Za nami European Design Festival i Element Talks. Największe wydarzenia poświęcone projektowaniu graficznemu gościły w Warszawie

Warszawa na kilka dni zamieniła się w europejską stolicę projektowania graficznego. W ciągu 4 intensywnych dni trwania European Design Festival zarówno profesjonaliści, jak i entuzjaści designu mogli wziąć udział w wystawach, warsztatach i spotkaniach, na których gościli znani projektanci z Polski i świata.

European Design Festival organizowany jest od 13 lat, co roku w innym europejskim mieście, tym razem po raz pierwszy odbył się w Warszawie. Ideą wydarzenia jest promowanie europejskiego i polskiego projektowania graficznego oraz zaprezentowanie najnowszych tendencji i godnych naśladowania praktyk.  

fot. Joanna Galuszka

Dawka inspiracji dla każdego

Festiwal rozpoczęły wernisaże wystaw poświęconych współczesnemu projektowaniu w Polsce. Wśród nich „123 polskie plakaty, które warto znać”, prezentacja prac, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój komunikacji wizualnej w Polsce i na świecie. Wystawa organizowana przez STGU w Muzeum Plakatu w Wilanowie otwarta będzie jeszcze do 30 czerwca. W Pałacu Kultury prezentowana była wystawa Karola Śliwki, jednego z najwybitniejszych polskich projektantów grafiki, którego prace przez dziesięciolecia kształtowały kulturę wizualną polskiej codzienności. Ponadto Print Control najlepsze polskie publikacje z 2018 roku, Poster Rex plakaty wykonane techniką sitodruku, Postreet poster plakaty zabrane, oderwane, wycięte z ulicy oraz Graduation Projects 2018, czyli Międzynarodowy Przegląd Najlepszych Projektów Dyplomowych.

Podczas spacerów graficznych uczestnicy mogli odwiedzić najciekawsze studia projektowe w Warszawie i poznać projektantów w nich pracujących. Ponadto odbyły się targi (poli)graficzne Nacisk, na których prezentowali i sprzedawali swoje prace ilustratorzy, graficy i projektanci. Na towarzyszących festiwalowi warsztatach można było nabyć nowe umiejętności od kaligrafii po miękkie kompetencje współpracy z klientem.

fot. PatMic

Święto projektowania

Podczas festiwalu odbyło się rozdanie nagród European Design Awards przyznawane najlepszym projektantom graficznym w Europie, obejmujące różne dziedziny projektowania: od druku, poprzez branding, na webdesignie kończąc. W skład jury wchodzą przedstawiciele najważniejszych mediów designerskich z całej Europy. Wyróżnione w tym roku projekty można zobaczyć na stronie. Kolejnym konkursem branżowym, który swój finał miał w trakcie festiwalu, był Polish Graphic Design Awards, jedyny w Polsce branżowy konkurs prezentujący realizacje ze wszystkich istniejących dziedzin grafiki użytkowej. Wyróżnieni zostali wybitni polscy projektanci 2018 roku.

Ważnym punktem festiwalu była szósta edycja konferencji Element Talks, największej konferencji dla projektantów w Polsce, poruszająca praktyczne aspekty pracy w branży kreatywnej. Uczestnicy przez dwa dni brali udział w wykładach projektantów z całego świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było PORTFOLIO IS DEAD, które stało się kluczem do namysłu nad zmieniającą się branżą. Do Warszawy przyjechali między innymi Sascha Lobe, partner w Pentagram Studio w Londynie, Mr Bingo, ilustrator i performer, Carly Ayres, freelancerka z Nowego Jorku i Peter Bilak, typograf z Czech.

 

European Design Festival

Data: 6-9 czerwca 2019

Miejsce: różne lokalizacje w Warszawie

W ramach EDF konferencja Element Talks: 8-9 czerwca, Mińska 65, Warszawa

Więcej informacji na stronie: https://www.elementtalks.com/pl/edfestival/

Program konferencji: https://www.elementtalks.com/pl/edfestival/fest-programme/konferencja/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/428286251044727/

 

Organizatorzy European Design Festiwal:

Miasto Stołeczne Warszawa

European Design Awards

Element Talks

Polish Graphic Design Awards

Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

Partnerzy Organizacyjni:

Nowy Teatr, Warszawska Organizacja Turystyczna, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki, Instytut Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, International Poster Biennale, Muzeum Plakatu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Organizacja festiwalu w Warszawie możliwa była dzięki współpracy całego środowiska projektantów graficznych oraz instytucji miejskich. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy. Wykład Mr Bingo zorganizowany we współpracy z British Council Polska w ramach cyklu Creativity Talks. Wykład Petera Bilaka możliwy był dzięki wsparciu Ambasady Holandii.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF