VPS – hosting, który daje wiele możliwości

Atrakcyjna wizualnie i dobrze przygotowana strona nie będzie widoczna w sieci, jeśli nie zostanie udostępniona internautom. Dlatego decydując się na stworzenie własnej witryny, poza domeną należy wykupić usługę hostingową, która umożliwi prezentację serwisu, sklepu internetowego czy bloga użytkownikom sieci www na całym świecie.
Hosting – jeden cel, wiele usług
Choć teoretycznie stronę internetową można udostępnić w sieci korzystając z własnego komputera, w praktyce każda witryna trafia do internetu dzięki hostingowi, czyli usłudze, która polega na udostępnieniu klientom przez firmę hostingową własnych serwerów. Warto wiedzieć, że tak jak wiele innych ofert operatorów, również hosting może być realizowany na różne sposoby. Najczęściej dostawca usług internetowych oferuje użytkownikom hosting współdzielony, serwery VPS oraz serwery dedykowane.
Hosting współdzielony jest najprostszą formą udostępniania zasobów firmy swoim klientom, którzy mają w ramach umowy zapewniony dostęp do określonej przestrzeni dyskowej i innych usług, w zależności od wybranego pakietu. W ramach hostingu VPS (ang. Virtual Private Server), usługodawca gwarantuje klientowi dostęp do wirtualnej przestrzeni wyodrębnionej na jednej, fizycznej maszynie. Z kolei serwer dedykowany jest najbardziej indywidualną formą realizacji hostingu i polega na pozostawieniu do wyłącznej dyspozycji klienta realnego, konkretnego serwera.
Hosting współdzielony umożliwia administrowanie udostępnioną przestrzenią w bardzo ograniczonym zakresie, wystarcza jednak przy stosunkowo niewielkich serwisach oraz standardowych wymaganiach zarządczych. Z kolei serwery dedykowane zarówno ze względu na separację danych, jaki swoją cenę, przeznaczone są dla dużych instytucji przetwarzających spore ilości danych wrażliwych, np. szpitali, uczelni, urzędów, banków itp. Dla pozostałych użytkowników doskonałym rozwiązaniem jest właśnie VPS.
Co daje VPS i kiedy warto się zainteresować tą usługą?
VPS to idealne rozwiązanie, jeśli twój serwis lub sklep notuje duże liczby dziennych odwiedzin, lub wówczas, kiedy niezależnie od ruchu na stronie potrzebujesz większej swobody zarządzania niż przy hostingu współdzielonym. Z VPS często korzystają m. in.:
- użytkownicy posiadający własny serwer poczty;
- deweloperzy tworzący własne oprogramowanie;
- użytkownicy, którzy chcą nauczyć się administrowania serwerem.
Obsługa VPS może odbywać się na dwa sposoby: z wykorzystaniem poleceń Linux, albo przy użyciu dedykowanego oprogramowania, np. Plesk Obsidian.
VPS wysokiej jakości – co to oznacza dla użytkownika?
Poza ciągłością dostępu, wysokimi standardami technologii wirtualizacji, odpowiednimi systemami operacyjnymi czy napędami dyskowymi (obecnie powinny to być dyski SSD bazujące na technologii NVMe), VPS musi oferować usługi odpowiadające oczekiwaniom wielu klientów. Dlatego znani na rynku dostawcy VPS proponują zwykle 2 – 4 pakietów, które różnią się między sobą m. in.:
- pojemnością dyskową. Jednym użytkownikom wystarczy 40 GB, podczas gdy inni będą potrzebować aż 240 GB;
- pojemnością pamięci RAM (np. 2, 4 czy nawet 16 GB);
- procesorami oraz ilością rdzeni czy częstotliwością taktowania;
- liczbą IP.
Panel Plesk – najczęściej używane narzędzie do zarządzania VPS
Decydując się na korzystanie z hostingu VPS, warto rozpatrzyć oferty z możliwością skorzystania z dedykowanego oprogramowania zamiast używania konsoli i poleceń Linux. Jednym z najbardziej popularnych paneli do zarządzania jest Plesk Obsidian, który zapewnia wiele funkcji i prostą obsługę. Wśród jego największych zalet należy wymienić:
- możliwość konfiguracji odpowiedniego środowiska deweloperskiego – wparcie dla NodeJS, Meteor, Rails i Pythona dzięki Phusion Passengerowi. Do tego natywny Apache z PHP, NGINX z memcached oraz Litespeed SSL;
- automatyczną implementację zmian – wdrażanie z lokalnego repozytorium Git, albo zdalnie z GitHub, Bitbucket etc.;
- backup oraz możliwość eksportu kopii plików na zewnętrzny serwer FTP czy konto Dropbox;
- zabezpieczenie antyspamowe, antywirusowe oraz dwustopniowe uwierzytelnianie.
Panel Plesk oferuje nowoczesny interfejs, a także różne poziomy dostępu dla użytkowników, w zależności od roli przyznanej przez administratora.
Źródło: az.pl