...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Tomek Bagiński, Katarzyna Hess-Wiktor i Olga Malinkiewicz – znamy laureatów nagród API

Ambasadorzy Polskich Innowacji statuetki

Producent kreatywny światowego hitu Netflixa, doktor psychologii, która stworzyła aplikację do opieki nad osobami starszymi i założycielka jednej z najbardziej liczących się firm rozwijających innowacyjne technologie fotowoltaiczne – oto Polacy, którzy dzięki swojej pracy i innowacyjności, osiągnęli globalny sukces.

Laureatów ogłoszono w środę 8 lipca podczas szóstej edycji Polish Tech Day, corocznego święta branży technologicznej łączącego Polskę i resztę świata. Spośród dziesięciu nominowanych kapituła wybrała trójkę Polek i Polaków, którzy w ubiegłym roku najlepiej promowali polską myśl innowacyjną.

Kim są tegoroczni Ambasadorowie Polskich Innowacji

Katarzyna Hess-Wiktor – założycielka startupu Minnity, aplikacji ułatwiającej komunikację między opiekunami osób starszych, w tym chorych na demencję, podopiecznymi i członkami ich rodzin. Aplikacja pomaga personelowi rozwijać swoje kompetencje za pomocą cyfrowych materiałów szkoleniowych. Obecnie jest dostępna dla użytkowników w Szwecji i we Francji. W ostatnim roku Minnity udostępniło opiekunom bezpłatny mikro-kurs dotyczący higieny i najlepszych praktyk w opiece domowej nad osobami starszymi podczas pandemii COVID-19.

Katarzyna Hess-Wiktor jest doktorem psychologii, od ponad 10 lat zajmuje się szkoleniami z opieki nad osobami z demencją. Mieszka w Szwecji, gdzie jest koordynatorką grupy WAZA – networku dla polskich innowatorów i przedsiębiorców w Szwecji oraz członkiem zarządu Szwedzko-Polskiej Izby Handlowej. W 2019 roku została finalistką programu Stockholm Innovation Scholarship 2019. Współtworzy Digital Aid Project, który opracował zalecenia i katalog rozwiązań e-health pomagający placówkom opieki nad chorymi lepiej radzić sobie z pandemią.

Dr Olga Malinkiewicz – współzałożycielka i CTO Saule Technologies, jednej z pierwszych na świecie i najbardziej liczących się firm rozwijających technologię perowskitowych ogniw słonecznych. Otrzymała, jako pierwsza uhonorowana w ten sposób osoba z Polski, tytuł „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez „MIT Technology Review”.

W ostatnim roku Saule Technologies uruchomiła sprzedaż Solar Carport (garażu słonecznego), autonomicznej – czyli niewymagającej podłączenia do sieci elektroenergetycznej – stacji ładowania samochodów elektrycznych. Saule Technologies buduje obecnie we Wrocławiu pierwszą w świecie fabrykę perowskitowych ogniw słonecznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw słonecznych na bazie krzemu, ogniwa perowskitowe są ultracienkie, elastyczne, lekkie, częściowo transparentne, wydajne nawet przy nieoptymalnym świetle, co znacząco zwiększa liczbę możliwych zastosowań.

Tomek Bagiński – artysta samouk: rysownik, animator, ekspert efektów specjalnych. Ostatnio głównie scenarzysta, reżyser i producent. Dwukrotny laureat nagrody BAFTA. Dyrektor kreatywny studia Platige Image.

Współtworzony przez niego i Platige Image serial „Wiedźmin” obejrzało na całym świecie aż 76 mln abonentów Netflixa w ciągu pierwszych czterech tygodni. Obecnie pracuje nad kilkoma projektami fabularnymi (w tym drugim sezonem „Wiedźmina”), dzieląc swój czas między Europę a USA.

Obecna na wirtualnym rozdaniu nagród Olga Malinkiewicz przyjmując nagrodę zauważyła, że w branży nowych technologii aby osiągnąć sukces potrzebna jest wspólna praca wielu osób, zapowiedziała także wypuszczenie pierwszego komercyjnego produktu Saule Technologies pod koniec roku.

O odwagę w spełnianiu marzeń apelowała natomiast Katarzyna Hess-Wiktor w filmiku nagranym specjalnie na okoliczność ogłoszenia laureatów.

Dziękuję Jury za zauważenie poozytywnywnego społecznego wpływu Minnity, jestem pewna, że nagroda pomoże nam dotrzeć do jeszcze większej liczby potrzebujących pomocy i sprawić by ich życie stało się prostsze. Razem ze Stowarzyszeniem Waza w Szwecji aktywnie wspieramy obraz Polaków, których kreatywność i ciężka praca często przyczyniają się do rozwiązywania globalnych społecznych wyzwań. Chciałabym także zachęcić kobiety aby odważyły się marzyć i znajdowały wyzwania, na których osobiście im zależy.

Z kolei Tomek Bagiński podkreślił wagę pracy zespołowej, która w branży kreatywnej wydaje się być kluczem do każdego sukcesu.

Jakikolwiek sukces jaki odnoszę postawiony jest na barkach innych ludzi. Jest to sukces wynikający z faktu, że zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, miałem szczęście, spotkać najbardziej wartościowych ludźmi jakich można sobie wyobrazić. W tym całym szczęściu mogę tylko podziękować za wyróżnienie bo mojej zasługi w tym nie ma wiele. Po prostu tak mi się udało. Jestem szczęściarzem.

Nagrodzeni wyróżnieniem API to osoby, które spełniają następujące kryteria:
  • Osiągnęły globalny sukces indywidualnie lub z firmą/organizacją, którą reprezentują.
  • Są naukowcami, inżynierami, managerami lub przedsiębiorcami w branży nowych technologii.
  • Swoją działalnością biznesową, medialną lub społeczną przyczyniają się do pozytywnej zmiany wizerunku Polaków w świecie.

Do laureatów nagród API z lat ubiegłych należą m.in. Stefan Batory z Booksy, Marta Krupińska z Google for Startups czy twórcy CD Project: Marcin Iwiński i Michał Kiciński.

Więcej informacji o nagrodzie oraz nominowanych i nagrodzonych w ubiegłej edycji API można znaleźć na stronie: https://weareplug.in/api/


Źródło: informacja prasowa PLUGin 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF