...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ubezpieczenie od kradzieży auta – jakie zagrożenia obejmuje?

Kradzież samochodu to jedno z tych zagrożeń, które niejednemu z jego właścicieli spędza sen z powiek – szczególnie, gdy pojazd jest nowy lub ma wysoką wartość. Możliwości zabezpieczenia go przed kradzieżą jest całkiem sporo: od alarmu, przez odcięcie zapłonu, po lokalizator GPS. Niestety złodzieje są coraz bardziej wyspecjalizowani i nawet skomplikowane nowoczesne zabezpieczenia nie chronią przed kradzieżą w pełni. Jeśli więc obawiasz się o to, że Twój samochód może paść łupem złodziei, to pomyśl o ubezpieczeniu AC. Dzięki temu, gdy dojdzie do zniszczenia pojazdu przy próbie kradzieży bądź auto zostanie skradzione, możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy auta lub wypłatę odszkodowania pozwalającego na zakup nowego.

 

Ubezpieczenie AC – co to jest i czym różni się od OC?

Zawiłości związane ze światem ubezpieczeń wielu osobom mogą wydawać się skomplikowane i nie do końca zrozumiałe. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia warto dokładnie zorientować się w tym, co oznaczają i co obejmują swoim zakresem poszczególne rodzaje ubezpieczeń.

Najczęściej mylone ze sobą ubezpieczenia to OC i AC. Czym się od siebie różnią?

Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Jest to ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej. To właśnie z polisy OC pokrywane są szkody pojazdu osoby poszkodowanej. Mówiąc inaczej: taka polisa jest zabezpieczeniem materialnym na wypadek spowodowania szkody innemu użytkownikowi drogi. Jeśli jesteś sprawcą kolizji, nie musisz martwić się o to, że za naprawę uszkodzonego pojazdu zapłacisz z własnej kieszeni.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie samochodowe OC musisz opłacać regularnie co roku – nie może być nawet jednego dnia przerwy, nawet jeśli twoje auto jest na co dzień nie używane. Za brak ubezpieczenia OC przewidziane są wysokie kary pieniężne.

Z kolei ubezpieczenie AC, czyli autocasco, nie jest obowiązkowe. Jest to dodatkowy wariant ubezpieczenia. To ubezpieczenie pozwala zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami uszkodzenia samochodu wskutek określonych zdarzeń losowych – np. jeśli będziesz sprawcą kolizji, naprawę uszkodzonego przez Ciebie samochodu pokryje ubezpieczyciel z Twojego ubezpieczenia OC,  a Twojego pojazdu z ubezpieczenia AC.

AC to także ubezpieczenie od kradzieży auta oraz sytuacji losowych, w których pojazd może zostać uszkodzony (np. uszkodzenie przez nieznanych sprawców zarysowania na parkingu, podtopienie auta wskutek powodzi czy zniszczenie przez warunki pogodowe np. grad).

Zawarcie umowy ubezpieczenia AC jest więc dobrą decyzją, między innymi wówczas, gdy obawiasz się o to, że Twój samochód może zostać skradziony. W takim przypadku zostanie Ci wypłacone odszkodowanie (każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoje oferty i mogą się one od siebie różnić).

Jakie zagrożenia obejmuje ubezpieczenie AC?

W przypadku ubezpieczenia AC sprawa nie jest tak prosta i oczywista jak w przypadku obowiązkowego OC. W zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, a także od wariantu, ubezpieczenie to może obejmować swoim zakresem różne zdarzenia.

Wysokość składki AC jest uzależniona od wielu czynników (podobnie jak przy OC), w tym przede wszystkim od marki, modelu i rocznika samochodu. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej oferty ubezpieczenia, warto dokładnie przemyśleć, na jakie ewentualności chcesz się nią zabezpieczyć.

Ubezpieczenie AC może obejmować szkody polegające na:

  • zniszczeniu pojazdu przez nieustalonych sprawców,
  • zniszczeniu pojazdu przez dzikie zwierzęta (np. wskutek potrącenia sarny czy dzika przebiegającego przez ulicę),
  • uszkodzeniu pojazdu z własnej winy (np. wskutek kolizji),
  • zniszczeniu pojazdu przez warunki pogodowe (między innymi połamane drzewo, grad, zalanie podczas ulewy lub powodzi).
  • kradzieży pojazdu lub jego części.

Dlaczego warto mieć polisę AC?

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak jeśli chcesz spać spokojnie, bez obaw o skutki  finansowe w przypadku uszkodzenia samochodu z Twojej winy, uszkodzenia Twojego pojazdu przez nieznanych sprawców czy czynniki pogodowe, warto się na nie zdecydować. Ubezpieczenie AC to również ochrona na wypadek kradzieży pojazdu, a to przecież sytuacja, której wielu właścicieli aut (szczególnie nowych lub wartościowych) obawia się najbardziej.

 

Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA. oferującego markę mtu24.pl.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF