...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Pudło z robo-edukacją, czyli jak roboty uczą programowania

codebox

Cyfrowy alfabetyzm, myślenie projektowe czy zdolność do współpracy wirtualnej to przykłady kompetencji przyszłości, których w najbliższych czasach wymagać będziemy od najmłodszego pokolenia. W szkole, która ma przygotować ich na czekające trudy, często brakuje narzędzi i inspiracji do wkroczenia w wirtualny świat. Na pomoc edukatorom i nauczycielom ruszają więc… roboty.

Wzrost mody na naukę programowania w ciągu kliku ostatnich lat stał się faktem, znajdującym odzwierciedlenie nie tylko w placówkach komercyjnych, ale również w zmianach podstawy programowej. Rynek powoli wypełnia się robo-narzędziami przeznaczonymi do edukacji wczesnoszkolnej, które poprzez zabawę wprowadzają dzieci do świata środowisk programistycznych. Jak jednak rozwinąć te zalążki informatycznych umiejętności i wykorzystać je podczas lekcji matematyki, przyrody czy muzyki?

Szkoła 2.0.

Nad odpowiedzią na to pytanie pochylili się twórcy robota edukacyjnego LOFI Robot przedstawiając w pełni dostosowany do potrzeb lekcyjnych zestaw edukacyjny CODEBOX. Pakiet powstał  we współpracy z kilkunastoma nauczycielami i jest częścią programu dydaktycznego wspomagającego naukę programowania i robotyki w klasach szkoły podstawowej (od 4. klasy wzwyż) i liceum. W parze z CODEBOXEM idą gotowe scenariusze lekcji.

Projektując CODEBOX skupialiśmy się przede wszystkim na czynnikach warunkujących pracę nauczycieli w szkołach. Uproszczony zestaw edukacyjny dostosowany jest zarówno do 45-minutowych lekcji, jak i ich rozłożenia w trakcie semestru – tłumaczy Maciej Wojnicki, twórca LOFI Robot. – Roboty edukacyjne kojarzą się głównie z lekcjami informatyki, my jednak postawiliśmy   na interdyscyplinarność. I tak dysponujemy gotowymi schematami do nauczania matematyki, fizyki, techniki, muzyki czy plastyki.

Wspierane darmową aplikacją LOFI Blocks roboty poprzez programowanie uczą konstrukcji prostych maszyn, rysowania, komponowania utworów muzycznych oraz efektów dźwiękowych, tworzenia gier  czy nauki języków. W obecnej wersji, dzięki działaniu aplikacji, robot jest w stanie rozpoznać aż 8 języków obcych – polski, angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, rosyjski, a nawet chiński!

Wyobraźnia jest limitem

Dopełnieniem zestawu edukacyjnego CODEBOX jest darmowa aplikacja online – LOFI Blocks. Aplikacja pełni funkcję rozszerzenia wizualnego języka programowania Scratch i współpracuje z elektroniką opartą na platformie Arduino. LOFI Blocks jest odpowiedzią na potrzebę dalszego rozwoju umiejętności programistycznych wśród dzieci, które opanowały już podstawy pierwszych środowisk programistycznych. To most łączący zabawę ze Scratchem z nauką pisania kodów.

Aplikacja skierowana jest zarówno do uczniów powyżej 10. roku życia, zaczynających naukę programowania i robotyki, jak i do nauczycieli, którzy chcieliby rozszerzyć program lekcyjny i uatrakcyjnić go o wykorzystanie popularnych robotów edukacyjnych.

Dodatkowe moduły, czujniki i silniki sprawiają, iż zarówno zestaw CODEBOX, jak i aplikacja LOFI Blocks mogą być wykorzystywane w praktycznie nieograniczonej liczbie ułożeń, kombinacji i poziomów trudności. Dzięki rozbudowanym modułom roboty mogą tworzyć rysunki, muzykę czy gry, których jedynym hamulcem jest wyobraźnia ich twórcy.

Zawód: programista junior

Nie jest tajemnicą, iż w obecnych czasach rozbudowane umiejętności cyfrowe i wirtualne stają   się coraz bardziej pożądaną walutą. Wprowadzenie do szkół elementów programowania, robotyki czy mechaniki i połączenie ich z kreatywną zabawą wydaje się więc być przedsięwzięciem
jak najbardziej rozsądnym.

Naszym celem jest stworzenie narzędzia atrakcyjnego nie tylko dla dzieci, które często pierwsze programistyczne kroki mają już za sobą, ale również dla nauczycieli, stojących przed poważnym wyzwaniem technologicznym – wyjaśnia Wojnicki. – Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są specjalnie skonstruowane scenariusze interaktywnych zajęć, które mogą być zalążkiem powstania nowego pokolenia robotyków i programistów, tak potrzebnych w dzisiejszym świecie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF