...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Święta w Zalando – co Polacy kupują na Gwiazdkę?

Zalando przeprowadziło badanie przedświątecznych preferencji zakupowych swoich konsumentów. Jaki mają stosunek do zakupów w tym okresie i co kupowali najchętniej przed Gwiazdką 2017? Na podstawie odpowiedzi użytkowników platformy z różnych rynków firma wyciągnęła następujące wnioski.

Dlaczego E-commerce zyskuje przed świętami?

Coraz więcej osób decyduje się by świąteczne zakupy odzieżowe, zarówno dla siebie, jak i te przeznaczone na prezenty dla bliskich, zrobić przez internet. Galerie handlowe mają przed Bożym Narodzeniem siłę przyciągania, jednak wielu klientów postrzega kupowanie w nich jako stresujące. Badania potwierdzają, że szczególnie Polacy ulegają stresowi towarzyszącemu gorączkowemu bieganiu po sklepach[2]. Kupowanie online pozwala tego uniknąć, dlatego cyfrowe platformy sprzedażowe zyskują przed świętami na popularności. W dodatku zapewniają ogromny wybór marek do wyboru w jednym miejscu, większą dostępność rozmiarów, a często także bardziej preferencyjne oferty.

Przedświąteczne tygodnie to dla nas wyjątkowy i zarazem bardzo intensywny czas. Klienci poszukują gwiazdkowych prezentów oraz stylizacji na świąteczne spotkania i noworoczne przyjęcia. Cieszymy się, że nasi użytkownicy nam ufają i powierzają spełnianie swoich gwiazdkowych życzeń. Widzimy też, że coraz więcej osób wybiera przed świętami robienie odzieżowych zakupów online. To dla nas jeszcze większa motywacja, by zapewnić im w tym czasie doświadczenie zakupowe na najwyższym poziomie mówi Dawid Pożoga, Marketing Lead Zalando Polska.

Co kupują użytkownicy Zalando na Gwiazdkę?

Okazuje się, że to kobiety wykazują szczególną tendencję do poszukiwania świątecznych stylizacji, którymi lubią zabłysnąć podczas rodzinnych spotkań. Najczęściej kompletują je w całości z nowo zakupionych ubrań, podczas gdy mężczyźni łączą nowe produkty z tymi, które posiadają już w swojej garderobie. W Polsce, gdzie już około połowa konsumentów wybiera przed świętami kupowanie online[1], największą popularnością cieszą się klasyczne produkty typu “basic”: czarne męskie bokserki i markowe białe damskie t-shirty. Co ciekawe, Polacy kupują też najwięcej akcesoriów i dodatków. Z analiz Zalando wynika również, że na przykład Belgijki kupują wtedy najwięcej sukienek, Duńczycy skarpetek, które podarowują sobie w prezencie, a Brytyjczycy to z kolei miłośnicy świątecznych imprez – bestsellerem są tutaj czarne, wizytowe torebki. W Wigilię sprzedaje się pięciokrotnie więcej kart podarunkowych Zalando niż na początku grudnia. Tego jednego dnia w roku Zalando sprzedaje ich więcej niż zwykle w ciągu miesiąca.

Zalando oferuje w okresie świątecznym spersonalizowane oferty zakupowe klientom na swoich 17 rynkach. Z tej okazji ruszyła też międzypokoleniowa kampania pod hasłem Święta. Zawsze Modnie. prezentująca świąteczny asortyment modowy Zalando.

[1]Raport Deloitte Zakupy Świąteczne 2017 https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/raport-zakupy-swiateczne-2017.html

[2] Badanie Kantar Millward Brown dla Pay Pal https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1969139,Polacy-najbardziej-zestresowanym-narodem-przed-swietami-Co-nas-drazni-w-czasie-goraczki-przed-Bozym-Narodzeniem

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF