznym dostępie do laptopa można to hasło odczytać.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Po czwarte: zadbaj o wiedzę

Powyższe przykłady pokazują, że w całym systemie zabezpieczeń budowanym przez firmę newralgicznym ogniwem jest człowiek, czyli użytkownik, który nieprzemyślanymi zachowaniami może zniweczyć wysiłki działu IT, dostosowującego infrastrukturę do realiów pracy zdalnej.

Dlatego tak istotne jest z jednej strony wprowadzenie odpowiednich polityk bezpieczeństwa, z drugiej zaś – regularne szkolenia dla pracowników, nie tylko wyjaśniające reguły wdrożone w przedsiębiorstwie, ale też przybliżające najnowsze zagrożenia, sposoby działania cyberprzestępców oraz możliwości przeciwdziałania im.

Jeśli miałbym sformułować jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa firmy, powiedziałbym, że jest nią edukacja użytkowników, weryfikacja ich działania i bezwzględna egzekucja realizacji procedur.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Po piąte: zapytaj ekspertów zewnętrznych

W teorii przygotowanie do pracy zdalnej może wydawać się proste, jak jednak wdrożyć te założenia w praktyce? Warto skorzystać z pomocy ekspertów zewnętrznych, którzy pomogą przeprowadzić niezbędne audyty oraz zaproponują najlepsze rozwiązania.

Przede wszystkim należy zacząć od analizy tego, co mamy, zaktualizować w miarę możliwości oprogramowanie wszystkich urządzeń, przeprowadzić audyt konfiguracji nie tylko w zakresie funkcjonalnym, ale także możliwych zabezpieczeń, czyli przeprowadzić tzw. hardening. Z pomocą doradców zewnętrznych takie działania są po prostu łatwiejsze i efektywniejsze.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Eksperci wybiorą też dla firmy odpowiednie technologie, oparte na różnych platformach bezpieczeństwa i różnej logice zabezpieczeń oraz przynajmniej dwóch repozytoriach. Zrewidują konfigurację VPN, wykorzystywane metody szyfrowania oraz długości kluczy. Dodatkowo zadbają o wydajność technologii czy ograniczenie kosztów.

Jeśli na przykład firewall zapewniać będzie analizę ruchu, wykrywanie intruzów i dodatkowo przekierowania, to jego wydajność może się okazać niewystarczająca do podłączenia niezbędnej liczby użytkowników, co w najgorszym przypadku skutkuje decyzją o wyłączeniu zabezpieczeń. A to nigdy nie powinno mieć miejsca. W takiej sytuacji lepiej zakupić dodatkowe, słabsze, tańsze urządzenie, które będzie wyręczało Firewalla w zakresie VPN, niż rezygnować z odpowiednich zabezpieczeń w innym obszarze. Wielu klientów nie jest też świadomych tego, że terminowania tuneli VPN można dokonać na niektórych przełącznikach, kontrolerach WLAN, zacznie upraszczając implementację rozwiązania oraz redukując koszty.

Łukasz Włodarczyk, Senior Solution Architect z Innergo Systems

Obecna sytuacja globalna zmusiła firmy do zmiany myślenia o organizacji pracy. Kluczowe stało się zapewnienie, utrzymanie i rozwój infrastruktury IT odpowiedzialnej za bezpieczeństwo firmy. Uzupełnieniem oprogramowania i sprzętu musi być też stałe uświadamianie pracowników. Tylko kompleksowe podejście do bezpieczeństwa pozwoli maksymalnie ograniczyć zagrożenia, jakie czyhają na przedsiębiorstwa w dobie pracy zdalnej.


Źródło: Informacja prasowa Innergo Systems

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF