170-procentowy wzrost zainteresowania szkoleniami z cyberbezpieczeństwa

Polskie firmy szkolą się przed cyberatakami. Agresja rosyjska na Ukrainę zwiększyła zagrożenie atakami hakerskimi na kraje NATO, w tym Polskę. – Polskie firmy są coraz bardziej świadome zagrożenia – informuje firma szkoleniowa Altkom Akademia, która zanotowała 170 proc. wzrost zainteresowania szkoleniami z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Dotychczasowe statystyki wyglądają kiepsko – tylko 25 proc. firm na polskim rynku zwiększyło w ostatnich dwóch latach wydatki na cyberbezpieczeństwo, mimo że ponad połowa polskich firm padło ofiarą mniej lub bardziej poważnego ataku.

Najbardziej zagrożone atakami są małe i średnie firmy, które mają olbrzymie braki w zabezpieczeniach. Mimo że większe przedsiębiorstwa są zazwyczaj w pełni świadome zagrożenia ze strony hakerów, to również tam zdarzają się niedociągnięcia i błędy.

Dominik Węglarz, ekspert z Altkom Akademii

Firmy zaczynają jednak coraz poważniej podchodzić do bezpieczeństwa swoich informacji. – W ostatnich tygodniach zanotowaliśmy 170 proc. wzrost zainteresowania szkoleniami z bezpieczeństwa w sieci w stosunku do zeszłego roku.

Robert Tomaszewski, Business Development Director z Altkom Akademii

Najczęściej wybierane szkolenia dotyczą oczywiście szkoleń z certyfikatami cyberbezpieczeństwa (CEH) – są najbardziej pożądane na rynku pracy. Popularne są również szkolenia z cyber awareness, których głównym celem jest przygotowanie pracownika na ewentualne niebezpieczeństwo w obszarze kradzieży danych czy innych cyberataków. Firmy stawiają na bezpieczeństwo całej organizacji, a to właśnie pracownik jest tu najsłabszym ogniwem.

Ciągły wzrost cyberataków

Firma badawcza Check Point Research zaobserwowała na całym świecie wzrost aktywności APT (Advanced Persistent Threats). Grupy hakerskie wykorzystują temat wojny jako zachętę, gdzie wabikiem są e-maile typu spear-phishing. Maile wysyłane są w postaci artykułów prasowych, ofert pracy, podrobionych dokumentów, których otwarcie powoduje atak złośliwego oprogramowania. Ataki spear-phishingowe mają za zadanie wykradnięcie poufnych informacji, takich jak haseł dostępu lub tajemnic handlowych.

Raport Check Point Research pokazuje, że miesiąc po wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. zarówno Rosja, jak i Ukraina odnotowały wzrost liczby cyberataków o odpowiednio 10% i 17%. Zaobserwowano również 16-procentowy wzrost cyberataków na całym świecie w całym bieżącym konflikcie.

RAPORT

Startupy również na celowniku

Wśród wielu startupów pokutuje przekonanie, że celem cyberprzestępców są wyłącznie wielkie, złożone przedsiębiorstwa lub instytucje.

Brak świadomości tego zagrożenia skutkuje niedostatecznym przygotowaniem zarówno infrastruktury, jak i samych zespołów – zawierające krytyczne dane zasoby w chmurze nie są chronione mocnymi zabezpieczeniami, brakuje stabilnych back-upów, a pracownicy nie zawsze potrafią w odpowiednim momencie zauważyć alarmujące „światła ostrzegawcze” zwiastujące możliwą cyberagresję.

Monika Bednorz, Business Development Manager w obszarze Inżynierii Oprogramowania z Altkom Akademii

Według ekspertki małe firmy, szczególnie w innowacyjnych i rentownych branżach, równie dobrze mogą paść ofiarą hakerskiego ataku. Brak przygotowania na cyberataki może być fatalne w skutkach – od wycieku danych, po ujawnienie opracowywanych technologii, patentów. Dlatego tak ważne jest szczególnie w obecnych czasach zintensyfikowanie działań mających na celu edukację cybernetyczną.


źródło: Altkom Akademia

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF