...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zalety outsourcingu IT – co zyska Twój biznes?

outsourcing IT

Coraz chętniej odkrywamy zalety współpracy zdalnej. Nic dziwnego - ten rodzaj pracy przynosi wiele korzyści dla firm, które oczekują fachowego wsparcia i możliwości stworzenia projektu IT, zgodnie z założonymi wcześniej celami i potrzebami. Dlatego też outsourcing zaleca się nie tylko dużym przedsiębiorstwom, ale także mniejszym firmom, które ze względu na ograniczone moce przerobowe szukają pomocy u specjalistów. Dlaczego to rozwiązanie może sprawdzić się również w Twoim biznesie i co dzięki niemu zyskasz?

Słów parę o outsourcingu IT

Zanim odpowiemy na powyższe pytanie, zacznijmy od podstawowej kwestii – tj. od wyjaśnienia na czym polega outsourcing działań IT.

W dużym uogólnieniu – jest to forma usługi, która bazuje na zleceniu działań firmom zewnętrznym. Mówiąc działania, najczęściej mamy na myśli projekty informatyczne (np. projektowanie aplikacji), które wymagają fachowej pomocy specjalistów oraz wsparcia w terminowej i rzetelnej realizacji. Docelowo outsourcing IT umożliwia stworzenie określonego produktu, który odpowie na oczekiwania i cele biznesowe przedsiębiorstwa.

Pierwsze działania outsourcingowe miały miejsce 40 lat temu – w latach 90-tych XX wieku – kiedy to potraktowano go jako doskonałą formę realizacji poszczególnych elementów projekt. Wszystko po to, aby finalny produkt był jeszcze lepszy oraz spełniał jeszcze lepiej określone potrzeby.

Wbrew panującym mitom – cena działań outsourcingowych nie musi być wygórowana. Ostateczna wycena uzależniona jest od wielu czynników – m.in. zakresu współpracy, funkcjonalności, technologii i zastosowanego języka, wielkości zespołu projektowego, kraju, w którym realizowany jest produkt etc. Dlatego też tak ważne jest, aby otrzymana od software house’u oferta była „szyta na miarę” i uwzględniała indywidualność klienta i wszystkie, powyższe, zmienne.

Stawki – w uśrednieniu – wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów za godzinę.

Zalety outsourcingu, które może wykorzystać Twój biznes

Poniższe zalety to zaledwie namiastka wartości, które może wnieść do Twojego biznesu współpraca outsourcingowa. Wśród tych najczęściej wymienianych, jest również:

  • Kompleksowe wsparcie

Dzięki któremu Twój projekt może powstać „od A do Z”. Pomoc specjalisty z doświadczeniem wspiera jakość produktu, umożliwiają jego fachową realizację oraz pomaga w lepszym „rozkładzie” mocy przerobowych – odciążając tym samym część zespołu. Specjaliści z zewnątrz dzielą się także swoją wiedzą i pomagają stworzyć projekt, który jest zbyt złożony dla wewnętrznego zespołu (np. gdy tworzone są aplikacje PHP).

  • Oszczędność

Można przyjąć, że outsourcing jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Dzieje się tak ze względu na niższe koszty pracy i tańszą infrastrukturę w kraju, któremu zlecasz część zadań. W ten sposób działania outsourcingowe są bardziej “opłacalne”, niż np. kosztowne budowanie własnego zespołu, którego proces często poprzedza czasochłonna rekrutacja.

  • Kontrola

Współpraca ze sprawdzonym software housem, który stawia na transparentną współpracę umożliwia kontrolowanie każdego kroku realizacji i szybsze reagowanie na nowe, wymagające interwencji, sytuacje (np. wdrożenie aktualizacji). Kontrola ta możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy dobierzemy partnera, który otwarty jest na taki feedback.

Outsourcing umożliwia odbywanie zdalnych spotkaniach oraz wdrażanie narzędzi, dzięki którym projekt jest w pełni nadzorowany. Pomocne w analizowaniu i podejmowaniu kolejnych kroków są również raporty, które stale dostarcza zaufana i profesjonalna firma IT.

  • Bezpieczeństwo

Wbrew panującym mitom – outsourcing może być niezwykle bezpiecznym sposobem realizowania projektów. Warunkiem jednak jest przejrzysta współpraca i zachowanie odpowiedniej strategii bezpieczeństwa – np. stosując rozwiązania backupowe (które zapisują ważne dane w chmurze), firewall’e i VPN’y oraz politykę zachowywania haseł.

Wybierając firmę do pracy w tym systemie zwróć uwagę, czy ta np. szyfruje i używa VPN’a w ciągu całej pracy zdalnej oraz w jaki sposób zarządza dostępami do serwerów.

  • Szybsze realizowanie projektu

Nierzadko delegowanie części obowiązków i zadań usprawnia cały proces realizacji, odciąża zespół, umożliwia efektywne śledzenie postępów i szybsze reagowanie na ewentualne błędy lub sytuacje wymagające interwencji.

  • Pracę w systemie zdalnym

Jedna z cennych zalet, bardzo często wymieniana w kontekście pracy outsourcingowej. To dzięki niej możliwa jest współpraca ze specjalistami z całego świata – bez względu czy znajdują się w rodzimym mieście, czy na drugim końcu świata. Bez obaw – dostępne narzędzia, takie jak np. Zoom czy Jira umożliwiają planowanie i nadzorowanie konkretnych, poszczególnych działań w projekcie. Ponadto, to dzięki nim masz gwarancję stałego kontaktu, możesz planować i odbywać spotkania oraz śledzić postępy projektu.

Dodatkowo, dobrze poprowadzona współpraca outsourcingowa zwiększa Twoją konkurencyjność na rynku i umożliwia efektywniejszy, bardziej dynamiczny rozwój – tak cenny w przypadku współczesnej, biznesowej rzeczywistości.


Źródło: studiosoftware.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF