Prognozy trendów na 2022 na brief.pl: reklama, eventy, gaming i esport, video

trendy na 2022 gaming

Jakie trendy będą najważniejsze w reklamie, eventach, gamingu i esporcie w 2022 roku? Jakich wydarzeń wyczekują eksperci z branży produkcji video i digital? Przeczytaj czwartą część prognoz trendów na 2022 rok na brief.pl

Stanisław Grabowski

Stanisław Grabowski

Managing Partner & Head of Strategy w MediaCom Warszawa

domy mediowe

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Żyjemy w czasach kosmicznego paradoksu, w postaci postępujących ze sobą w parze – z jednej strony niebywałym przyrostem możliwości reklamowych (kanałów, sposobów optymalizacji i targetowania etc.), z drugiej – nieprawdopodobnym kryzysem efektywności komunikacji marketingowej.

Warto zatem – nieco nietypowo – zamiast wyglądać ciągle w przyszłość, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz. Co takiego robiły marki 10, 20 lat temu? Co wtedy genialnie działało, co pozwalało im rosnąć, zyskać miano „ikonicznych”?
Skok w przeszłość, o te 10 czy 20 lat to nie „marketingowa archeologia”, wbrew temu, co może pomyśleć wielu najmłodszych czytelników. „Stare dobre czasy” to gotowa gigantyczna baza learningów i inspiracji, której przeczesywanie może przynieść olśnienie. Może znowu warto pójść na Noc Reklamożerców?

Jakie trendy (tematy, rozwiązania, technologie) odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Wszelkie zmiany i fluktuacje w kulturze! Serio, tu się dzieje BARDZO wiele, i to nie tylko w tzw. popkulturze. Zmienia się kultura picia kawy, zmieniają się preferencje dot. platform społecznościowych młodzieży (wg Deloitte – ponad 40% osób w wieku 18-24 zrezygnowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy z jakiejś platformy społecznościowej!), zmieniają się marzenia i ambicje. Marki muszą trzymać rękę na pulsie tych coraz szybciej zachodzących i głębszych zmian, aby komunikując się – pozostawać godnymi utożsamiania się Klientów i Konsumentów z ich światem.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Momentu, gdy wszyscy zorientujemy się, że dwa ogromne trendy – centralizacji oraz ‘precision marketing’ są na dłuższą metę ze sobą kompletnie niekompatybilne. Kiedy dojdzie do nas, że nie da się oszczędzać na komunikacji, obcinając lokalny rys na rzecz „globalnych kampanii”, które w idealnym świecie powinny jednocześnie super rezonować kulturowo na wszystkich, czasem ogromnie różnych od siebie rynkach.
Wówczas zorientujemy się, że nie da się takich globalnych kampanii wysoce „personalizować”, ponieważ personalizacja wymaga osadzenia w bardzo lokalnych insightach i obserwacjach. Wyczekuję powrotu do większej swobody i decyzyjności lokalnych działów marketingu, aby lokalni Brand Managerowie mogli się częściej „wyżywać” kreatywnie, podbijać serca Konsumentów i odbierać nagrody branżowe w błysku fleszy!

 

Hubert Switalski

Hubert Świtalski

Regional Manager CEE, Meetrics

reklama

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Nie ma jednej drogi do sukcesu zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i życiu zawodowym. Każdego z nas inspirować może zupełnie coś innego. Jednego inspirują sukcesy innych, innego piękny widok za oknem biura. W 2022 ważne będzie, żeby zmienić myślenie tak często pojawiające się w debacie publicznej. Większość z nas czeka aż pandemia minie. A co jeśli nie minie? Może po prostu musimy przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Maseczki, szczepienia, obostrzenia, to pewnie będzie towarzyszyć nam przez najbliższe lata. Z drugiej zaś strony do tej sytuacji dostosowujemy biznesy, więcej korzystamy z nowych technologii. To ważne, aby odnaleźć się w tej sytuacji.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Przede wszystkim jakoś trzeba się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości. Z punktu widzenia prowadzenia biznesu wszelkie technologie usprawniające komunikację, pracę zdalną czy automatyzację procesów będą w cenie. Jeśli chodzi o trendy w marketingu, to jednym z nich z pewnością jest nadal wideo. Każdy powinien poważnie pomyśleć o tym, aby wideo stało się ważnym elementem jego strategii, o ile nie kluczowym. Należy przy tym pamiętać o czasie ekspozycji i koncentracji uwagi użytkownika, który staje się coraz krótszy.

Kolejnym do tej pory niedoszacowanym trendem będzie wykorzystanie podcastów i innych treści audio. 43% marketerów planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w tym obszarze w 2022 roku. Warto się temu przyglądać, a najlepiej czerpać z tego trendu.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Jednym z dużych tematów, który zbliża się wielkimi krokami jest prywatność konsumentów i świat bez cookies. Oczywiście wszyscy liczący się gracze przygotowują się na ten dzień. Jednak chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć w 100% jak to będzie. Na pewno duże znaczenie będą mieć dostawcy danych i technologii pomiarowych.

 

Maciej Ledzion

Maciej Ledzion

Partner, WebTalk x endorfina events x Next Level Agency

digital, eventy, gaming

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Warto otwierać się na ludzi spoza naszego biznesowego podwórka, bo tu mamy większą szansę, by usłyszeć coś, co nas zaskoczy i zainspiruje. W tym słuchać i obserwować najmłodsze dzieci – ich wyobraźnia i sposób myślenia nie są ograniczone ani obciążone stereotypowym myśleniem.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W 2021 najgłośniej było chyba o NFT, Web 3.0 i Metaverse. Skupię się na tej ostatniej przestrzeni, jako że w naszym biznesie eventowym obserwujemy jedne z najbardziej dynamicznych zmian od początku 2020. Przeszliśmy w przyspieszonym tempie drogę od wydarzeń na żywo, przez proste formy spotkań online (zoom, meets, etc.) po bardziej wysublimowane i interaktywne formy eventów online, z pełną interakcją i emocjami. Mogliśmy np. w 2021 wziąć udział w 8 niezależnych oficjalnych edycjach festiwalu Burning Man online wraz z dziesiątkami tysięcy ludzi z całego świata i przeżyć go zupełnie inaczej, co nie oznacza gorzej. Teraz na naszych oczach toczy się rewolucja oparta o metaversum. Pewnym ograniczeniem jest nadal niewielka penetracja urządzeń AR, ale sytuacja z początku 2020 pokazuje nam, jak szybko potrafimy się przenieść do nowej rzeczywistości, jest to kwestia czasu kiedy zaczniemy spotykać się na żywo, w 3D, z przestrzennym dźwiękiem online.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

W branży eventowej, z naszej perspektywy endorfina events zdecydowanie BEA (Best Events Awards) – jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów i jednocześnie spotkań merytorycznych na świecie. W 2020 i 2021 obyły się dwie edycje wyłącznie online. Mam nadzieję, że pod koniec 2022 wydarzenie odbędzie się już w pełni na żywo i ponownie spotkamy się z kolegami z całego świata eventów w Mediolanie.
W branży digitalowej, z perspektywy naszej agencji WebTalk, zdecydowanie WebSummit – tutaj w 2021, po rocznej przerwie znowu mogliśmy być obecni na żywo w Lizbonie. Wydarzenie zgromadziło ponad 42 tysiące ludzi pomimo pandemii. Istnieje więc szansa, że w 2022 będziemy świadkami wyniku zbliżonego do 2019, czyli ponad 70 tysięcy uczestników.
W branży gamingowej, czyli z punktu widzenia naszej agencji Next Level to zdecydowanie Gamescom – targi, które przed pandemią przyciągały prawie 400 tysięcy ludzi. W latach 2020 i 2021 odbyły się online i hybrydowo. Oby w 2022 mogły odbyć się już w pełni na żywo.

 

Justyna Oracz_HEAD OF COMMUNICATIONS_Fantasyexpo

Justyna Oracz

Head of Communications, Fantasyexpo

gaming, esport

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Najlepszymi! Warto inspirować się, tym co za granicą, choć i w naszym kraju nie brak gamingowych i esportowych innowacyjnych projektów, które wyznaczają trendy. Jesteśmy teraz na przełomie roku, w czasie wielkich podsumowań i rocznych raportów, które pomagają określić trendy na kolejne lata. Zdecydowanie i esport i gaming, są tymi branżami, które dynamicznie rosną i pokazują, że są istotnym passion pointem wśród różnych grup wiekowych. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepsze pomysły to te najbardziej szalone, skryte gdzieś z tyłu głowy, których nikt do tej pory nie robił. Tak było z #GamingBezBarier – projekt, którego wcześniej w esporcie nie było, a który skradł serca wielu osób, wygrał kilka konkursów marketingowych, by być inspiracją do dalszych działań w tym obszarze. Także inspirować można się tak naprawdę wszystkim, od nas tylko zależy w co to przekujemy.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W gamingu i esporcie, już teraz widać, że kolejny rok będzie stał pod znakiem NFT, kryptowalut i metaverse. Już w grudniu zobaczyliśmy ogłoszenia ESL i Ubisoftu dotyczące NFT. Myślę, że to będzie znaczący trend wśród tych marek, którym zależy na nowoczesnym marketingu w gamingu. Drugi trend, to przenikanie świata online i offline – np. sport vs esport. Jest on już od nieco ponad roku mocno widoczny i będzie się on utrzymywał. Zyskają na tym marki, których produkty lub ich zamienniki występują w świecie online i offline, i których używanie można połączyć. Trzeci trend to kino i filmy oparte na kanwie gamingu. Po sukcesie seriali Arcane oraz Squid Game takie produkcje pewnie będziemy mieli serwowane coraz częściej. Zresztą…już za kilka dni premiera drugiego sezonu Wiedźmina, a na horyzoncie jawią się drugi sezon Arcane i Squid Game czy zupełnie nowe oparte na Resident Evil, Assassin’s Creed, Cyberpunk, Splinter Cell, The Division, Devil May Cry czy Final Fantasy.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Wszystkie te, które będą miały szansę być przeprowadzone offline z udziałem publiczności. Czekamy na IEM, którego odwołanie w 2020 zapoczątkowało wstrzymanie eventów. Ostatnie dwa wydarzenia esportowe – PGL Major Sztokholm 2021 oraz jesienne finały rozgrywek BLAST Premier pokazały piękno i potęgę esportu, który dopingowany tysiącami gardeł na żywo działa dosłownie magicznie. Na pewno też wyczekuję merytorycznych spotkań, konferencji, networkingu w różnych dziedzinach – esporcie, gamingu, komunikacji czy szeroko pojętym marketingu. To okazje do zawierania nowych znajomości, wymiany myśli i spostrzeżeń oraz pozyskania cennej wiedzy od innych ekspertów. Mam nadzieję, że przyszły rok okaże się nieco dla nas łaskawszy niż dwa poprzednie i choć trochę uda się skorzystać z możliwości “bycia” tu i tam.

 

Tomek_Dławichowski_Timecode_Film_Production

Tomasz Dławichowski

partner & managing director w Timecode Film Production

produkcja filmów reklamowych i komunikacja marek

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Dla mnie bardzo inspirujące są wszelkie inicjatywy, gdzie można porozmawiać z najbliższą konkurencją, klientami, czy startupami. Jako szef studia filmowego zawsze starałem się znaleźć czas na spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi, reżyserami czy dziennikarzami. Takie kurtuazyjne kawki dają mi energię i inspirację do działania. A więc przede wszystkim – WARTO ROZMAWIAĆ!

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W komunikacji marek, bo tym się zajmuję, będę się przyglądał zaangażowaniu brandów w kwestie społeczne. Jest to widoczny trend, w którym celem marki jest wywieranie pozytywnego wpływu na otaczający świat, środowisko i społeczności lokalne. To zaangażowanie musi po pierwsze być autentyczne, po drugie podkreślać deklarowane przez markę wartości, a po trzecie musi być odpowiednio komunikowane. Ponieważ reklama ma swoje ograniczenia, to spodziewam się, że marki chętniej sięgną po filmowy branded content, realizowany we współpracy np. z wiarygodnymi stacjami TV, czy platformami cyfrowymi.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Będę śledził przede wszystkim realizowane z rozmachem projekty branded contentowe. Mam tu na myśli filmy, seriale i programy TV – takie jak np. „Receptura”, będąca kooperacją marki Wedel i TVN, gdzie obecność brandu jest czymś więcej niż lokowaniem produktu. Poza tym z niecierpliwością czekam na start platformy streamingowej Disney+, która ma ruszyć w Polsce w połowie 2022 roku. Mam nadzieję, że pójdzie drogą Netflixa, HBO, czy Canal+ i podejmie wysiłek produkcji lokalnych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF