Zakup samochodu na kredyt z tzw. drugiej ręki. Co warto sprawdzić?

Planujesz zakup auta używanego? Sprawdź, czy możesz wziąć kredyt samochodowy. Niektóre banki umożliwiają skorzystanie z takiego finansowania również w przypadku pojazdów z tzw. drugiej ręki. Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy? Jakie warunki kredytu mają największe znaczenie?

 

Kredyt samochodowy – jak to działa?

Kredyt samochodowy na auto używane umożliwia sfinansowanie zakupu pojazdu z tzw. drugiej ręki. Co ważne, jest on przeznaczony wyłącznie na ten cel (w przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, którym możesz rozporządzać dowolnie).

Jeżeli więc otrzymasz kredyt samochodowy online lub stacjonarnie, będziesz zobowiązany do udowodnienia, że rzeczywiście kupiłeś za niego pojazd. Zwykle musisz okazać dokumenty potwierdzające zakup samochodu, np. umowę kupna-sprzedaży albo fakturę.

Warunki przyznawania kredytu samochodowego zależą od instytucji, w której składasz wniosek. Szczególną uwagę, trzeba zwrócić na:

  • oprocentowanie,
  • wysokość raty,
  • okres kredytowania,
  • wysokość wpłaty własnej.

Warto podkreślić, że takie finansowanie niewiele różni się od kredytu na nowy samochód. Dla banku nie ma większego znaczenia, czy zdecydujesz się na model z salonu, czy z komisu, jeśli przedstawisz wymagane dokumenty.

Jak uzyskać kredyt samochodowy?

Aby kupić auto na kredyt (RRSO 16,29%)*, przede wszystkim musisz znaleźć pojazd, który cię interesuje. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy bank udzieli ci finansowania w wybranej wysokości. Jeśli okaże się, że wnioskujesz o zbyt wysoką kwotę, możesz zweryfikować swoje plany i wybrać nieco tańszy model.

Ważny jest także okres finansowania. Przemyśl więc, w jakim terminie jesteś w stanie spłacić taką kwotę. Pamiętaj, że im szybciej uregulujesz zobowiązanie, tym niższe poniesiesz całkowite koszty. To z kolei wiąże się z wyższą pojedynczą ratą.

Sprawdź, czy bank wymaga wkładu własnego. Zwykle nie jest to konieczne, co oznacza, że możesz pożyczyć całą kwotę potrzebną do sfinansowania zakupu samochodu. Zdarzają się jednak wyjątki, dlatego zawsze trzeba to sprawdzić.

Jeśli znalazłeś ofertę kredytu samochodowego, która ci odpowiada, wypełnij wniosek (najczęściej zrobisz to bezpośrednio na stronie internetowej banku) i załącz wymagane dokumenty. Mogą one dotyczyć samochodu, ale także twoich dochodów czy działalności gospodarczej, jeśli ją prowadzisz. Po złożeniu wniosku musisz poczekać na decyzję banku. Jeśli będzie ona pozytywna, następnym krokiem jest podpisanie umowy oraz zakup samochodu za uzyskaną kwotę.

W niektórych przypadkach auto na kredyt można kupić jeszcze łatwiej, ponieważ sprzedawcy samochodów, na przykład komisy, mogą współpracować z bankami. Wówczas formalności są ograniczone do minimum, bo to pracownicy punktu sprzedaży zajmują się uzyskaniem finansowania. Zweryfikuj jednak, czy taka opcja rzeczywiście jest opłacalna.

Gdzie szukać kredytu samochodowego na auto używane?

Taką formę finansowania znajdziesz w wielu bankach. Nie jest ona jednak dostępna wszędzie – niektóre instytucje oferują wyłącznie kredyty na nowe samochody.

Najlepszą opcją jest zatem skorzystanie z porównywarki internetowej, która pomoże ci znaleźć najbardziej opłacalną ofertę. Możesz także wnioskować o kredyt w banku, w którym masz konto osobiste. Wówczas procedura będzie uproszczona do minimum.

*Nota prawna: niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF