...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Rejestracja samochodu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Każdy zakupiony pojazd, czy to nowy, używany czy zabytkowy należy zarejestrować w urzędzie. Dowiedz się, jakich formalności musisz dopilnować podczas rejestracji pojazdu, jakie dokumenty są wymagane i ile kosztuje cała procedura.

Rejestracja pojazdu – gdzie się udać?

Wypełniony wniosek o rejestrację samochodu wraz z resztą dokumentów (konkretny komplet dokumentów w zależności od tego, czy samochód jest nowy, używany, sprowadzany z zagranicy czy zabytkowy) należy złożyć w Wydziale Komunikacji w miejscu zamieszkania właściciela pojazdu. Natomiast rejestracji samochodu firmowego dokonuje się w starostwie właściwym ze względu na siedzibę firmy. 

Wszyscy ci, którzy nie lubią stać w kolejkach, mogą zarejestrować pojazd przez Internet. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej starostwa, w którym planujesz złożyć wniosek. 

Co roku w Polsce powstaje wiele firm, które pośredniczą w procesie rejestracji samochodu i oferują załatwienie wszystkich spraw za pewną opłatą. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które nie mają czasu na wizyty w urzędzie lub właściciele firm.

Podstawowe dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdu różni się w zależności od tego, czy planujesz zarejestrować samochód nowy, używany, sprowadzony z zagranicy czy zabytkowy. Niemniej jednak podstawowy zestaw dokumentów, które powinien mieć przy sobie właściciel pojazdu to:

  • dokument tożsamości;
  • wniosek o rejestrację;
  • zaświadczenie z badania technicznego pojazdu;
  • potwierdzenie ważnej polisy OC;
  • dowód własności pojazdu np. Umowa kupna-sprzedaży.
  • dowód rejestracyjny pojazdu.

Zarejestrować pojazd lub zgłosić fakt nabycia samochodu używanego należy w ciągu 30 dni od zakupu. Zasada ta obowiązuje bez względu na miejsce zamieszkania. Rejestracja samochodu w Warszawie, czy innym mieście w Polsce musi być wykonana przed upływem określonej liczby dni.

Rejestracja samochodu a zmiana tablic

31 stycznia 2022 roku weszła w życie zmiana Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią możliwe jest pozostawienie starych tablic rejestracyjnych bez względu na miejsce rejestracji pojazdu. Nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych na nowe, o ile są utrzymane w dobrym stanie i mają najnowszy wzór. To pozwala zaoszczędzić na rejestracji pojazdu prawie 100 złotych.

Rejestracja samochodu – ile trzeba zapłacić?

W każdym powiecie opłaty związane z rejestracją pojazdu są takie same. Całkowity koszt rejestracji samochodu ze standardowymi tablicami wynosi 161,50 zł. Osoby, które chcą mieć indywidualne tablice rejestracyjne (z wybranym przez siebie napisem), muszą zapłacić za nie 1000 złotych.

Koszt rejestracji samochodu zabytkowego wynosi w Polsce 181,50 zł. Właściciele aut sprowadzonych z zagranicy muszą przygotować się na wydatek 161,50 zł. Natomiast rejestracja samochodu z zagranicy z dodatkowym badaniem kosztuje 259,50 zł.

Rejestracja samochodu, a polisa OC?

Rejestracja samochodu nie dojdzie do skutku, jeśli pojazd nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Polisę należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Dlatego już teraz zapoznaj się z ofertą towarzystwa ubezpieczeniowego LINK4.

Wejdź na stronę www.link4.pl. Znajdziesz tam Kalkulator OC, dzięki któremu obliczysz składkę OC. Polisę kupisz też, kontaktując się z biurem obsługi klienta LINK4 pod numerem (22) 444 44 44 lub spotykając się z agentem współpracującym z LINK4. Wolisz zrealizować formalności online? Wejdź na naszą stronę internetową i tam wykup ubezpieczenie auta.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF