...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Zmiany w standardzie telewizji cyfrowej

telewizja

Standard telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie niedługo ulegnie zmianie. Czy czeka nas znowu wymiana telewizora?

Nie ma powodów do paniki. Zmiana nadajników na DVB-T2 to znacznie mniejsza rewolucja niż przejście z sygnału z analogowego na cyfrowy, który wymusił u wielu Polaków kilka lat temu wymianę telewizora. Zdecydowanie większość odbiorników obsługuje format DVB-T2. Telewizja cyfrowa będzie nadawana w poprzednim standardzie do 30 czerwca 2022 roku. Natomiast zmiany zaczną już wchodzić w życie w marcu przyszłego roku.

Standard DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial to standard telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie. DVB-T2 umożliwi dostarczenie konsumentom obrazu i dźwięku w wyższej jakości. Aktualnie telewizja naziemna wykorzystuje kanały od 21 do 60 w tak zwanym paśmie UHF. Jednak wytyczne Unii Europejskiej wskazują, że kanały od 49 do 60 powinny być zarezerwowane dla potrzeb nowoczesnej transmisji danych, czyli dla 5G.

Nowy standard DVB-T2 koduje obraz, wykorzystując technologię High Efficiency Video Coding (HEVC). Aktualnie obowiązujący DVB-T działa w mniej zaawansowanym standardzie Advanced Video Coding (AVC).

 

źródło: Samsung

Adam Daniluk